ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2012
DIN: Branesti Ilfov
ÎNSCRIS: 02.02.12
JUN-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Pastrand proportiile... Super Hotel.

Am achizitionat bilete cu Early Booking din februalrie, pretu a fost deci cu 20% redus. am platit 3600 Euro 2 familii una 2 adulti + 1 copil de 6 ani, cea de a doua 2 adulti + 2 copii, de 2 respectiv 7 ani.

In afara de acesti bani a mai costat 7 x 95 Euro Taxa de aeroport. adica 665 Euro.

Am plecat din Bucuresti la ora 10 dimineata cu o cursa Tarom, am ajuns pe aeroportul din antalia in aproximativ 2 ore. Am fost preluati rapid de la aeroport si transferati la hotel, la 12.40 eram la receptie.

Desi ziua de cazare incepe la 14.00, ne-au facut receptia imediat si am fost sfatuiti sa mergem la masa pentru ca atunci se servea pranzul. Am lasat bagajele la receptie intr-o camera speciala, si am mers la masa. Dupa ce am servit pranzul am revenit la receptie de unde am fost dusi catre camere, bagajele fiind duse de un angajat.

Camera: este superba, din ce am apreciat eu circa 35 mp, baia foarte mare circa 3/3 dotata cu cada, si unde se gaseau absolut toate cele necesare, sampoane, sare de baie, sapunuri, gel de dus, prosoape, halate, papuci. In camera desi anuntatsem ca nu vom avea 2 copii ci numai 1 cel mic care avea doar 1 an fiind lasat acasa, am gasit totusi patut pentru copil mic si accesorii pentru acesta.

Deci revenind la camera, foarte mare, mobilata modern, in stil tailandez minimalist, dealtfel tot hotelul este construit si amenajat in stil traditional tailandez, in camera Tv LCD diagonala 100, canale tv foarte multe, peste 70 aveau si Romania international, aerul conditionat este centralizat asadar fara aparate la fiecare camera, super silentios si extrem de eficient, am lasat pe 15 grade intr-o seara cand am mers la masa, si dupa 2 ore cand am revenit la camera, sincer era frig rau.

Restaurantele:

Principal: Zen aici se servea masa in fiecare zi in regim bufet.

Mancarea absolut delicioasa si diversitate... sincer nu aveai cum sa poti macar gusta din toate felurile aflate acolo atat de multe erau.

Dimineata 10 feluri de cereale, salate nenumarate, 20-30 de feluri de branzeturi, omlete de 7-8 feluri facuta absolut pe loc. Produse de patiserie foarte multe feluri si toate proaspete, cafea 4-5 feluri toate absolut delicioase. Fructe: pepene, banane, struguri, cirese, ananas, pisrici... tot ce puteai dorii, sucuri: fresh de portocale la discretie, cola, fanta, sprite de la dozator, toate absolut originale. Pentru copii exista o zona speciala de luat masa, unde permanent sunt insotiti si ajutati sa manance de cei din stafful hotelului, si unde exista multe multe feluri de mancare special pentru pusti, de la mancare gen fast food, pana la cele mai apetisante salate.

La pranz sincer nu am mancat in nici o zi aceasi mancare desi incercam zilnic 3-4 feluri supe si ciorbe 7-8 feluri, paine 12-13 sortimente, mancare gatita... nu pot sa va spun cate feluri pentru ca ar trebuii sa scriu o intreaga carte de bucate.

Dulciuri... daca vrei sa pleci cu 10-15 kg in plus nu ai decat :))) 20-30 de feluri de tort, dulciuri specifice turcesti... sarailie, baclava si multe alte feluri, budinci, sufleuri, prajituri cu fructe.

Masa de seara idem cu cea de la pranz, numai ca seara existau si gratarele unde puteai servi peste, miel, pui toate gatite pe loc, eu unul 4 zile am mancat doar peste :)) peste proaspat ales de mine si facut la gratar pe loc. Intr-una din seri au preparat un rechin intreg care avea peste 2 m lungime nu am gustat din el ca eram satul, dar am inteles ca a fost delicios, in alta seara au facut oi la rotisor pana tarziu in noapte cu focuri de artificii si dansuri traditionale.

Deci ca sa concluzionez mancare absolut pe toate gusturile si toate pretentiile... de la vegetarieni pana la carnivori convinsi, toti aveau ce manca.

A la Carte: Traditional cu specific Turcesc

Cu specific Italian

Cu specific Indian

Specific Mexican

Sushi

Noi am, luat masa la cel Turcesc, si la cel cu specific Italian mancarurire foarte bune si la unul si la celalalt.

Hotelul:

Super curat sincer poti manca pe jos daca doresti in oricare loc din hotel, magazine pe 2 nivele, bazar afara langa piscina, tot subsolul este amenajat gen loby bar cu sute de mese unde poti savura o cafea sau consuma bauturi alcoolice de la ora 10 pana la 06 dimineata, discoteca foarte mare si foarte bine decorata.

Piscinele:

9 la numar incredibil de curate, apa de la 0,30 in cele pentru copii pana la 1.60 in cele pentru adulti.

Aquaparc cu tobogane de apa care functiona de la ora 10 dimineata pana seara la 18.00 unde permanent se afla un salvamar care supraveghea. Echipa de animatori foarte tare si sincer au reusit de fiecare data sa ne binedispuna.

Personalul... extraordinar de amabil, si am remarcat ca desi nu vorbeau toti engleza, zambeau permanent iar daca cereai ceva si nu intelegeau, imediat chemau in ajutor un coleg sau un sef si rezolvau problema, apropo am lasat 5 lire pe pat pentru cameriste si i-am gasit unde i-am lasat, a doua zi am dat banii personal unei doamne care facea curatenie si atunci ia primit.

La restaurant desi masa se serveste in regim bufet, bauturile sunt aduse la masa de chelneri noi am dat bacsis unuia dintre ei 4 lire, si tot timpul era cu ochi pe masa nopastra: 0 intr-una din zile fara sa vrem ne-am asezat la masa in alt sector decat al lui, atunci tipul a venit la mine si si-a cerut scuze... am intrebat uimit de ce, doar nu gresise cu nimic, iar el a raspuns ca daca nu mai stam pe sectorul lui inseamna ca ne-a deranjat cu ceva si isi cere scuze, i-am explicat ca doar din inertie statusem in alta zona si atunci a devenit foarte vesel, si ne-a poftit pe sectorul lui.

Bauturile racoritoare au fost toate din gama cola, foarte bune, berea effes deasemeni foarte buna dar slab alcolizata, am baut si 20 intr-o zi si nici un efect;). Bauturile alcoolice sunt turcesti marea majoritate dar la loby gaseai si straine, sincer cele turcesti nu m-au impresionat. Coktailuri nenumarate si foarte bune, vinurile turcesti si sincer nu mi-au placut, puteai insa comanda cu plata si se schimba treaba.

Bauturile din import erau contra cost dar la preturi foarte Ok si de o calitate mult mai buna decat cele care se gasesc la noi.

Sincer nu am stiut cand au trecut cele 7 zile a fost extraordinar.

Si ca o ultima nota, in ziua plecarii, cursa noastra de avion a fost amanata cu 12 ore, cei de la agentia partenera din turcia ne-au anuntat dimineata.

Am mers la receptie si am expus situatia, am rugat daca se poate sa lasam macar bagajele pana mai tarziu la receptie iar noi sa mergem in oras si sa ne intoarcem mai tarziu, domnisoara de la receptie mi-a spus sa astept 5 minute sa vada cum ne poate ajuta, dupa 5 minute am fost chemat, si si-au cerut scuze... repet si-au cerut scuze ca nu ne pot lasa camerele pana seara, dar ne-au oferit chei de la un vestiar unde aveam tot ce era necesar pentru plaja, prosoape, halate, unde erau si dusuri, au luat bagajele si le-au dus intr-o camera in interiorul receptiei dupa care mi-au spus ca suntem oaspeti lor incontinuare pana cand v-om putea pleca beneficiind de toate facilitatile hotelului masa piscine absolut orice, si intrucat la ora 14 se vor elibera alte camere daca dorim de la acea ora ne vor da si camere. Am ramas profund impresionat de amabilitatea lor, mai ales gandindu-ma cum ar fi fost in Romania la Mamaia...

Cam asta a fost experienta noastra la Limak Lara, unde o sa revenim de fiecare data cu maxima placere.

Trimis de zambarescu in 19.02.12 21:35:22
Validat / Publicat: 19.02.12 22:42:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kemer, side

VIZUALIZĂRI: 1514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zambarescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: