ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2012
ÎNSCRIS: 27.04.09
FEB-2012

VENDOME, MON AMOUR!

Iaca, dragii mosului, pasii m-au calauzit in perioada 16-19.02.2012 in Nisa, la Hotel Vendome. Hotelul este de fapt un mic palat aflat in centrul orasului, la cateva sute de metri distanta de plaja, dar si de locul de desfasurare a vestitului Carnaval de la Nisa. Locul este de un pitoresc aparte. Parcarea din incinta hotelului este relativ micuta, insa la nevoie se pot utiliza si parcarile din imediata vecinatate. Noi am folosit avionul asa ca mai multe amanunte nu am fost interesat sa le aflu.

De la aeroport spre Hotel se poate lua autobuzul 98 de la terminalul 2 (pret 4 euro) sau daca parasiti terminalul 1 si mai mergeti in directie perpendiculara cu aeroportul pana la sosea cam 100m, puteti lua autobuzul 200 pana la capat. Sunt aproximativ 18-19 statii de mers.

Dupa circa 100m de mers pe jos, am ajuns la palatul - hotel.

Trecandu-i pragul (celula fotoelectrica de la intrare isi face simtita prezenta avertizand receptia ca au vizitatori) patrunzi intr-o alta lume. Te astepti ca dupa vreun colt sa apara un paj sau vreo printesa. Check-in-ul s-a efectuat imediat fara nici o problema, receptionerul ne-a inmanat cardul camerei si harta orasului marcand cu pixul locatia hotelului, asta in caz de, Doamne Fereste, ne ratacim admirand minunatiile orasului. De asemenea ne-a indicat si zonele de interes turistic din vecinatate.

Buuun! Am urcat 2 etaje folosind prima data ascensorul. (A doua si ultima oara l-am folosit la plecare; in rest am urcat si coborat scarile admirand interioarele. Credeti-ma ca merita, am avut ce vedea.) Din holul central unde se afla ascensoarele se ramifica mai multe holisoare care te conduc la camera mult visata.

Am locuit la camera 202. Ca spatiu destul de micuta, ca dotari insa, la nivelul celor 3 stele ale hotelului pe deplin meritate. Camera este luminata cu spoturi in tavan si la nivelul tabliei patului. Exista mini-bar (Apa Evian, Coal, Fanta, bere) pret 3 euro 500ml apa si 330ml restul. Deasemenea in mini-bar existau si cateva ciocolatele Snickers al caror pret nu mi-l mai amintesc dar si afisat pe usa o instiintare ca nu este permisa introducerea alimentelor in frigider.

In camera exista un birou cu scaun un mini sifonier, cu 2 usi si seif pentru obiecte de valoare. Televizorul LG cu diagonala mica cca. 19 inch, de tip LED furniza 18 programe in limba franceza. Cum spre rusinea mea bagajul meu lingvistic in acest sens se rezuma doar la cateva formule uzuale, iar in rest doar dialectul anglo-gimnastic, m-am rezuma doar a trece un pic in revista canalele TV. Climatizarea in camera era asigurata de un sistem centralizat care probabil functiona doar vara, intrucat camera era incalzita de calorifere.

Baia, la fel ca si camera. Micuta dar dotata. Cabina de dus, cate 3 prosoape albe de persoana, casca de baie, sampon parfumat, sapun, sapun lichid parfumat, uscator. In baie incalzirea se facea printr-o aeroterma electrica montata in zona superioara a peretelui. Pe unul din preti un sticker ne aviza de regula prosoapelor (jos: schimbat, pe bara: lasat). Desi o stiam si ne-am facut un obicei din a o respecta, am constatat ca oricum prosoapele s-au schimbat in fiecare din cele 3 zile petrecute la hotel.

Micul dejun, era servit intr-un salonas oarecum inghesuit. Meniu imbelsugat exact ca in review-ul lui Roth, nu are rost sa insist. Personalul intervenea discret pentru debarasare si pentru completarea sortimentelor consumate. Cu ocazia micului dejun am putut vedea si o parte din ocupantii celorlalte camere. Majoritatea francezi si cateva englezoaice.

La parterul hotelului exista si un salon de zi, mobilat la fel, in stilul secolului 19.

Wireless-ul este gratuit primele 3 zile, apoi se plateste. La noi nu a fost cazul. Receptionerul ne-a dat parola de acces, insa pana la sfarsitul mini-sejururlui nu m-am putut conecta din camera. Nu m-a deranjat prea mult deoarece, om prevazator, aveam activat transferul de date in roaming destul de convenabil.

Incerc sa fiu destul de zgarcit cu laudele si sa consemnez doar ceea ce am vazut si nu ce am simtit.

Nisa si in general locurile pe care le-am vizitat pe Coasta de Azur pot fi catalogate prin 3 cuvinte: VACANTA si BUN SIMT.

Am lasat la urma si ceea ce m-a impresionat negativ si anume plaja.

Doritorii de bai de nisip sa-si puna pofta-n cui. A face plaja la Nisa este echivalent in a face plaja intr-o balastiera. Nisipul (daca exista asa ceva) este ascuns sub un strat gros de pietris. Apa limpede si azurie nu poate ascunde pleiada de bolovani de pe fundul marii. Acesta este si motivul pentru care am scazut puncte la capitolul "plaja si marea"

Nu pot incheia fara a reveni cu gandul la hotelul care ne-a impresionat pe toti. (Trebuie sa va spun ca am fost un grup de 6 persoane.) Daca o parte din Bucuresti poate purta denumirea de Micul Paris atunci Hotel Vendome este la randu-i "Micul Negresco".

Trimis de Visan125 in 08.03.12 13:11:13
Validat / Publicat: 08.03.12 17:55:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 3433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visan125); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam.202. Masa cu ustensilele necesare pt. prepararea ceaiului sau cafelei.(apa calda, ceai cafea zahar, indulcitor)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.20 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂVendome Hotel:

• pagină generată în 0.039391994476318 sec