ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
ÎNSCRIS: 15.02.12
MAR-2012

Aquamarina Botel + atractiile Budapestei

Pe langa review-ul deja existent - si care este foarte adevarat si relevant, pot adauga (sau intari) ca am prins oferta cu 50% reducere la cazare (adica am platit 31 eur pt doua nopti cu mic dejun inclus!!!) si am fost peste masura de multumita. Sa fiu sincera ma asteptam sa fie suprize neplacute undeva... dar nu a fost cazul. Mancare buna si pe saturate (la micul dejun), ffffff curat si comod - n-am stat noi prea mult in camera dar, a fost fff bine!! Intr-adevar, nu e la o distanta de mers pe jos de centru, dar la cum au traficul (limita de viteza este 70, au 10 masini la semafor, multe benzi pe sens, LOCURI DE PARCARE), nu e mare greutate sa mergi cu masina sau cu mijloacele de transport in comun. Iar zona in care e ancorat vaporul este chiar pitoreasca!

Singurul punct negru pe care l-a avut hotelul in aceasta perioada este faptul ca aerul conditionat mergea numai pe cald. Daca iti era cald sau voiai sa aerisesti cumva camera (are geamuri, dar nu se deschid, asa e modelul) nu prea aveai solutie. Probabil ca in anotimpul cald, aerul conditionat functioneaza pe rece si ofera si o minima ventilatie.

Budapesta ofera o varietate de peisaje, bulevarde mari si curate, restaurante... Daca simtiti ca nu aveti chef intr-o zi sa mai mergeti in centru, nu ocoliti terasele de langa botel. Mancarea este ffff buna si ffffff ieftina! Ce ni s-a parut foarte haios este ca la una din terase, dupa ce comanzi, esti notat pe o foaie si cand e gata mancarea, bucatarul (sau o fi fost patronul?) iese si te striga in gura mare :)) Si pentru ca a fost bun bun, am comandat de mai multe ori... si a fost fff amuzant sa-mi aud numele de 4 ori: P.

Daca tot ati ajuns in Budapesta (care este de fapt Buda si Pesta, despartite de Dunare), pe langa palatul Buda, bastionul (din Buda, evident), Parlamentul, Bulevardul Andrassy, Bvd Nador (bulevarde celebre cu muuuulte magazine de firma), Opera si parcul (astea toate din Pesta), Tropicarium (din Campona shopping Center), nu ratati Baile termale! Noi am fost la Szechenyi, care este cel mai mare complex de bai termale (baile comunale de pe vremuri :). Laudat este si Gellert, dar e mai mic. La Szechenyi sunt in jur de 30 de bazine cu apa de temperaturi diferite si compozitie diferita. Se folosesc si in tratarea diverselor afectiuni (daca nu suferiti de niciuna, mergeti si o sa reusiti sa va relaxati :). Sunt doua bazine mari in aer liber, restul sunt in interior, alaturi de dusuri, toalete, saune ude sau uscate... de toate felurile si pentru toata lumea. Sa va luati prosoape (acolo se cumpara), papuci, gel de dus + sampon sa va clatiti dupa toate substantele din ape. Pentru vestiare vi se ofera un ceas de mana pe care il apasati pe inchizatoare (daca uitati nr vestiarului, e un cititor pe hol care iti aminteste: P).

Noi am fost cu masina, nu stiu exact cum merg mijloacele de transport in comun... Dar cu masina e chiar usor. Cei de la hotel va pot da o harta turistica (gratuit) si gasiti acolo tot ce e de vizitat. Pentru Tropicarium sa aveti GPS, noi nu prea am gasit indicatoare sa ne orientam.

Am stat de vineri pana duminica, a fost scurt dar ffffffffff relaxant. Mai vrem sa mai mergem (desi am venit din Bucuresti cu masina... e lung dar a meritat. Nu facem asta mereu)...

Si eu sunt surprinsa sa observ cat de tare mi-a placut Budapesta... Nu aveam o parere asa buna despre unguri, Ungaria... Dar noi, cu Bucurestiul nostru, nu prea avem cu ce... sa ne laudam. Ar trebui sa invatam de la vecinii nostri. Macar cum sa NU avem caini comunitari, cum sa avem CURATENIE pe strazi, oameni civilizati si relaxati, cum sa pastram arhitectura de valoare si sa NU avem cersetori pe strazi... Ar fi ceva...

Trimis de andreea_kamelya in 27.03.12 23:22:01
Validat / Publicat: 28.03.12 06:19:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.03.12 06:19:11]

@andreea_kamelya, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
[28.03.12 10:01:24]