ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 27.02.12
    SEP-2011

Teheran de sub hejab

Nu stiu cit de multi romani ar citi impresii din Iran. Teheranul mi-a facut o impresie foarte buna de oras cosmopolit, dezvoltat si extrem de civilizat. Singurul inconvenient ca femeie este obligativitatea de avea corpul si capul acoperit dar pe mine nu prea m-a deranjat treaba asta.

Continuare din ecou

Ca debutant in materie de scris impresii de calatorie am omis detalii referitoare la calatoria mea in Iran din toamna anului trecut. O sa incerc sa detaliez in cele ce urmeaza.

Ideea de a face o calatorie in Iran, ne-a venit mie si sotului meu dupa ce am vazut citeva poze cu moscheile decorate cu mozaicuri albastre, incredibil de frumoase. Am facut citeva calcule si am trecut la treaba.

In primul rand trebuie viza, care se obtine de la consulatul Iranului din Bucuresti, bd. L. Catargi cu pretul de 70 de dolari de caciula. Pe urma trebuie sa gasesti cazare.

Alta incercare, pentru ca ei nu au site-uri pe care sa poti face rezervare asa ca, am trecut la cautari de hoteluri care au adresa de email si pe aceasta cale, am reusit sa facem rezervarile.

Nu ne am aruncat la hoteluri de lux, deoarece tinta noastra era sa gasim locuri decente si ieftine intre 30-40 dolari/noapte. Gasit.

Drumul pina in Iran l-am facut cu autobuzul prin Istanbul de unde am luat bilete la autocar direct spre Teheran, la pretul de 100 dolari/2persoane. O noapte pina in Istanbul, 43 de ore pina in Teheran. La imbarcare am constatat ca, exact linga autocarul nostru de Iran, plecau romanii inapoi in tara, plini de bagaje si sarsanale destinate speculei.

De aici incepea adevarata aventura.

De la inceput stiam in ce am intrat. Pe scurt. Fiind excursie organizata pe cont propriu nu a existat nimeni care sa ne ofere asistenta turistica, asa ca eram pierduti si nevinovati in limba farsi. Iranienii nu prea sunt mari fani limba engleza dar carentele lingvistice sunt suplinite prin semne si gesturi elocvente. Pe urma moneda. Oficial modena lor este rialul dar preturile la magazine sunt exprimate in tomani. De exemplu, 1 kg de fistic avea afisat pretul de 1000, dar trebuia sa platesti 10.000. Superb.

Trebuia sa ai grija mare cum te imbraci pentru ca in Iran exista un cos vestimentar care trebuie musai respectat. Ca femeie, capul acoperit, fara decolteu si picioare descoperite. Eu mergeam in sandale fara ciorapei dar femeile lor purtau pantofi, la peste 30 de grade!!!!! Traditionalistele mai purtau un fel de cearsaf negru - "chador" - peste hainele lor obisnuite destul de sobre compuse din pantaloni si bluze care acopereau fundul. De remarcat faptul ca, desi chadorul este imposibil de purtat, se rescurcau admirabil, aveau si poseta si copil in brate. Uluitor. Sa nu divagam.

Drumul a fost suportabil cu ajutorul unor pernute de calatorie care se umflau, luate de pe net. Am ajuns dimineata in imensa autogara de linga turnul Azadi iar de aici am luat un taxi spre hotelul Khayam la pretul imens de 5 euro. Ulterior am observat ce preturi mici erau in Iran.

Totul este incredibil, absurd de ieftin in comparatie cu Europa.

Hotelul a fost exact cum ne asteptam, curat si ieftin cu mic dejun dimineata, compus din deliciosul ceai iranian, paine lipie, brinza si... dulceata de morcovi. Cafea nu prea gasesti ca ei nu prea beau, dar daca insisti vei primi pliculete 3in1. Asa.

In Teheran am vizitat palatul Gholestan, una din resedintele vechi ale sahilor, bazarul, Green Palace si White Palace, resedintele moderne ale ultimului sah, turnul Milad, muzeul bijuteriilor din subsolul bancii nationale unde era gata sa-mi stea inima cind am vazut atitea minunatii, vreo doua parcuri, muzeul de istorie, si turnul Azadi.

Teheranul este urias, iar circulatia la suprafata desi pare infernala are o logica, toti sunt in miscare. Ca pieton iti cam vezi moartea cu ochii daca vrei sa traversezi. acest lucru se face pe portiuni, cu rabdare, fara sa fugi sau sa te precipiti. Noroc cu reteaua dezvoltata a metroului, aflat in plina extindere. In sfirsit.

Pentru noi a fost o experienta in care a trebuit sa ne exploatam la maximum toate capacitatile omenesti posibile si imposibile la costuri de criza crizei. Tot sejurul 22 sept-08 oct a costat pina in 1500 Euro incluzind absolut toate cheltuielile pina in Iran, Turcia si retur.

Nu recomand acest gen de turism persoanelor comode.

Trimis de Bacardi* in 28.02.12 15:50:23
    Validat / Publicat: 02.03.12 12:15:57
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bacardi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Muzeul de geologie din Turnul Azadi
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[02.03.12 12:15:14]

In forma in care se prezinta momentan, articolul nu poate participa la concurs.

Speram totusi sa-ti faci timp si sa completezi un set minim de aspecte - referitoare, de exemplu, la camere, bucatarie & masa, amabilitatea personalului, imprejurimi, drumul pana acolo etc - eventual un set minimal de fotografii din sejur, astfel incat sa putem reda articolului PMA-urile standard.

Bacardi*AUTOR REVIEW
    [23.03.12 13:34:31]

Ca debutant in materie de scris impresii de calatorie am omis detalii referitoare la calatoria mea in Iran din toamna anului trecut. O sa incerc sa detaliez in cele ce urmeaza[...]

(Editat webmaster - am adaugat continuarea la review)

[07.10.12 09:28:08]

Se pare ca Iranul a reusit si pe AFA sa se "izoleze" Abia astazi am observat completarile ulterioare aduse de autoare prin ecou. Nu a fost vreo intentie de embargou impotriva Iranului Ne cerem scuze.

Am adaugat continuarea din ecou la review si am restaurat PMA-ul acestui articol.

Bacardi*AUTOR REVIEW
    [08.10.12 19:51:19]

@webmaster:

Va multumesc.

Tara asta este extraordinara si as pleca si miine intr-o noua vacanta acolo. Oricum, Iranul este condamnat definitiv pentru restul planetei sa fie un fel de Bau - Bau. Pacat de ei.

Bacardi*