ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2012
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 31.03.11
MAR-2012

Ne-am simtit excelent, ne-am odihnit excelent, am mancat excelent

Am fost cazat in aceasta pensiune in perioada 9-11.03. Initial, recunosc, nu vroiam sa postez, dar aceasta polemica fara sfarsit m-a facut sa iau atitudine. Fac parte din categoria turistilor cu o limita de pretentii (de bun simt): nu voi cere la o pensiune de 3 margarete sa-mi ofere ce-mi ofera un hotel de 5 stele din afara, si mai ales in Romania. Am vazut foarte putine pensiuni de 3 margarete care sa fie impecabile.

Dar, sa o luam cu inceputul:

- am ajuns vineri 09.03.2012, dupa ce pe serbasem cu o zi inainte ziua de 8 Martie la noi in unitate, venind acasa pe la 3 dimineata. Am fost impreuna cu sotia si fetita de 3 ani. Am ajuns in jurul orei 15. La receptie am fost intampinat de receptioner, care a fost foarte amabil, ne-a aratat camera -am solicitat camera cea mai linistita, unde sa nu se auda zgomot, anticipand ca vor fi persoane care vor sa sa distreze, ceea ce este ceva normal- dupa care ne-am cazat.

- recunosc, in camera, este loc de (mult) mai bine in ceea ce priveste curatenia. Dar, atunci cand am solicitat cameristei sa ne stearga parchetul in camera, deoarece fetita noastra varsase putin suc pe jos, si pentru a nu ramane parchetul lipicios, aceasta a sters tot parchetul, fara a fi nicio problema din partea acesteia. Parerea mea, din experienta acumulata din plimbarile facute, totul tine de comunicare. Depinde cum ceri.

- in camera ambientul a fost foarte placut.

- paturile au fost confortabile. Recunosc faptul ca as fi preferat pat matrimonial, dar nestiind ca exista nu am cerut. Data viitoare o sa cer. Dupa ce ne-am cazat am trimis fetele la plimbare, si am avut cel mai odihnitor somn de 3 ore.

- masa a fost, din punctul meu de vedere, de nota 100. A fost foarte buna, prezentare super, servire mai rapida nu am intalnit. Ambientul in restaurant era echilibrat. Fetita noastra a stat fara geaca pe ea, fara caciulita in cap, deci nu a fost ger. Recunosc faptul ca mi-ar fi placut sa fie mai cald, dar noi nu facem parte din categoria celor care stau in restaurant cu orele.

- sambata am vrut sa ma uit la meci, in timpul mesei. Nu a fost nicio problema, desi in restaurant se asculta muzica, s-a schimbat la TV pe meci, iar muzica s-a dat mai incet, astfel incat sa se impace si capra si varza.

- in baie, in coltul cabinei de dus, intr-adevar, siliconul este negru. Asta daca se vrea se rezolva. Dar asta nu este motiv sa nu putem face dus: toti am facut si nu am patit nimic.

- nu am avut cerere care sa nu fie indeplinita.

In concluzie, ne-am simtit foarte bine, chiar am facut loby, si ne vom intalni cu niste prieteni din Bucuresti la inceputul lunii mai.

P. S. In ceea ce priveste distractia si relaxarea, ar trebui notate separat: relaxare la Olanesti este cat cuprinde, distractie mai putin. De aceea voi nota la acest capitol doar relaxarea.

Trimis de ciucuadrian in 29.03.12 09:33:36
Validat / Publicat: 29.03.12 11:02:28

VIZUALIZĂRI: 3072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciucuadrian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 14, daca imi aduc bine aminte, in rolul principal fetia noastra care s-a simtit excelent

commandorsteel* [29.03.12 11:21:03] »

deci voucherul a costat 350 lei ptr 2 nopti (probabil cu reducere masiva).

interesant, tinand cont ca o cazare cu mic dejun intr-o camera dubla este 120 lei/noapte, iar apartamentul (in aceleasi conditii) este 160 lei/noapte.

fara comentarii...

ciucuadrian [29.03.12 11:52:00] »

Tocmai pt. a evita momente de genul acesta nu am vrut sa postez aici. Dar, asta este, am intrat in hora, trebuie sa joc. Macar jocul asta.

Deci: am aflat pe un anumit site despre oferta cu voucher-ul. Am sunat la pensiune pt. a afla daca au locuri disponibile, unde mi-au raspuns ca era totul rezervat pt. week-end-ul 9-11.03, dar mi-au spus ca daca se razgandeste cineva, ma va suna sa-mi comunice acest aspect. In data de 7 martie am fost sunat de (cred) administratora ca s-au eliberat 2 camere, deoarece 2 familii au anuntat ca nu mai vin in acel week-end. In acel moment nu eram acasa pt. a achizitiona un voucher, lucur pe care l-am comunicat administratorei. Raspunsul acesteia a fost ca nu este nicio problema, pot veni si fara acel voucher, cu conditia achitarii a 200 lei ce se vor regasi in bonurile de masa. Lucru pe care l-am si facut.

De aceea am spus "sa zicem ca am avut voucher". Nu am avut voucher FIZIC, dar am beneficiat de aceleasi conditii ca cele din voucher: 3 zile/2 nopti cazare gratiuta cu conditia achitarii a 200 lei/camera, bani care i-am folosit la restaurant. Atentie: doar la masa, pentru ca bauturile nu se pot achita din acesti 200 lei. Diferenta de 150 lei cheltuiti a reprezentat bauturile si masa care au depasit cei 200 lei initiali.

Asa ca, @commandorsteel, pt. cei ca dvs. nu vreau sa ma implic in postarea de impresii, ceea ce nu stiu daca este chiar corect fata de cei care vor sa cunoasca intr-adevar realitatea.

Concluzie, (pt.commandorsteel): 200 lei (voucher) +150 consumatie in afara voucher-ului=350 lei, total cheltuiala la pensiunea Trei Brazi din Olanesti.

FARA COMENTARII pt. comentariile dvs!

commandorsteel* [29.03.12 12:13:03] »

Multumesc ptr detalii. Daca ati fi specificat de la inceput acest lucru, nu ceream alte lamuriri. (ptr. cei ca d-voastra, aviz altadata ptr. un review complet, sa nu se mai lase loc de interpretari gresite!).

Ca idee, din ce am observat in review-urile de pe acest site si nu numai, in majoritatea cazurilor in care s-au achizitionat voucere cu reduceri, proprietarii incearca sa dea camerele mai mititele sau scad calitatea serviciilor (ma refer in general).

Din cauza asta v-am intrebat daca ati fost cu voucher, iar cei ca d-voastra ar trebui sa se implice in postarea de impresii ptr. aflarea opiniilor tuturor celor care au fost cazati in locatiile respective.

Si...puteti comenta, e dreptul d-voastra.

ciucuadrian [29.03.12 12:56:42] »

In ceea ce priveste sejurul nostru, nu au facut nici cel mai mic rabat de la calitate: mancare proaspata, servire ireprosabila (la sfarsitul sejurului i-am spus celei care ne servea ca "ne-a omorat bucatarul"-cred ca m-am si ingrasat in acel week-end). Camerista a raspuns prompt la solicitarea noastra. In discutia cu administratora ne-a propus doua camere, asa cum cerusem noi, mai linistite. Baiatul de la receptie ne-a aratat camerele, noi ne-am ales.

Camera a fost, cu mici exceptii, OK. Asa cum a scris si CarmenCat, nu am avut veioze, dansii au avut una. Noi deloc. Asat a fost un disconfort, care s-a rezolvat prin folosirea tv-ului pe post de veioza, pana ne bagam in pat, la culcare.

Asa ca nu am motive sa dau note cum au fost date de CarmenCat.

Parerea mea este ca daca stii sa ceri ce vrei este imposibil sa nu obtii.

MihaiCD [02.04.12 13:14:25] »

@commandorsteel: nu cred ca citim aceleasi review-uri pe site-ul acesta. Eu am citit cel putin 20 (douazeci) de impresii ale unor persoane care au fost cu voucher si nu au avut nicio obiectie.

De asemenea, in ceea ce ma priveste - in toate locurile in care am fost cu voucher am avut servicii de calitate si voi reveni in perioada urmatoare la cateva dintre ele.

Asadar, sa lasam observatiile "in general" pentru situatiile in care se impun.

commandorsteel* [02.04.12 16:35:02] »

@MihaiCD: Felicitari

ciucuadrian, commandorsteel*, MihaiCD