ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2012
DIN: Valcea
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAY-2009

Konigssee - lacul din poveste

De la mina Hallein din Austria (vezi impresii) am ajuns in localitatea Berchtesgaden din Germania. Este localizata aprox la 30 Km de Salzburg si este cunoscuta prin Berghof sau Eagle's Nest (Cuibul de Vulturi). Este un oras de munte, foarte primitor, care este incojurat de partii de schi si teleschiuri. Noi am fost in mai, dar pe marginea drumului de vedeau teleschiurile si partiile (mai mari sau mai mici in functie de preferinte).

In Bertechsgaden am ajuns spre seara, pensiunea am rezervat-o ca de obicei pe net (www.alpina-bgl.de), undeva destul de aproape de centrul orasului, insa avea un inconvenient: foarte aproape de pensiune trece un tren, iar noi am avut camera inspre liniile de tren asa ca …... micuta camera, la fel si baia, in schimb micul dejun super.

De dimineata am pornit spre punctul de informare turistica unde am aflat cu parere de rau ca nu putem ajunge la Cuibul de vulturi, era inchis, desi programul de vizita incepe din jumatatea lui mai pana in octombrie. Cuibul de vulturi este de fapt un cadou de la Martin Bormann pentru Hitler cu ocazia aniversarii varstei de 50 ani (Hitler nu a fost de putine ori aici), care nu a fost atins de suflul celui de-al doilea razboi mondial, iar din 1952 a intrat in circuitul turistic. O aventura in sine este si drumul pana acolo sus: din Berchtesgaden pleaca autobuze spre Obersalzberg (acolo exista si o parcare pentru autoturisme). Urmeaza un tunel inalt cu porti de bronz masiv care te duce la un ascensor ce urca peste 100m pana la Cuibul de vulturi. Acolo in varf este deschis un restaurant care ofera o priveliste de neuitat.

Dezamagiti putin ca nu am punctat principala atractie a zonei, am plecat spre Schönau am Königssee, la 5 Km de Berchtesgaden. Masina a ramas intr-o parcare mare de unde poti lua 30 minute telegondola pentru a ajunge la Jenner (statiune de ski) si se pot admira intr-o zi senina peste 100 de varfuri ale muntilor din Austria si Germania, dar noi ne-am indreptat in partea opusa spre lacul Konigssee. Drumul din parcare coboara lin spre lac printre restaurante frumos aranjate, asa cum sunt de altfel majoritatea din Germania. Ajunsi la casa am platit bilete pana la coada lacului. Cum era luna mai si in timpul saptamanii, turistii erau de varsta a treia, noi singurii eram tineri :). Barcile sunt electrice pentru a nu polua si plutesc pe suprafata lacului fara pic de zgomot.

Din statie mergi vreo 10 minute, apoi barca se opreste, unul din „soferi” iese din cabina si intreaba lumea din vaporas daca stie cineva sa cante la trompeta… bineinteles ca nu s-a ridicat nimeni. Apoi a deshis usa din mijlocul barcii si a inceput sa cante. Ne asteptam sa fie ceva frumos, dar timpul s-a oprit in loc pentru toti: sunetele trompetei se loveau de stancile muntilor si ricosau deasupra noastra si asupra lacului de smarald cu atata maretie … a fost superb. Dupa acest moment unic am observat undeva sus pe varful muntelui Cuibul de vulturi :)). I-am facut poze si am plecat mai departe spre bisericuta de pe marginea lacului (nu are alta cale de acces) au coborat majoritatea si noi singuri ne-am continuat drumul spre capatul celalat al lacului. De abia acum ni s-a dezvaluit lacul in toata splendoarea lui. Versantii abrupti se oglindeau in lacul nemiscat, si undeva in spate se zarea o cascada care parca isi avea izvorul in cer. O sa atasez poze care va vor dezvalui aceste frumuseti.

Am coborat pe malul lacului si am zarit o cabanuta-restaurant care avea in fata nenumarate bancute de lemn, care iti ofereau o panorama splendida asupra muntilor, inclusiv a cascadei. Drumeagul ducea undeva in padure si zarind turisti care ieseau din padurice am luat-o incet cu copii la pas sa vedem unde duce. Dupa vreun sfert de ora de mers lejer am ajuns la un alt lac, mult mai mic, dar care nu mai avea nici-o iesire. Era doar lacul inconjurat de versanti drepti care se reflectau in apa cristalina, si iarasi o cascada in spatele lacului. In afara zgomotului cascadei nu se auzea decat fosnetul frunzelor copacilor. Dupa ce am revenit la ponton am luat vaporasul inapoi admirand inca o data peisajul.

Apoi am plecat cu masina din parcare si am plecat spre Panoramastraße, un drum de aprox. 15Km intre Oberau si Obersalzberg (foarte aproape de granita dintre Austria si Germania) si am platit la o bariera cand incepi sa urci in jur de 5 Eur. In varful muntelui am zarit intr-o parcare si zapada.

Recomand oricui sa popseasca in acest orasel din poveste si sa viziteze lacul Konigssee si mai ales Cuibul de vulturi. Alte atractii ale zonei sunt: mina din Berchtesgaden, tot acolo este si un aquapark, statiunea de schi Jenner…. Nu ai sanse sa te plictisesti indiferent de anotimp.

Trimis de sigcristina in 17.02.12 22:01:40
Validat / Publicat: 17.02.12 23:18:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 6409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sigcristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Cuibul de vulturi

[17.02.12 22:53:16]

Mutat la rubrica "Berchtesgaden si imprejurimi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

[18.02.12 08:13:09]

melodia postata se poate sterge schimba!

[18.05.20 20:49:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Konigssee - cel mai frumos lac al Alpilor Bavarezi» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă zona Berchtesgaden]

• Alte impresii din această RUBRICĂKonigssee - cel mai frumos lac al Alpilor Bavarezi: