ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2012
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 18.02.12
JAN-2012

Pentru o gura de aer proaspat de munte... Complex Turistic Albota

Anul trecut Revelionul l-am petrecut in Sibiu, iar in primele zile din Noul An am profitat de seninatatea zilelor sa dau o fuga prin imprejurimile din afara orasului.

La recomandarea unor sibieni am purces la 60 de km de Sibiu, mai exact in satul Arpasu de Sus sub muntii Fagaras la pastravaria Albota. Am plecat de fapt nu numai la o plimbare, ci si cu gandul sa mancam un pastrav proaspat si sa savuram o gura de aer montan.

Mie locul mi s-a parut excelent pentru o evadare din urban, iar vinul alb, ciorbita de peste delicioasa si pastravul la cuptor, si chiar si painea, nu stiu daca era preparata in casa, dar asa parea, au constituit un pranz delicios.

Intr-adevar, restaurantul complexului era destul de aglomerat, poate si din cauza faptului ca era a doua zi din Noul An, iar sejururile nu se incheiasera inca. Servirea a fost promta, preturile accesibile, pranzul de neuitat (de asta am si scris :-))

Daca esti turist in Sibiu si vrei sa mananci un pastrav proaspat in afara orasului restaurantul pastravariei Albota este un loc potrivit.

La iesire din curtea pensiunii undeva pe dreapta este un mic magazin rustic cu specialitati din zona, miere, dulceturi, mezeluri afumate si branzeturi care te imbie sa le iei acasa la preturi foarte bune...

Profitand de ziua superba am imortalizat cateva colturi din peisaje minunate de iarna din curtea pensiunii... Nu as putea spune nimic desre conditiile de cazare ale pensiunii, in schimb locatia mi s-a parut curata si destul de interesanta...

La intoarcere spre Sibiu poti sa te abati o ora din drum si sa vizitezi manastirea cisterciana despre care am scris.

Trimis de elenahelen in 22.03.12 17:36:32
Validat / Publicat: 22.03.12 19:06:25

VIZUALIZĂRI: 2276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenahelen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.03.12 19:05:59]

Pentru ca doar ati luat masa aici, review-ul a fost mutat la rubrica "Restaurante Sibiu si imprejurimi" (deja existenta pe site);

elenahelenAUTOR REVIEW
[22.03.12 21:50:57]

@webmaster77: ok...

sunflower
[23.03.12 07:58:24]

Albota e un loc superb. De fiecare data cand trecem prin zona, facem aici un scurt popas. Ceea ce e minunat si ne atrage pe noi, e faptul ca pastravii pe care doresti sa-i cumperi ii poti pescui singur, ti se ofera undita, o galetusa pe care sa o umpli! cu propria recolta si... hai la balta! Baietelul nostru e pur si simplu innebunit dupa acest loc. Sunt informatii referitoare la soirile de pesti, diferentele dintre felurile de pastravi, in timp ce citesti cauti cu ochiul in bazinul mare, transparent plin ochi cu pesti, copilul ii recunoaste, e o mare bucurie, apoi, pe drum..sa te tii la povesti pescaresti! Daca doresti poti scoater pastrav din aceste bazine, cu minciocul sau poti pescui! Albota e deliciul copiilor! Totul e rustic, lemn si piatra, e foarte frumos. In schimb mie preturile mi s-au parut mari, am mancat doi pastravi la gratar pe pat de legume si am platit 150 ron.

elenahelenAUTOR REVIEW
[23.03.12 18:06:39]

Superb, nu stiam ca se pescuiesc pastravii din bazin... Pentru mine a fost placut sa evadez in zona Albotei, mai ales ca o faceam pentru prima oara... Cat despre preturi, nu stiu mare lucru, prietenul meu a platit: -)))))... Dar cu siguranta aveti dreptate, pretul e mare raportat la doi pastravi... Vacante placute in continuare...

elenahelen, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transfăgărașan? :