ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2009
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUL-2009

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu placut

Mai intai vreau sa va ca multumesc agentiei de unde am luat biletele, cu toate ca la inceput am fost putin cam circumspect cu obtinerea vacantei prin internet. Poate o sa va ajute si pe voi e vb de Mariotur - super seriosi si corecti va recomand cu mare caldura www. mariotur. ro. Nu fac reclama acestei agentii dar merita tot respectul pt ca sunt profesionisti.

Deci am intrat pe data de 29 iunie si am avut un sejur de 7 nopti. Resortul este magnific deoarece este situat la poalele muntilor dar pe plaja. Briza marii si aerul ozonat de munte ne-au facut sa ne simtim minunat.

Hotelul este ok la fel si restaurantul. Mancare in mare parte bucatarie bulgareasca dar aveam de unde sa alegem. Supe, ciorbe, 4-5 felul II gatit, si zilnic la pranz si cina fripturi la gratar de peste carne de porc si pasare. Totul era proaspat si nu am observat ca a 2 a zi sa se "refoloseasca" ceva din ziua precedenta in supe sau salate. La desert fructe de sezon, compoturi si foarte multe prajituri si torturi. De baut berea lor nationala care se servea rece si era ok, vin alb si rosu (poate putin aghezmuit cu apa) sucuri la dozator inclusiv mirinda si pepsi si bineinteles apa plata.

Pe departe sa par carcotas dar marele pacat (deoarece am fost si in Turcia, Grecia, Spania sau Croatia) si in comparatie cu alte hoteluri de 4 * aici a fost o lipsa mare si acuta de personal calificat!! Cel putin la restaurant erau 20 de tineri care se bateau de musca in loc sa te primeasca elegant ori sa debaraseze masa urgent; dimpotriva o lipsa totala de respect pt turisti - am vrut sa intru pe terasa la pranz cu mainile ocupate cu o farfurie si un pahar de bere si in loc sa imi dea prioritate sa intru din restaurant in terasa mi-a taiat pur si simplu calea si mi-a dat cu cotul peste farfurie bineinteles ca a trebuit sa merg in camera sa ma schimb.

Camerele au fost ok foarte spatioase cu balcon si am avut pt fetita de 7 ani o canapea pe care am folosit-o ca pat suplimentar. In schimb aici a trebuit sa fiu atent cu camerista a 4 a zi si sa-i dau 5 leva sa-mi schimbe prosoapele si lenjeria. Dupa aceasta in fiecare zi imi aducea prosoape curate!

La lobby bar erau tot timpul 2-3 baieti tineri care incercau sa te serveasca cat mai repede cu ceea ce doreai (bere, gin, coniac, wisky, rom, apa, gheata, etc), totul de productie autohtona bineinteles dar de calitate buna.

Exista o parcare mare la intrarea in resort de unde esti preluat cu tot cu bagaje de un "hamal" cu o masinuta electrica (ca si cele pt terenul de golf) cu care te transportau la receptia hotelului.

In acest resort aveai posibilitatea sa faci rezervare dimineata pt cina in alte 3 restaurante din resort (intra tot in ALLInc. ) cu specific bulgaresc, grill, si pescaresc.

Deasemeni intrarea in Aquapark si petrecerea timpului la tobogane era gratis doar folosirea sezlongurilor era contra cost. Umbrelutele si sezlongurile de la piscina hotelului si dupa plaja (nisip fin curat cu intrare lina in mare) erau gratuite. La barul de la piscina deschis de la 10, 00 la 17, 00 aveai posibilitatea sa comanzi aceleasi bauturi (alcoolice si ne) si in + sandwich-uri sau hamburgeri.

O problema rusinoasa au fost unii romani care isi umpleau pur si simplu farfuriile cu de toate, masa lor era plina la refuz de bucate pe care bineinteles nu le puteau manca si la urma rasturnau farfuriile una peste alta in ciuda faptului ca managerul restaurantului se uita neputincios, dar cu repros la ei si poate vi se pare incredibil dar am fost f atent si acest lucru s-a repetat zilnic. Erau multi romani dar in afara acestor 2-3 familii restul se vede ca erau bine crescuti.

In final as incheia cu o concluzie si anume - cu o echipa de personal minim calificat resortul se poate ridica la standarde mult mai mari. Pt mine personal a fost in ordine, ne-am simtit foarte bine, infrastructura si pozitia amplasarii resortului au umplut alte mici goluri, o locatie frumoasa pentru familiile cu copii, liniste, curatenie si aer curat. Am postat cateva fotografii care sper sa va fie de folos. Daca doriti alte informatii cu mare placere va stau la dispozitie atpvm@yahoo.com.

Trimis de damadania in 14.07.09 19:10:52

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damadania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Royal Park
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

mihaiu77
[15.07.09 16:28:48]

Buna damadania,

Se pare ca acest hotel apare de 2 ori. Banuiesc ca este acelasi la care scrie in plus [Complex Andalusia].

Eu unul ma bucur ca ai scris frumos despre acest hotel, pt ca pe 27 iulie voi pleca si eu acolo. Chestia aia cu personalul necalificat e cam general valabila pe tot litoralul bulgaresc. Dar macar bulgarii au avut bunul-simt sa dea hotelurile unor profesionisti, care stiu ce e de facut. La noi au luat hotelurile doar mafiotii care cred ca daca dau o zugraveala, pot lua pielea de pe tine. Si vor sa se imbogateasca peste noapte.

Chiar mai am cateva intrebari si, cu voia ta, iti voi scrie la adresa de email pe care ai lasat-o aici.

Multumesc pt review-ul clar si explicit!

[21.07.09 11:09:00]

rezolvat problema dublurii hotelului

valia
[30.07.09 22:14:57]

pt. damadania: In legatura cu acelasi subiect am dori sa va contactam si noi la adresa de e-mail pe care ati indicat-o. Multumim!

alx
[28.02.10 11:14:06]

Damadania, cati km sunt Bucuresti pana la Elenite , pe unde ai fost tu?

[11.04.10 08:52:26]

Buna Damadania

Poti te rog sa ma ajuti sa ma hotarasc daca sa merg anul acesta la Royal Park?

Am mai fost in Bulgaria la Sol Mare Nesebar si la Tsarevo. Nu sunt foarte pretentios dar nici nu ma duc in concedii sa ma enervez. Plusurile pe care le vad la aceasta locatie sunt aqua park-ul (avem copil de 12 ani) si plaja. Problema este ca, daca ne hotaram sa mergem acolo o sa mai tragem dupa noi si alte familii si...

Perioada in care vrem sa mergem este inceputul lunii iulie. Stie cineva cum este apa in aceasta perioada (poate chiar sfarstul lunii iunie).

Daca mai exista binevoitori care sa ma poata ajuta sa ma hotarasc le raman recunoscator.

Multumesc

webmasterXY*
[11.04.10 09:44:11]

Am postat ecoul tău şi ca întrebare la pagina hotelului, a. î. toţi cei care au scris impresii aici să vadă întrebarea şi să răspundă. Îţi recomand ca pe viitor să foloseşti această facilitate când vrei să obţii informaţii cât mai complete de la o destinaţie. Vacanţă plăcută!

valia
[11.04.10 10:24:36]

pt. razvanb: apa este foarte buna in aceasta perioada; intrarea in apa este lina, ideala pt. copii; atentie la salvamari, pt ca sunt singurii care ne cam desconsidera pe noi, romanii;

camerele sunt mari-la receptie noi am strecurat"de control" 20 leva pt. 2 familii - si am primit camere la etajul 4 (ceea ce va recomand si voua), mari, cu pat de mijloc, cu o canapea intinsa, de 2 persoane, fara sa cerem acest lucru, vedere la mare si foarte curate; nu acceptati camere mai jos de etajul 2 sau 3 pt. ca nu aveti vedere la mare; apartamentul luat de prietenii nostri avea insa vedere si la mare si la parcul inverzit, deosebit de frumos, desi se afla la etajul 2, dar in alta aripa a hotelului;

mancarea este buna, nu exceleaza, dar fara grija, nu ramaneti nemancati: salate gata preparate sau pe care le puteti asorta voi, gratare din orice fel de carne, raion separat cu mancare pt. copii, cam slabi la supe, dar mancati curat si pe saturate; NU COMPARATI CU TURCIA!

aquapark-ul - foarte frumos, dar atentie, apa este foarte rece in piscine, mai ales pt. copii;

barul din incinta aquaparku-lui nu intra in all inclusive; incercati toate restaurantele care intra in all inclusive, cu rezervare prealabila la receptia hotelului;

distractie placuta!

[12.04.10 16:03:49]

pt. Valia

Mersi mult. Incerc sa pun cap la cap toate informatiile si sa ma hotarasc. Vacanta placuta si voua anul acesta!

[12.04.10 16:24:37]

poate sa-mi spuna cineva daca restaurantul (si cel pricipal si cele a la carte) au terase pentru servirea mesei (si pentru stat pana mai tarziu seara)?

[29.04.10 19:21:23]

pe 26 iunie 2010 plecam 3 famili la Royal park si sper sa fie bine, in general am vazut comentarii bunicele si noi nu santem carcotasi, daca poate cineva sa imi spuna un traseu bun din brasov si care e denumirea statiuni Elenite in bulgara ca nu o gasesc pe gps asa in romana. multumesc si astept sfaturi daca se poate

[29.04.10 20:47:03]

pentru Boyton

Noi suntem din Slobozia si mergem si noi acolo pe 05.07. Unul din trasee este pe Constanta - Varna - Burgas, iar cu 30-35 km inainte de Burgas faci stanga. Dupa ce faci stanga o sa dai de Sunny-Beach, iar dupa aceea la catava km este complexul Elenite. Eu nu am fost in Elenite, dar am fost de mai multe ori in Nessebar, care este tot pe acolo.

Daca vrei mai scurt, mergi pe Calarasi, treci cu bac-ul (nu cu feri-boat-ul - este mai lung si mai scump), si de la Silstra mergi spre Dobrich (atentie la intrare ca este un sens giratoriu cu indicatoare foarte proaste), apoi spre Varna (in Varna mergi drept inainte pana cand soseaua se intersecteaza perpendicular cu drumul spre Burgas - atentie ca pana acolo mai sunt indicatoare spre Burgas la dreapta dar o faci la dreapta chiar cand nu mai poti merge inainte- este mult mai simplu) si de acolo, mergand drept, mai ai in jur de 100 km pana la Sunny-Beach. Daca nu iti vine greu cand ajungi acolo, scrie-mi 2 randuri pentru ca noi suntem 7 familii si nu am reusit exact sa ne facem o parere.

Vacanta placuta!

[05.05.10 14:50:08]

ptr Razvanb

ok o sa incerc sa iti scriu de acolo daca gasesc net la hotel daca nu cand venim seara pe 3 iulie o sa pun un comentariu mare despre hotel si conditiile de acolo

mersi ptr sfaturi si concediu placut si voua bafta

[07.06.10 14:28:27]

Ptr Razvanb

Vream sa te intreb daca si pe voi vor sa va mute nesimtiti astia de la Royal Park la alt hotel in Suny beach - la Royal Palace sau Chaika; au facut peste rezervari cu 150 si vor sa mute la alte hoteluri in perioada asta care urmeaza pana in 17 iulie.

Pe noi nea sunat de la agentia ca astia de la Royal Park sau sucit si dupa ce au luat bani pe rezervari facute din februarie anul asta sa ne trezim acum cu 2 saptamni ininte de apleca ca trebuie sa ma mut la un hotel din astea doua, dar nu o sa ma las o sa schimb bilete la alt hotel care o sa imi placa sper sa gasesc ceva care imi place si nu mai vreau sa aud de lantul asta Victoria Palace si Elenite cu toate hotelurile lor mare teapa cu Royal Park riscati sa va mute si cand ajungeti acolo ca nu prea au clienti aici in Suny Beach

alx, Boyton, mihaiu77, razvanb, valia
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: