ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2009
    JUN-2009

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Amfipolis

Amfipolis Hotel **** – Thassos, Grecia

Plecarea a fost la ora 20:00, organizarea a fost buna, drumul cu autocarul a insemnat 14 ore, cu opriri din 3 in 3 ore sau chiar mai dese, opriri ce adesea s-au prelungit. Am ajuns in jur de ora 10.30 in port, taxa la ferry-boat s-a marit de la 7 la 9 euro. Cu ferry-boat-ul am mers 30 minute in conditii civilizate. Un sfat, cumparati-va biscuiti pentru ca toate ferry-boat-urile sunt insotite de pescarusi care iti mananca din mana. In Limenas am ajuns la ora 11:00 si ne-am cazat imediat.

Despre Hotelul Amfipolis nu pot sa spun nimic rau: este foarte bine intretinut, curat, camere mari si mai ales curate, personalul foarte amabil, desi nu vorbeau toti engleza. Hotelul are piscina destul de mare, porneste de la 70 cm adancime si ajunge pana la 235 cm adancime, este curatata si ingrijita zilnic. Prosoapele sunt schimbate zilnic, cand se face si curatenie in camera, lenjeria se schimba la doua zile.

Noi am avut nevoie de doctor intr-o seara, am vorbit la receptie si a venit in maxim 10 minute. Vorbea engleza fluent si a fost destul de rabdator sa-mi raspunda la toate intrebarile. Consultatia + deplasarea la hotel + o injectie si niste antibiotice = 80 Euro (cu chitanta).

Mare atentie!!! In oferta de la Christian Tour se precizeza ca hotelul are si plaja proprie si ca se asigura transportul pana acolo. FALS! Cand am intrebat la receptie mi s-a spus ca nu au asa ceva! Plaja Nisteri, cea din oferta Christian Tour exista, dar la vreo 2 km distanta. Noi am observat-o in drum spre Seara Greceasca, arata destul de neamenajata si apartine unei vile cu acelasi nume. Totusi exista o plaja publica, la aproximativ 10-15 minute de mers lejer de la hotel pe langa port. Este curata, cu taverne peste tot, sezlong-urile se pot utiliza gratis daca comanzi ceva de la taverna in dreptul careia stai, servirea este prompta, iar comanda ti-o aduce pe plaja. Exista si locuri pentru prosoape, apa este limpede si nu are pietre in acea zona.

Taverne sunt peste tot, noi am mancat mai ales la Syrtaki unde veneau mai multi greci, era mai aerisit si nici nu tragea cineva de tine sa intri ca in alte locuri. Mancarea este foarte buna, o portie costa cam 10 euro si puteau sa manance lejer doua persoane, berea la 500 ml - 2 euro, iar desertul (de obicei pepene verde si galben + o prajitura insiropata) era din partea casei, iti ofereau si Ouzo daca vroiai, tot din partea casei. Un loc preferat in special de romani, dar nu numai, este taverna Restaurant Doukas, un loc cu mancare foarte buna, servita cu placere. Cea care serveste la mesele de romani se numeste Gina, este foarte serviabila si iti ofera din partea casei cafea, coniac si o prajiturica cu inghetata la desert, plus o mica reducere din costul notei de plata.

Am avut pachetul de 7 nopti si 9 zile cu micul dejun inclus, mic dejun consistent, cu preparate mereu proaspete, dar foarte putin variat. Suplimentul de cina era de 8 euro/persoana/zi, se servea la taverna Mythos, situata la aproximativ 7-10 minute de mers lejer pe jos de hotel. Nu se merita, inseamna sa mananci in fiecare seara acelasi lucru, iar servirea la taverna Mythos este aproape romaneasca, sunt cam scarbiti ospatarii, si se comporta de parca ti-ar face o favoare ca te servesc.

Dintre excursii noi am luat numai Seara Greceasca, care nu a fost prea grozava, pentru 33 euro/persoana a cantat patronul tavernei din Potos si varul acestuia si au dansat 4 dansatori, doar muzica greceasca. Se serveste bufet suedez, mancarea e buna si destul de variata, vinul este alb si rosu, se umplu sticlele de la un butoi din spate si se aduc pe masa imediat ce acestea s-au golit, vinul fiind la discretie. Momentul traditional al spargerii farfuriilor a fost prost organizat, oamenii incepand sa sparga farfuriile in timp ce dansatorii erau inca pe scena, practic se aruncau spre ei… nu au reusit sa ii loveasca...

Autobuzele fac turul insulei de cateva ori pe zi, este un program afisat la capat de linie si in fiecare statie, biletul pana la Golden Beach - 2 euro, pana la Potos - 4 euro.

Pana la Golden Beach se fac maxim 20 minute cu masina si merita. Nisipul este fin, plaja curata, apa frumoasa cu nuante de la galben la verde si albastru! Sezlong-urile sunt 7 euro setul cu masuta si umbrela de soare. In pret se ofera apa plata rece la 0. 5 l sau suc la cutie la 0. 25 l.

Paradise Beach in schimb nu mi-a placut - masina trebuie lasata undeva sus, la sosea, si apoi strabatut pana jos la plaja un drum de pamant deloc amenajat si plin de praf, plin de hopuri.

Masini de inchiriat sunt peste tot in oras, cautati cu atentie si comparati ofertele, noi am luat de la Hertz o Kia Picanto cu 30 euro/zi fullcasco (daca nu incluzi si fullcasco la inchiriere, orice incident este taxat cu 300 de euro, asa ca 4 euro cat costa fullcasco pe zi merita). Acest model cu un motor de 1 litru era cea mai ieftina, am avut de ales intre asta si un Matiz. La drumurile lor, cu ace de par si serpentine, nu a facut fata deloc bine, sincer nu o recomand absolut deloc. Aveti grija la limitele de viteza, amenzile sunt mari. Detectoarele de radar sunt interzise, amenzile fiind usturatoare. Regulile de circulatie nu se respecta, iar “multumesc” se foloseste mai rar.

Acum lucrurile mai putin placute:

- insotitorul de drum din partea Chrisitan Tour, Albertino, a fost absolut mut tot drumul, orice il intrebai nu stia, la sosire nu a coborat cu noi sa ne arate unde e hotelul sau sa vada daca cazarea decurge bine, nici cand l-am intrebat detalii despre ora de plecare spre Romania nu stia nimic.

- partenerii Chrisitian Tour pe insula, Mythos Travel, sunt extrem de prost organizati, una dintre domnisoarele care ne-a insotit la Seara Greceasca, Oana Gaal radea in continuu, la orice nou “anunt“ pe care il facea…

- aceeasi lipsa de professionalism si nepasare s-a remarcat si in ultima zi, acceasi Oana Gaal, care trebuia sa se ocupe de ridicarea bagajelor de la hotel si indrumarea catre punctual de placare, A UITAT de noi. Nu eram pe nici o lista a celor de la Mythos Travel si ni se spunea sa tot asteptam. Dupa o ora de asteptare am sunat iar la ei pentru a ni se spune ca autocarul care trebuia sa ne ia bagajele a plecat deja din statiune si ca nu se mai intoarce la hotelul nostru. Din cauza lor am parcurs pe jos, trangand de bagaje, un drum de 20 de minute pana la locul de intalnire din port. Acolo am observat cu stupoare ca mai erau turisti “uitati”, ca si noi, la hotel, fara a li se fi luat bagajele, iar daca incercai sa afli ce s-a intamplat si cine a gresit, nimeni nu stia ce se intampla. Am tipat la ei, i-am amentat ca ii reclam, dar degeaba… se scuzau, ca nu isi dau seama cum s-a produs incurcatura si ca nu au nicio vina…

Trimis de Veronique* in 15.07.09 12:19:19

VIZUALIZĂRI: 2924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veronique*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂAmfipolis Hotel: