ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2012
ÎNSCRIS: 04.01.12
JUN-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Baile Boghis - O idee de weekend

Baile termale din Boghis sunt situate în municipiul Zalău judeţul Sălaj şi dispun de o suprafaţă foarte mare cu spaţiu verde şi numeroşi arbori. În spaţiul care inconjoară complexul există un hotel Trifoias care are un restaurant unde se poate servi masa în condiţii foarte bune însă camerele de cazare nu corespund unui hotel de două stele. Hotelul mai dispune de un bazin cu apă termală care este foarte caldă, eu personal nu am rezistat să stau în apă mai mult de 15 minute.

Pentru a te relaxa câteva zile cel mai lucru după părerea mea este camparea cu cortul deoarece există foarte multe locuri unde poţi instala cortul şi pretul pe noapte de persoană este foarte mic şi este inclus şi accesul la bazinele cu apă termală. Mâncarea se poate prepara de fiecare pe grătarele puse la dispoziţie de către cei care gestionează complexul, sau se poate servi masa la restaurantul hotelului sau pe una din cele două terase existente. În cadrul acestor băi există două bazine termale exterioare unul pentru adulţi şi unul pentru copii. În cadrul complexului pentru petrecerea timpului liber turişti au la dispoziţie un teren de tenis de camp, (din beton nu zgură) dar cel puţin se poate folosi gratis, un teren de minifotbal, un teren de volei si de un spatiu de joaca pentru cei mici amenajat cu leagane. Am omis să amintesc că în interiorul băilor există şi cîteva căsuţe care sunt foarte frumoase dotate cu grup social propriu, televizor, duş însă după mine să plăteşti un preţ de 100 lei/ noapte este cam mult pentru o căsuţă.

Una peste alta este un loc bun pentru a petrece câteva zile alături de familie fară să cheltui mulți bani.

Trimis de sorindezmi in 17.02.12 08:49:10
Validat / Publicat: 17.02.12 10:17:23

VIZUALIZĂRI: 15098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorindezmi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazinul interior de la hotelul din cadrul complexului Boghiş

[17.02.12 09:15:25]

Nu cumva te referi la acest complex?

[17.02.12 09:20:33]

@webmaster0: Nu, acesta este alt loc la 40 km distanţă de Broscărie adresa de site baileboghis.ro

[17.02.12 10:32:32]

@sorindezmi, m-ai dezamagit profund. Cum sa fie in Zalau??? In primul rand ca esti din zona si puteai sa stii ca Baile Boghis sunt la 13 km de Simleul Silvaniei, pe drumul spre Nusfalau (drumul care merge din Simleu spre Oradea, pana la Nusfalau). Din Nusfalau se merge in stanga inca 3 km, spre comuna Iaz. Daca era cineva din alte zone ale tarii as fi inteles, dar de la tine ma asteptam la altceva. Poate era mai bine sa te interesezi intai, inainte de a scrie asa o prostie. La Baile Boghis mergeam in fiecare sambata cu tatal meu, 13 km, cu bicicletele fiecare-el cu a lui, eu cu Pegas-ul meu si ma leaga de aceasta mica statiune multe amintiri frumoase.

Era mai important sa amintesti ca tot aici exista o baza de tratament destul de buna, aflata in cladirea unde este si piscina interioara.

@webmaster0, complexul Broscarie se afla la intrarea in orasul meu natal Simleul Silvaniei, in stanga, cum se vine dinspre Zalau. Baile Boghis sunt cu totul in alta parte, asa cum am amintit.

cristi_an3000
[17.02.12 10:36:29]

Cred ca a vrut sa scrie "in judetul Salaj" in loc de "municipiul Zalau", ceea ce ar fi cu totul altceva.

[17.02.12 10:48:37]

@adryana: [***] de ce nu ai sris tu nimic de această locaţie, sunt foarte multe persoane care nu stiu de zona si ar fi încântate să petreaca cateva zile la iarbă verde fară multi bani... aşa că nu fi aşa de dezamăgită OK

[17.02.12 10:52:21]

@cristi_an3000: Ai dreptate, dar cine vrea să găsească este pusă şi adresa de site, ideea mea era să se ştie de acest loc.

[17.02.12 13:03:57]

@sorindezmi, cum sa iti explic, merg rar acasa, atat de rar incat daca ajung la Simleu, prefer sa stau cat pot de mult cu parintii mei, chiar daca toata zona aceea e frumoasa. Nu am mai fost de mult acolo la strand, doar tatal meu mai merge si acum, periodic, cand acolo, cand la Broscarie. Dar am inteles ca tu ai fost acolo, ai uitat ca nu e in Zalau?

[17.02.12 13:22:18]

@adryana: am scris municipiul Zalău dar trebuia să scriu judeţul Sălaj era mai corect, dar repet ideea era să se ştie de acest loc, nimic mai mult.

[17.02.12 13:26:51]

am scris municipiul Zalău dar trebuia să scriu judeţul Sălaj era mai corect

Am corectat in text. Consider discutia pe aceasta tema incheiata.

lacicoti
[01.05.13 07:52:52]

@adryana: Buna ziua, as dori sa stiu cum este in localitatea in care este situata statiunea, adica mai exact ma intereseaza daca sun magazine de unde sa poti face aprovizionarea de hrana, suc, bere si un lucru foarte important, daca ai libertatea de a iesi si intra in statiune (fiind cazat sa zicem pe 7 zile) fara sa mai tot platesti bilete de intrare.

De mai bine de 35 de ani mergem la Marghita, dar ma gandeam daca tot sunt aproape statiunile una de alta sa mergem si la Boghis.

[07.05.13 07:53:08]

@lacicoti, scuze ca iti raspund cu intarziere.

Chiar daca nu am mers acolo de ceva vreme pot sa iti spun ca baile se afla inainte de a intra efectiv in localitatea Boghis. In incinta statiunii gasesti mancare si bauturi la discretie dar si in acea localitate exista cateva magazine de unde poti sa te aprovizionezi si binenteles ca odata intrat in statiune daca arati biletul nu mai trebuie sa platesti intrarea de fiecare data.

Cunosc si strandul de la Marghita, fata de acela aici la Boghis esti un pic mai izolat dar merita incercat macar o data.

Iti doresc o vacanta frumoasa.

[08.09.14 18:40:06]

Mutat în rubrica "Descoperă Băile Boghiş, ȘIMLEU SILVANIEI [SJ]" (nou-creată pe sait)

adryana, lacicoti, sorindezmi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile Boghiş: