ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2012
ÎNSCRIS: 18.02.12
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cazare de 5*, plaja... ?!

Buna tuturor. Incerc sa dau cateva infornatii celor care se intereseaza de o locatie pentru o vacanta, pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza.

Hotelul se vede de la intrarea in Nessebar dar si asa am pierdut o jumatate de ora pe stradutele mici si intortocheate pana l-am gasit. Cand am ajuns la hotel in jur de ora 13.00 am fost anuntati ca o sa avem camera doar dupa ora 14.00 (stiam asta de la alti turisti, probabil ca sa nu prinzi masa de pranz). La intrarea in parcarea pazita a hotelului am primit imediat un loc fara probleme la pretul de 10 euro /zi. Cand am ajuns noi mai erau cateva locuri dar dupa cateva zile parcarea era foarte aglomerata. Celelalte hoteluri Sol aveau parcari mai mari dar si acelea erau pline. Aici am vazut si o parcare subterana dar nu am vazut vreo masina intrind sau iesind de acolo.

Cazarea.

Dupa cativa euro in cutia milei de la receptie am primit o camera la etajul 2 asa ca nu am folosit liftul deloc. Camera este intradevar de 5* cu o mica (mare) exceptie: peretii erau destul de murdari de bagajele pe care turistii le rezemau de perete (vedeti pozele). Baia era curata, finisata cu materiale de calitate, cu toate cele necesare gradului de confort prevazut. Prosoapele erau destule si de buna calitate dar nu stiu cate la numar ca nevasta-mea se ocupa cu asta (fara ate care ieseau din ele). Hotelurile au mult spatiu verde si locuri de joaca amenajate pentru copii (la umbra, in caz ca nu se poate sta cu ei la plaja), piscine pentru copii, o scena in aer liber.

Masa.

Spatiul pentru masa este la parter si a fost foarte curat si ingrijit. Tinerii care curatau mesele isi faceau datoria. Pacat ca unii merg in concediu doar ca sa isi umple burtile pana abia se ridica de la masa. Am vazut pe unii conationali punand doua mese una langa cealalta pe terasa si stand cate 2 ore (consumand tot timpul ceva). Lasand asta la o parte eu zic ca era mancare pentru toate gusturile desi nu ma pricep prea bine (nu sunt un gurmand), dar am putut sa fac comparatie cu alte hoteluri de 5*. Si fetitei noastre de 4 ani am avut de sa-i dam sa manance. De altfel erau multi copii pe acolo. Desigur au fost momente cand am cautat ceva si nu am gasit (gratar sau peste). De exemplu cand incepe ploaia la ora 12.30 si toata lumea se inghesuie in restaurant ce pretentii poti sa mai ai...

Plaja.

Aici este o problema cu cei pretentiosi care vor plaja mare privata a hotelului, aici nu vor gasi asa ceva. Exista un spatiu amenajat care este considerata plaja hotelului intre niste pini iar daca doriti sa faceti plaja si nu mai prindeti locuri aici (sunt sezlonguri si la soare nu numai la umbra) trebuie sa mergeti la plaja publica pe prosop sau la sejlonguri si umbrele contra cost. Pentru asta trebuie sa coborati cateva trepte (cam cat un etaj). Pe plaja publica se facea in fiecare zi curatenie. Marea este tot cea Neagra de la noi asa ca nu au lipsit algele (le-au curatat cu viteza melcului turbat). Intrarea in apa este lina fara pietre si cu apa foarte curata (depine de vreme), ideala pentru copii.

Activitati.

Pentru cei care vor sa mai faca si alteva oferta era: dans, tir, fitness, fotbal. In fiecare seara se organizeaza spectacole pe scena in aer liber iar daca ploua au sala de spectacole inauntru.

Din cate am vazut eu cei mai multi erau rusi si romani apoi nemti si ceva vorbitori de limba franceza.

Stiu ca nu am am atins toate punctele de interes dar va astept cu intrebari.

Concediu placut tuturor!

Trimis de nelutu in 11.03.12 23:18:53
Validat / Publicat: 12.03.12 06:03:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aceata este plaja publica despre care va vorbeam. In depertare se vede portiunea cu umbrele contra cost

[12.03.12 06:03:42]

@nelutu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

valeria2012
    [16.05.12 10:18:25]

buna ziua,

ce puteti sa-mi spuneti despre apa din piscine inter/ext. in luna iunie, e apa incalzita sau primeste de la soare... dupa cum vrea Domnul? Apa marii a fost buna de baie?

multumesc,

nelutuAUTOR REVIEW
    [16.05.12 14:41:12]

@valeria2012: Buna ziua. Despre apa din piscinele exterioare pot sa va spun ca era destul de rece (am prins o perioada cu ploi si innorari zilnice) dar cu toate astea fetita mea a facut baie la piscina pt. copii de cateva ori dar nu cred ca au sistem de incalzire. Despre piscinele interioare nu stiu ce sa va spun pt. ca nu am fost interesat de ele. In mare am facut baie in fiecare zi fara probleme, apa a fost buna pt. baie chiar foarte buna in unele zile. Intrarea in mare este lina si copiii pot face baie linistiti.

nelutu, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: