ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2012
ÎNSCRIS: 24.08.09
SEP-2011

Grasse - Flori si Parfum Medieval

Guillaume de Machaut - Douce Dame Jolie

Asculta mai multe audio clasica

Mereu mi-am dorit sa vad orasul Grasse dar, dupa ce am citit cartea lui Patrick Suskind a devenit o prioritate.

Dupa ce am fost prin Alpii elvetieni si cei francezi, am coborat spre Coasta de Azur, spre locuri unde “mereu este soare” (cum se lauda un post de radio francez).

Si pentru ca nu mergem in fiecare zi pe aceste meleaguri, am facut si cateva opriri, printre care si la Grasse.

Oras din departamentul Alpii Maritimi, sub prefectura Riviera Franceza, capitala mondiala a parfumului – Grasse - este un oras aflat la 20 km de Coasta de Azur, la 350 m deasupra nivelului marii. Beneficiind de un climat propice (temperaturi in jur de 30 grade C, briza marina, surse de apa din abundenta), de apropierea unor culturi intinse de iasomie, trandafiri si lavanda, in Grasse s-a dezvoltat o adevarata industrie a parfumului.

Aici este locul unde s-a nascut Fragonard dar si locul unde a murit, prematur, Edith Piaf. Insusi Napoleon a trecut prin Grasse in 1815, dar nu pentru vacanta.

Am ajuns la Grasse intr-o dimineata insorita. Nenumarate panouri publicitare ne anuntau, inca de la cativa km de oras, ca ne indreptam spre taramul parfumurilor. Industria parfumului dateaza aici din secolul 18. Multi producatori celebri de parfumuri si-au facut ucenicia pe aceste meleaguri. Doua treimi din productia franceza de parfumuri si a aromelor alimentare se produce in Grasse.

Ajunsi in oras, dupa ce cu greu am gasit un loc de parcare, am plecat sa descoperim orasul. Nu stiam ce sa facem mai intai: sa vizitam una din celebrele parfumerii (Molinard, Galimard sau Fragonard) sau sa ratacim pur si simplu prin oras.

Pentru inceput am ales cea de a doua varianta. Eram dupa o zi de mers cu masina, asa ca o plimbare pe jos prin cetatea prfumului era tot ce ne doream.

Am ratacit pe stradutele inguste, urcand si coborand pe trepte vechi, catre piatete pitoresti, cu cladiri medievale ridicate in sec. 17 si 18. Stradutele erau marginite de magazine si tarabe unde se vindeau produse specifice zonei. Din loc in loc, parfumerii artizanale ne imbiau sa intram. In fata unei astfel de parfumerii, atrasi de un recipient de distilare a parfumului expus afara, am decis sa intram. Era o parfumerie mica si cocheta, numita Lynne et Guy. De la intrare ne-a intampinat amabila, una dintre vanzatoare. A inceput sa ne prezinte parfumeria, sa ne povesteasca cate ceva despre procesul de fabricatie si ne-a invitat sa testam produsele proprii (tot ce se vindea in acest magazin erau produse proprii). Am testat atatea parfumuri, incat deja nu mai sesizam diferenta intre ele. Aveam mereu in minte imaginea lui Dustin Hoffman din film, cand testa parfumul pulverizat pe o batista. Ca sa imi satisfac o curiozitate, am intrebat: “ Au fost facute filmari pentru filmul Parfum si in orasul Grasse (ca doar o parte importanta a actiunii se petrecea aici). “Nu”, ne-a raspuns cu regret reprezentanta parfumeriei. “De fapt, i-am reprosat acest lucru chiar celebrului romancier care ne-a vizitat”, si drept dovada a vizitei acestuia ne-a aratat un autograf al lui Suskind dat pe romanul “Parfum”. Ne-a explicat ca, din motive financiare, filmarile referitoare la Grasse s-au facut in studio in Germania.

Pentru ca era o persoana foarte amabila, dispusa sa ne raspunda la intrebari, am avut curajul si am intrebat: “Unde si cand pot sa vad campurile de lavanda”. “O… e prea tarziu, mi-a raspuns. O prima recoltare are loc la mijlocul lunii iulie si daca vremea este buna se mai poate recolta si la inceputul lunii august. Campurile de lavanda sunt in apropiere, la Digne (centrul comertului cu lavanda) ”. M-am resemnat si mi-am promis sa mai fac o vizita intr-o perioada cand pot sa vad si intinsele campii violet.

Nu am rezistat si am achizitionat cateva sticlute cu imbatatoarele miresme si am plecat sa ne continuam plimbarea prin oras.

In afara parfumeriilor, o atractie a orasului o reprezinta catedrala Notre Dame du Puy, construita in secolul 11, cu picturi de Rubens si Fragonard. Am ajuns in Place des Aires, cu fantana Louis XV, loc in care pana nu de mult era o piata de flori si de alimente specifice zonei. Dar timpul a trecut si noi mai aveam de mers pana la La Lavandou, urmatoarea tinta a concediului nostru. Despre aceasta frumoasa parte a concediului nostru sper sa va mai povestesc in alta relatare.

Trimis de Mika in 08.02.12 17:24:44
Validat / Publicat: 08.02.12 18:31:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Stradute inguste din Grasse

cristidu
[08.02.12 20:28:41]

Am vizitat si eu acea parfumerie... Gazda acelei parfumerii avea un caietel cu cateva cuvinte de bun venit in mai toate limbile. Inclusiv in l.romana. Cred ca avea ce avea cu nemtii. Cand a auzit ca nu suntem nemti, a rasuflat usurata. Stia ea ce stia...

[08.02.12 20:28:46]

"Politeţe. Cea mai acceptabilă formă de ipocrizie. "

(Ambrose Bierce)

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

cristidu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Grasse: