ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2012
AUG-2010

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Nesatisfacator

Datorita unei conjuncturi, am ajuns in luna august 2010 in Creta. Chiar daca scriu cu intarziere acest review, am socotit ca este necesar avand in vedere ca sunt doar 2 impresii la acest hotel, total opuse una fata de cealalta.

Initial, am avut rezervare la hotelul Golden Beach din Hersonissos. Am ajuns acolo, iar la receptie, vazind ca avem All-Inclusive, ne-au propus un transfer la hotelul Golden Star din apropiere, amandoua facand parte din acelasi lant hotelier. Ce sa spun, am acceptat transferul bazandu-ne si pe faptul ca era un hotel superior (4* fata de 3* de la Golden B) celui la care aveam noi rezervare.

Ne-au chemat un taxi (platit de catre ei) si in 10-15 min eram la noul hotel.

Hotelul Golden Star se afla la cativa km de Hersonissos, intr-o ministatiune numita Analipsi.

Prima impresie a fost una buna, un grup de cladiri de cate 2 etaje, destul de cochete, multa verdeata si un aspect general ingrijit.

La receptie, o tanti f amabila, ne astepta si aveau deja camerele pregatite... in 10 min eram in camere

Camerele

Primul aspect negativ al hotelului au fost camerele. Destul de mici, gresie pe jos, 2 paturi, un minifrigider (gol), aer conditionat individual si un tv mic.

Ce sa spun, f basic si 3* cu mare indulgenta. Curentul era pe baza de "cartela", impropriu spus cartela, deoarece era o chestie metalica, de care era agatata cheia.

Baia, in acelasi ton cu camera, cu dus sau cada (noi aveam cada, prietenii nostrii de alaturi aveau dus) o chiuveta mica, si o cada galbuie de vreme si instalatii destul de ruginite. Prosoape, un sapun... si cam atat.

Mancare si bauturi

Atingem o alta parte delicata a acestui hotel. De obicei nu luam AI la hoteluri care au si alte tipuri de cazare. Este o regula pe care o respectam, dar de data aceasta, fiind o situatie mai "exceptionala" ne-am asumat "riscul " in ideea ca nu poate fi chiar f nasol (Golden Beach aveau si demipensiune, aceeasi problema si aici)

Este un singur restaurant care are si o terasa la marginea piscinei. Probleme cu mesele nu am avut, am gasit si loc la terasa de multe ori, in conditiile in care hotelul era ocupat aproape de 100%.

Sala de mese destul de curata, mai gaseai cate o fata de masa neschimbata, dar per ansamblu destul de ok

Mancarea, asa cum spunea si dl damurad in review-ul sau, f putin diversificata, tocaturi, musaka, in general mancare gatita. Seara mai aparea cate un gratar de peste, pui sau miel si o singura data a fost o chestie mai elaborata, cu 2 gratare unul cu frigarui si unul cu cotlete de porc.

Salate, masline f bune, branza, cateva tipuri de prajituri, cateva de fructe... si cam atat.

Cea mai nasoala chestie pt noi a fost faptul ca toata mancarea gatita avea acelasi gust... mai exact gust asemanator cu cel de ulei de masline extravirgin, dar un gust foarte pronuntat, care noua nu prea ne-a placut

Una peste alta, gaseai sa mananci ceva, dar nici incantat nu plecai de la masa.

Tsatsiki a fost o singura data si atunci nu am apucat :))

Bautura

Programul de AI incepea la ora 10 si se termina la ora 23. Era un singur bar la piscina si tineau f strict de acel program, in sensul ca la ora 9-45 nu puteai lua o cafea la AI, trebuia sa o platesti.

Bere bunicica, vinul acceptabil, bauturi locale... ce sa spun, destul de obisnuit pt un AI mai saracacios.

O mare diferentiere se facea intre cei cu AI si cei fara. Daca te duceai sa cumperi o bere, iti dadeau si un castronas cu alune, daca luai la AI iti dadeau o strangere de mana... in usa... si o privire ucigatoare daca nu lasai ceva la barmani

Coctail-uri erau doar cateva incluse si anume Cuba libre, Gin tonic si ceva fara alcool. Sucurile naturale nu erau nici ele incluse

Serviciile

Aici nu prea am foarte multe de comentat. In general lumea amabila, zambitoare, cei de la receptie mereu ne salutau si zambeau (treceam prin lobby ca sa intram in restaurant).

Curatenie zilnica si facuta bine, schimbat prosoape zilnic, cearceafuri la 3 zile parca, per ansamblu ok, exceptie facand cei de la bar, lucru pe care l-am si specificat in formularul cu impresii/sugestii de la plecare.

Distractie

Cam 80% din turisti erau francezi care se bateau pe putinele locuri de la piscina (va spun sincer ca am vazut doar 2 cupluri la plaja de la noi din hotel).

Erau 2 piscine, una mica pentru copii si una mai maricica pt adulti. Mai aveau 2 terenuri de tenis si unul de fotbal, loc de tir cu arcul, niste leagane, minigolf si cam atat

Animatia... pff... ce sa spun... praf este putin spus... zero barat. Era program de animatie exclusiv pentru francezi (indulgent spus program de animatie), discoteca la mini teatrul de vara, unde tot in franceza se vorbea

Plaja si marea

Cu toate ca hotelul se afla in prima linie, nu are plaja. In dreptul lui sunt niste stanci. Exista 2 plaje in apropierea hotelului. In stanga, in dreptul unui hotel vecin (plin de rusi) este un golfulet ideal pentru copii, cu apa f mica cam 50m si cu nisip dar cu plaja foarte ingusta.

In dreapta, la cateva minute de mers era o plaja privata, f bine utilata, cu alei de lemn pana la apa, dusuri, masuta cu scrumiera la fiecare 2 sezloange si lighean cu apa pentru picioare. Costa 6E/zi 2 sezloange + umbrela. Chiar in dreptul plajei se afla un minimarket cu preturi f decente, adica o bere mithos 0,5E, heinecken 0,85E, apa plata 0.5 E... Tot in dreptul plajei se afla o taverna cu preturi destul de bune, adica o masa de 2 pers + bauturi ~25Eur

Marea era cu nisip, doar la intrare erau niste bolovani destul de mari, care puteau fi ocoliti usor, datorita apei foarte limpezi.

Locatia

Hotelul este amplasat intr-o zona f linistita, cu multa verdeata in jur si foarte ingrijit. La o prima impresie chiar arata bine, ceea ce il strica sunt in special masa si o parte din servicii

Analipsi este o ministatiune, foarte cocheta si foarte linistita. Este locul ideal pentru cei care vor sa stea in liniste sa se relaxeze. Este exact opusul lui Hersonissos care este un "vulcan" plin cu pustani nordici care fac haos cu scuterele pe acolo (cel putin asa era cand am fost noi). Cu taxiul costa cam 10-15E/drum din Analipsi in Hersonissos

Sunt si ceva magazine cu nimicuri in asa zisul centru al statiunii, dar cu preturi maricele fata de Hersonissos.

Suficiente taverne si minimarketuri de unde se poate cumpara orice. Vreo 2 agentii de turism cu preturi f bune, comparativ cu ce se vinde la hotel, tot vreo 2-3 firme de inchiriat masini/scutere/atv-uri (nu mai stiu preturile) si cam atat.

Concluzii

Imi place sa cred ca sunt o persoana corecta si nu foarte pretentioasa, care stie sa faca raportul intre pretul platit si serviciile oferite.

Acest hotel nu-si merita banii, deoarece ofera totul la cel mai minimalist mod posibil.

Chiar daca are niste gradini foarte frumoase eu nu socotesc ca este suficient ca sa ma intorc acolo

Sper ca am fost suficient de echilibrat in cele spuse mai sus si am incercat sa evidentiez si plusurile acestei locatii.

Numai bine

Trimis de liviup76 in 18.03.12 02:37:24
Validat / Publicat: 18.03.12 07:31:57

VIZUALIZĂRI: 2902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviup76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina

liviup76