ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2009
ÎNSCRIS: 15.07.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Mergeti cu incredere!

Buna! Tocmai m-am intors de 2 zile din concediu de la Mimosa.

Sa incepem cu inceputul. Ajungem acolo, iar un paznic mai batranel ne spune (prin semne) ca nu putem sa parcam acolo dar se rezolva imediat. Merge dupa un baiat de la receptie care imi explica in engleza ca daca doresc pot sa las masina la circa 7 min de mers pe jos intr-o parcare pazita a unui hotel care tine tot de ei. Mergem la receptie, baiatul mi-a carat cele doua geamantane imense si noi asa cu cate o plasuta in mana, iar de la receptie tot el le-a dus pana in camera.

Apoi ne-a cazat intr-o camera cu vedere la mare desi nu am platit supliment pentru aceasta la ultimul etaj (6). Camera mare climatizata, super ok, ceva sapun sampon si gel de dush la inceput si gata.

In rest in fiecare zi camerista aspira curata, schimba lengeriile de pat si aducea prosoape noi. Apoi am cobarat cu tanarul cu care am mers pana in respectiva parcare. Am venit amandoi pe jos catre hotel si cred ca am facut 9 minute, nu 7 cum mi-a zis el. Destul de departe dar ok avand in vedere ca parcarea era pazita.

Mai puteti sa va uitati sa vedeti cand pleaca altii din hotel. E foarte posibil sa fie romani care au predat camera la 12 dar au ramas sa manance amiaza acolo si urmau sa plece in cateva minute cum ajungi acolo. (Eu de ex am plecat de dimineata).

In prima zi mananci numai cina. Masa se termina dealtfel la 14: 30, iar check-in-ul este la 14. Unii romani care au parcat prin apropiere s-au trezit cu cauciucurile taiate. Atentie si la amenzi daca le lasati unde nu este voie.

All Incllusive-le la bauturi incepe de la 11- 22: 30 la piscina mare, 11-18 la cea mica, si cea inauntru de la 11-23. Poti sa bei bere din dozator (foarte buna Karmenitza) cu 4% alcool. Lichioruri de ciocolata si kocos foarte bune cu un pic de gheata pentru femei, mai era gin, ron, whiski pe care daca vroiai le luai cu cola si ti le baga in pahare de bere de 330ml. Cafea, ciocolata calda, capuccino, destul de bune. De la 11 pana la 13-13: 30 gaseai si inghetata la un bar afara langa piscina si cartofi prajiti cu carnati sau ceva carne cu salata tot la barul acela cat puteai duce.

Bauturile nu sunt ca si cele autohtone (daca vrei jack daniels il platesti sau te duci la ultra all inclusive in alta parte unde poti sa bei si bere de import si unde e deschis barul si toata noaptea in regim de all incllusive). Bagam zilnic 10-15 beri fara probleme de ameteala.

Masa... Ziceau unii ca au plecat cu indigestie sau cu alte probleme. Totul e sa gandesti ceea ce mananci. Am vazut multi tarani din romania, care isi luau iaurt, rosii, pepene, prajituri si stangeau cu bere la sfarsit. Important este sa divesifici mancarea de dimineata, deoarece nu poti za mananci zilnic amleta (f. buna), ochiuri si carnati prajiti (un fel de polonez). Mai bagi un musli la care iti adaugi ceva smochine, daca este daca nu ti-l faci tu ca au fulgi de grau, porumb, etc si lapte. Iti iei branza (ceva in genul de burduf) f. buna cu salate. Este unt pe care poti sa il mananci cu miere si cu ceai sau lapte.

Cateodata aveau si nutella foarte buna. Paine de toate felurile si daca doresti poti sa iti pui la prajit. Nu trebuie sa fi tzaran si sa iti iei in fiecare dimineata omleta si carnatz cu mustar si ketchap. Au si compoturi de diferite feluri (recomand pe cel de smochine). La amiaza si seara va zic sa va feriti de ceva carte tocata (un fel de piftea) sub forma de piftea sau de mici care arata bine si cam atat. Dar ai cand au asa ceva pulpe de pui, file de peste super (cred ca am mancat odata 1/2 kg de file), carne fiarta, gratar din piept de pui, etc. Tot timpul au ceva peste, parne de porc si de pui, sau ficatei. Iti gasesti ceva sa iti placa din 3 sortimente. A mai aveau vinete sau dovlecei pane sau la cuptor. Foarte fain. Cartofi fierti, pireu foarte bun si cu sos de ztazichi (castraveti taiati marunt cu iaurt) mananci de iti lingi degetele. Castraveti murati f. buni pe gustul meu. De prajituri nu va atingeti ca in general cele cu frisca sunt cam gretoase, mai merg unele cu budinca, etc.

Intr-o seara poti sa iti faci programare in Bavarian Pub tot in incinta hotelului unde poti sa iti alegi 3 feluri de mancare si unde esti servit ca la restaurant, cu lumanare pe masa, etc. Nu luati pizza capriciosa nici jos in pub nici sus in restaurant cand este. Nu are nimic nici in ea nici pe ea. Fructe au tot timpul portocale, gref rosu, piersici, caise, mere. Si cam la 2 zile si pepene rosu. Intr-o seara fiicamea vroia lapte. M-am dus si am intrebat si mi-au spus ca nu au la cina dar o sa imi aduca. Ce nu mi-au placut mitocanii din romania circa 65-70 % din romani lasau cel putin 50% din mancare in farfurii. Pune-ti tata mancare cat poti duce nu o arunca ca ne facem de minune si in 2 ani nu mai avem loc nici la ei.

Ziua la piscina jucam dinineata volei la cea cu topoganele de apa si la 15 polo la cealalta piscina, concurs de darts, ping-pong. Seara la 20 e animatie pt copii care dansau, iar apoi pentru adulti si copii.

Au fost seri foarte placute care m-au facut sa rad desi nu ii credeam in stare pe animatorii (care erau si arbitrii la volei, darts, polo).

Locurile la sezlonguri ti le poti ocupa cam pe la 6: 30- 7 la piscina cu topogane, iar in partea cealalta unde este totul mult mai linistit pe la 9, chiar si la 10 mai gasesti loc. Iti pui prosopul pe el si il ai rezervat si la ora 12 daca atunci vi de la mare de ex. Foarte posibil sa iti ia vre-un roman mai tupeist umbrela si masuta de bauturi. Intr-o dimineata un tanar german a furat circa 10-15 prosoape. Sunt camere de supraveghere si romanii nostrii a doua zi au verificat, l-au gasit pe neamt, iar cei din hotel si-au cerut scuze ca tanarul german nu a prea fost treaz pe acolo. A adus toate prosoapele, si au mai ramas 2 (cred ca erau ale unor nemti ca pe romani i-am intrebat). Nemtii mai varsnici sau cei cu copii tot respectul pentru ei. In special tinerii ramani (25-30 de ani veniti in gasti si necasatoriti), si tinerii germani 16-24 de ani sunt mai galagiosi.

Oricum e bine ca seara la 23 trebuie sa isi cumpere de beut daca doresc si nu stau acolo, mergand prin cluburi si discoteci pana dimineata pe la 5-6 cand vin afumati. La micul dejun nu ii vezi niciodata.

Topoganele cu apa sunt atractia princilala la copii (3-15 ani). Fiicamea de 3 ani era inebunita. Nu prea mai tragea la mare. Sunt scaune la bar in apa unde este umbra si poti sa savurezi din apa cateva beri. Pentru cei care trag de fiare si nu numai e ok si cu aparatele care sunt acolo.

In camera ai frigider. Deci daca ai ceva suc natural de acasa poti sa iti aduci. Cel de acolo (cel natural era slab si fara gust-mai bine compot), in schimb fanta, coca-cola, sprite, schweps cam apropiate de originale dar mai bune decat cele de la Adria.

Drumul pana la plaja (nu pana la apa -poate mai faci 3 minute pana la apa) este de circa 5 minute daca ai si un copil mic dupa tine daca nu mai repede. Zicea un taran roman ca ce 150 de m pana la plaja, poate in linie dreapta, ca plaja este departe. Credeti-ma ca am facut atletism si de la hotel pana la plaja nu sunt mai mult de 200 de m. Intradevar mai sunt tarabe si cateodata este aglomerat. Mai zicea taranul ala ca s-a saturat de aceiasi mancare si sa stea la coada la mancare. Eu de exemplu stateam la coada, iar sotia mergea dupa sosuri, salate, comporuri, etc si in 95% din cazuri nu apuca sa duca la masa tot ce trebuia din celelalte unde nu era coada pana ajungeam eu la mancarea calda. Il sfatuiesc pe respectivul domn ca la anul sa se duca la Hotelul Admiral de 5* ca acolo au numai micul dejun inclus si sa vina sa il serveasca la masa unde va trebui sa astepte nu 5-10 min cat stateam eu la coada ci poate 30 de minute pana ii vine mancaea si sa scoata cate 50-90 de euro la fiecare masa daca vrea sa manance si bine. Sa aiba plaja cum iasa din hotel, dar sa plateasca si alti bani.

Asa ca raportat la pret- servicii eu sunt foarte multumit. Se invete respectivul tzaran ce inseamna bufet-suedez (sau intinde tava dar mananca si arunca 3/4 din platouri), care se lauda ca va umple forumurile de reprosuri cu Mimosa.

P. S. I-am dat 5 euro la baiatul care ne-a carat bagajele si m-a condus la locul de parcare.

P. S. 2 Mai gasiti locuri de parcare pazita in partea de catre mare a hotelului cu plate langa Hotel Arabella cu circa 15 euro pe 7 zile.

Trimis de bugsy in 15.07.09 14:54:26

VIZUALIZĂRI: 2367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bugsy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.01.10 12:14:59]

Buna ziua, suntem 2 familii din bacau care am facut rezervare ptr. perioada iunie 2010 la acest hotel si d-vstra, intradevar ati explicat pe indelete cum a fost sejurul si am capatat incredere ca va fi bine. Va rugam sa ne spuneti cum e cu parcarea hotelului? unde v-a dus baiatul, apartinea de hotel si nu ati platit? Sau ati platit oricum?

Ne intereseaza ptr. ca o sa fim cu 2-3 masini si chiar e o probl. in Nisipuri cu parcarea. In 2008 am fost la Sunrise, tot in Nisipuri si a fost ok cu parcarea (adica in fata hotelului, sau mai degraba pe strada unde era hotelul - e aceeasi strada cu Mimoza) dar acum chiar nu stiu cum va fi. Multumim anticipat.

[25.02.10 20:04:05]

Mai raspundeti la rugamintea mea? unde ati dus masina? da-ti un reper, ca stiu statiunea cat de cat, sa stiu si eu la ce sa ma astept, mai ales ca s-a marit grupul (suntem 4 fam. acum)

webmasterXY*
    [25.02.10 20:39:11]

alinabc, intrebarile tale erau mult mai portivite a fi postate la sectiunea Intrebari si raspunsuri a hotelului, unde cu siguranta aveai asigurate cateva raspunsuri pana acum.

In ceea ce-l priveste pe bugsy se pare ca nu este un user foarte activ pe site, din user cardul lui reiese ca nu ne-a mai vizitat din 28. 09. 09, asa ca nu fi suparata pe el

[26.02.10 13:52:49]

scuze, sincera sa fiu, am uitat de sctiunea aceea, multumesc webmaster 99

AnnyAnny*
    [24.06.11 18:32:56]

Vreau sa merg anul asta acolo. Cum ar fi pentru 2 familii? Adica, una cu 2 copii si cealalta doar cu 1? Intreb pentru ca am vazut multe dezamagiri...

iuli4n4
    [27.06.11 09:43:57]

parcarea de care povesteste domnul este platita, in anul 2011 a costat 12 leva/24 hours. este la capatul strazii cu sens unic a hotelului Mimoza. Strada fiind cu sens unic trebuie sa urcati pe partea cu hotel Malina, apoi stanga si coborati pe str. cu Mimosa, pe stanga e parcarea, si apoi tot inainte pe jos pana la poale la hotel Mimosa.

alinabc, AnnyAnny*, iuli4n4
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: