ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2012
ÎNSCRIS: 03.08.11
FEB-2012

Bucatareasa de la BUCATARUL MEU

Fiind in trecere prin zona, fara sa apucam sa intrebam de un restaurant, fara sa fi consultat impresiile de pe AFA, dar cu o foame foarte mare, iata-ne intrand intr-o autoservire din centru, curata, dotata corespunzator.

Mancarurile aranjate frumos- trei feluri de ciorbite, mancaruri cu carne, fripturi, chiftele, garnituri diferite- asta pe o parte, iar pe cealalta diferite salate (din muraturi, ce-i drept, dar foarte gustoase). In lateral- frigidere cu apa, bauturi racoritoare si bere.

Salonul era impartit in doua- in fata pentru nefumatori, in dreapta pentru viciosi.

Preturi de provincie, gusturi deosebite, mancarea foarte proaspata si buna, portii indestulatoare.

Cu exemple- ciorbitele- 5-6lei, ciolan (numai carne, fara os) 11lei, fasole- 5 lei (foarte bine facuta), sote de ciuperci- 4 lei... - cele mai multe garnituri costau 4-5 lei. Am luat si peste pane (pangasius) - 6 lei bucata, etc...

Am mancat de cateva ori aici si mi-a placut fiecare fel.

Am transmis celor care erau la vanzare complimente pentru bucatari. Ni s-a spus ca este unul singur si este o doamna- aceasta gatind in fiecare zi. Ce sa spun, e talentata!

La sfarsitul mesei ne-am delectat cu cate o cafea/ capuccino.

Localul are un singur punct slab- nu are nici o oferta pentru desert!

Am 'mustrat' personalul pe aceasta tema si mi s-a promis ca situatia va fi remediata in viitorul apropiat. Daca eram un grup mai mare, puteam face o comanda - gen clatite sau gogosi- si era gata intr-o ora.

(Am fost indrumata in apropiere, unde era o cofetarie cu produse delicioase!)

Deci- daca vi se face foame si n-aveti timp de stat sau vreti sa vedeti inainte "oferta'', iata locul potrivit.

Program- 08-20.

Trimis de silvia tudoran in 18.02.12 14:40:56
Validat / Publicat: 18.02.12 16:21:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 4354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alba Iulia- zona din fata restaurantului

[18.02.12 15:35:34]

Inteleg ca ai fost la cel din centrul vechi al orasului, in P-ta Iuliu Maniu.

Din cate stiu eu, Bucatarul Meu, face parte dintr-o retea de 3 restaurante, unul fiind cel prezentat de tine, unul situat in Cetate, iar al treilea in Sebes.

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[18.02.12 19:20:09]

@webmaster15: da, am fost la cel din centru. n-am stiut ca mai sunt inca doua. oricum, acesta avea bucataria in spate, deci gateau acolo. am fost si la Cetate intr-un restaurant medieval- Pub 13- despre care am sa va povestesc in alt review, cand voi mai avea timp. salutari!

creiveancristi
[19.02.12 09:50:39]

Mai este unul in Alba Mall.

sunflower
[19.02.12 15:08:53]

Felicitari pentru apetisantul review, intr-adevar Bucatarul meu practica preturi atractive, iar mancarea este gustoasa. Au inceput aceasta afacere in Alba Iulia, in urma cu cativa ani. Pe atunci, preparatele erau inca si mai bune. Sper sa nu va suparati, ba sa va binedispuneti daca va povestesc o mica istorioara legata de familia mea si de acest restaurant... Mai este unul chiar in cartierul in care locuim noi, iar cand baietelul meu era mic, mergem adesea si cumparam mancare pentru acasa. Ii ziceam: " haide, mami sa mergem la bucatarul meu sa ne cumparam ceva"... Zis si facut, aduceam acasa si mancam...

Intr-una din zile, vine soacra mea la noi, iese cu baietelul la plimbare, iar cand ajung in dreptul locatiei, Darius- caci asa il cheama - a exclamat: "Buni, aici e bucatau a lu mamica"!

Ce-o fi fost in capul soacrei, doar ea stie!!!

Inca o data, ma bucur ca ati poposit in orasul meu si mai ales ca v-ati binedispus atat spiritul cat si papilele gustative la "bucatarul lui mamica", cum ii zicem noi!

vlado2
[19.02.12 19:56:11]

Multumim pentru recomandare si... mai lasa dulciurile... provoaca diabet si ingrasa)).

creiveancristi, silvia tudoran, sunflower, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: