ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
DEC-2011

Praga (iarna) chiar e orasul de aur. O incantare!

Nu degeaba are acest supranume Praga, chiar este un oras minunat!

Fata de Viena, cel mai apropiat "rival", capitala Cehiei te va face sa te indragostesti de ea intr-un timp foarte scurt, datorita mai marii apropieri de cultura noastra, dar si gratie frumusetii si grijii pentru detalii.

Nu are rost sa vorbesc de "orasul nou", fiindca nici nu l-am vazut, decat in treacat, din autocar. Hotelul nostru se afla la marginea orasului vechi, asa ca doar pe aici ne-am invartit in cele aproximativ doua zile petrecute pe malurile Vltavei.

Cladirile frumoase si spectaculoase sunt la tot pasul, de fapt tot ce e vechi e minunat. Si este ingrijit! Extrem de ingrijite. Turnuri, biserici, catedrale, muzee, opera, pietele de Craciun, raul, podurile, funicularul, cartierul evreiesc si, mai presus de toate, dealul Castelului. Imaginati-va tot ce e mai frumos din Sighisora, Brasov, Sibiu si puneti la un loc. S-ar putea sa obtineti Praga (evident, repet, ma refer la orasul vechi). Si, spre deosebire de aceste orase din Romania, partea veche a Pragai este destul de mare. Doua zile nu va ajunge sa vedeti mare lucru.

Ce va recomand sa vedeti? Totul! Nu as merge pe mana muzeelor, desi sunt cateva care sunt interesant, dar sunt convins ca e mai mult marketing. Cladirile istorice, atat pe afara, cat si prin-nauntru, chiar daca preturile nu vor fi tocmai mici. Merita facuta o calatorie si cu funicularul, la urcare, poate si turnul "Eifel" vizitat, pentru privelistea senzationala pe care trebuie sa o ofere. Castelul, am inteles, ca nu merita vizitat prin interior si oricum nu am apucat sa intru in el.

Cel putin 3 zile pline v-ar fi necesare doar pentru vizitarea sumara a obiectivelor, dar recomand mai multe zile. Nu va veti plictisi, mai ales daca e vara sau sunt targurile de Craiun. Exista si numeroase tururi platite sau mai putin platite, chiar si ale cluburilor de noapte.

Trimis de brugner in 07.02.12 21:32:17
Validat / Publicat: 07.02.12 22:41:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 5439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul vazut noaptea

Diaura*
[08.02.12 08:37:39]

Spui ca " Doua zile nu va ajunge sa vedeti mare lucru. " si ca nu merita vizitat Castelul din interior.

Mare eroare. Am fost recent in Praga (tot in dec. 2011) si ca sa te convingi ca merita din plin sa vizitezi castelul, citeste ce am scris despre el. Cum sa nu merite sa fie vizitat un Castel, ce isi intinde constructiile pe 7 ha? Poti sta si o zi intreaga acolo, si nu te plictisesti.

Apoi, spui ca la muzee, esti convins ca totul este marketing? In care muzeu ai fost si ai intalnit aceasta situatie?

In schimb aflu un lucru nou de la tine: ca ar exista " tururi platite sau mai putin platite, chiar si ale cluburilor de noapte ". Ai facut un astfel de tur? In ce consta?

brugnerAUTOR REVIEW
[08.02.12 14:35:42]

@Diaura: Da, am facut un tur, nu trebuie sa te alarmezi asa tare. A fost un tur aproape gratuit al celor mai importante obiective, cu un ghid de la lonelyplanet.com. De ce spun aproape? Pentru ca la sfarsit ii dadeai un bacsis, cat vroiai, despre care erai informat inca de la inceput. Nu am apucat nici macar sa intru in castel pentru ca timpul a fost foarte scurt. Poate ma insel, dar am citit mai multe review-uri inainte si se spunea ca sunt camerele goale si nu ai ce sa vezi. Poate e asa, poate nu e. Am si precizat ca nu imi apartine parerea. Oricum nu am apucat sa ajung la el decat noaptea. In doua zile nu stii ce sa vezi mai repede si poate ca nu am facut cel mai bun plan.

Se stie foarte bine ca tarile cu un turism foarte dezvoltat vand orice, daca ii fac un marketing bun. Despre ele din Praga, de asemenea, nu pot sa spun exact, dar am vazut cateva in Viena, inainte de Praga, si nu mi s-au parut nici pe departe asa interesante cum erau prezentate. Poate si gusturile difera.

brugner, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: