ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2012
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 31.01.08
MAR-2012

O vacanta de vis la la Istanbul

Tocmai ce m-am intors dintr-un superb concediu in Istabul pt 7 zile. Vreau sa mentionez ca este a doua oara cand vizitez acest superb oras si acelasi hotel.

Calatoria noastra a inceput pe data de 22 martie din Constanta. Deplasarea s-a facut cu autocarul direct la Istanbul. Am plecat la ora 15 si am ajuns la destinatie la ora 00:45. De la autogara am luat un taxi recomandat de cei de la compania de transport care ne-a luat 10 lire, echivalentul a 20 lei, scumpicel Mentionand faptul ca hotelul este cam la 1 km de autogara.

La hotel odata ajunsi ni s-a inmanat cheia camerei, camera cu pat twin. La receptie ni s-a spus ca trebuie sa venim a doua zi sa ne dea o camera cu pat matrimonial deoarece hotelul era full booked. Nu a fost problema pt ca paturile se puteau apropia.

Camera micuta, renovata, curat in camera, baia la fel. In afara de geamuri care erau un pic prafuite, restul era ok. Apa calda la discretie. O mica problema insa cu caldura care nu se dadea non-stop, afara fiind in jur de 7-8 grade, cam rece. Aveau anumite ore cand bagau caldura, mai precis spre dimineata 6-7, noi cand ne trezeam in jur de 8:30 caloriferele se raceau deja. Am fost la receptie a treia zi si ni s-a spus ca este automat si intr-o ora da drumul. Dupa aceasta remarca la receptie am observat cand ajungeam in camera seara pe la 00-01 aveam caldura. Camera era la etajul 5, cu vederea la strada.

Micul dejun se servea de la 8-10, destul de simplut, acelasi in fiecare zi, dar bun. Acesta continea: masline verzi si negre, casacaval de doua feluri (unul gen fasii), cuburi de unt, finetti, miere si dulceata, cereale, rosii, castraveti, oua fierte (pe care le prindeai daca ajungeai pana la ora 8:30 maxim 9), cafea, ceai, suc la dozator, mere, 2 sortimente de produse de patiserie bunicele. Intr-o zi aveau si supa de pui, buna chiar. Pentru mine a fost suficient.

Dupa micul dejun am plecat sa vizitam principalele obiective turistie din zona, mentionez ca hotelul este cam la 400-500 m de Grand Bazar si la 2-3 statii de tramvai de Zona Sultanahmet. Am vizitat moscheea Sultanahmet, Aya Sofia doar de afara am facut poze cu ea, Palatul Topkapi, mormintele unui sultan si ale familiei sale, am hranit porumbeii cu grau, erau femei care iti dadeau contra unei sume de bani grau sa le arunci porumbeilor.

Dupa vizitarea lor am facut oprire la Spice Bazar, aflat la inca 3 statii de tramvai de zona unde eram, puteai merge si intr-o scurta plimbare deoarece drumul nu era frt lung. La un moment dat strada se face la dreapta unde zaresti minunatul Bosfor cu barcile care te invita la o croaziera pe mare, un peisaj frumos. Recomad sa mancati sub pod un sandwich cu macrou in paine, care costa 5 lire la care primeai si o colo la 0.33 l, super aglomerat. Dupa ce am mancat am fost in Spice Bazar, unde am facut putin shopping. Inca de data trecuta am observat ca gasesti preturi bune la alune, migdale, rahat inainte sa intri in bazar de unde cumparat si ceva condimente de barbeque. Intorsi in zona noastra am mancat la un restaurant langa Grand Bazar, destul de scump 17 lire un doner kebab de vita si 15.5 lire un kebab de pui amandoua la farfurie. Carnea de vita avea un gust special, frt bun, condimentat, nu am aflat inca reteta cum sa o prepari atat de frageda si gustoasa. La sfarsit nota a fost destul de mare 54 lire, 2 persoane, nota in care era si bacsisul inclus de 10 % din nota. Seara din noua am mancat kebab de data aceasta tot in lipie la 7 lire/ persoana, bunicel dar practic tot in zona bazarului, unde preturile sunt cam ridicate.

In urmatoarea zi mergand noi in drum spre autogara de unde ne lasase autocarul la Istanbul in urma cu cateva seri am descoperit un restaurant cu preturi frt buna, unde am mancat pana la plecare. Preturile erau la jumatate fata de restaurantul unde mancasem cu o zi inainte. Recomand Iskender Kebab, ceva deosebit, dedesubt paine, si deasupa carne de vita, sos, iar langa iaurt, orez, ceapa morcov varza. Pretul unui asemenea meniu care continea si un cola era 11 lire (9 lire fara cola), am incercat si meniu lahmachun 6 lire cu cola si 2 lahmachun, mixed pizza, meniu kofte de asemenea bun la 8 sau 9 lire. Tot de pe aceeasi strada cu restaurantul sa cumparati si baclavale la 20 lire. Intr-un cuvant o vacanta acre isi merita toti banii, la fel si hotelul

Trimis de cryss_rea in 29.03.12 16:53:38
Validat / Publicat: 29.03.12 22:16:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: HOTEL BILINC

VIZUALIZĂRI: 2628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss_rea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

sol11658*
[08.04.12 21:30:57]

poti sa imi spui si mie cu ce firma de transport ai fost la istanbul?

cryss_reaAUTOR REVIEW
[09.04.12 09:41:12]