ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hotel Valverde-Verona

NINO DE ANGELO - Tu sei l'unica donna per me

Asculta mai multe audio diverse

Recent ne-am intors dintr-o mini vacanta de 4 zile in care am stat in Verona la Hotel Valverde. Am vizitat atat Verona cat si Venetia.

Am dorit un hotel aproape de centru, cu conditii decente si pret acceptabil, dat fiind faptul ca nu intentionam sa stam prea mult in camera. Un loc curat, decent in care sa dormi noaptea si sa-ti faci un dus. Asa am ales Hotel Valverde.

Despre hotel Valverde o sa incep cu aspectele pozitive:

Pret ok pentrut un hotel cu locatie semi centrala, 50euro/camera dubla/zi, cu mic dejun inclus.

Locatia foarte buna, la o plimbare de 10 minute de mers pe jos fata de centrul orasului, piata Bra. Pe net am gasit hotelul ca fiind clasificat cu 2 stele insa la intrarea in hotel era afisata clar o singura stea. Hotelul este micut.

Personalul pot spune ca in mare parte a fost amabil, cu exceptia unui italian obez care ne-a intampinat cand ne-am cazat. Omul era cam acru, in timp ce vorbeam cu el i-a sunat telefonul iar el foarte "dragut"ne-a intins degetul aratator in semn de "ssst ca vorbesc la telefon". Din fericire nu l-am mai vazut apoi! :)

Paturile confortabile si curate, s-a facut curatenie zilnic si s-au schimbat prosoapele.

Camerele sunt de marime medie, mobilier ok, au si un mic balcon, numai bun daca sunteti fumatori pentru ca nu se fumeaza in interiorul hotelului.

Aspecte negative:

Camerele sunt situate catre o strada intens circulata, nu au termopane ci sunt din lemn... In prima seara am fost foarte obosit si chiar si asa cu greu am reusit sa adorm din cauza zgomotului de pe strada. In plus peretii sunt din "coala de hartie" si se aude tot ce fac vecinii de camera (va puteti inchipui ce zgomote se aud noaptea de la camerele vecine... lol!

Pentru cei mai sensibili la zgomot va pot spune ca nu veti avea parte de un somn prea linistit!

Un alt aspect negativ a fost baia foarte mica, 1m latime pe 2 m lungime. Desi camera si asternuturile au fost curate nu la fel pot zice si despre baie...

Baia era cumva improvizata, intr-un colt al camerei, din rigips, au facut o baie mica fara cada sau cabina de dus (doar o para de dus si un furtun) o chiuveta si wc.

La micul dejun am gasit lapte, suc, ceai, croissante, cereale, sandwich-uri, niste prajiturele si iaurt. Punct forte: o cafea expresso sau latte machiatto de nota 10!

Per total e un hotel ok pt un buget limitat care iti ofera un minim de comfort. Cu siguranta nu-l recomand pretentiosilor!

De vizitat in Verona:

*Piata Bra care se afla chiar in centrul orasului si ale ei terase, pizzeri, restaurante si gelaterii.

*Tot in piata Bra se afla si Arena din Verona, construita in anul 30 ien, cu o capacitate de 30.000 de locuri. Vara aici se sustin concerte de opera.

*Din piata Bra dai direct in Via Mazzini, o strada pentru doritorii de shopping unde se gasesc magazine gen Luis Vuitton, Gucci, Cartier, Rolex etc

*Mergind pe Via Mazzini ajungi la faimoasa Casa a Julietei, un obiectiv ce nu trebuie ratat, este simbolul orasului si loc de pelerinaj pentru toti indragostitii!

*De aici ajungi imediat in Piazza delle Erbe, o piata unde se gasesc suveniruri, fructe si legume. Tot aici de afla si unul dintre cele mai inalte turnuri din Verona si Palazzo Maffei.

*Castel Vecchio, construit in anii 1354-1375, muzeul de acolo si celebrul pod de caramida rosie.

*Plimbandu-ne pe stradutele inguste am ajuns la Castel San Pietro pentru o panorama superba asupra orasului.

*Ar mai fi de vizitat si mormantul Julietei, loc in care nu am mai ajuns din pacate.

Deasemenea hotelul se afla la 10 min de mers pe jos fata de gara corso Porto Nova. De acolo puteti lua trenul catre Venetia (sau Milano in directia opusa). Calatoria dureaza cam o ora jumatate (cca150 km) iar pretul unui bilet cu regionale (personal) costa 7,50 euro.

Am bifat ca as recomanda acest hotel insa retineti ca este un hotel ce ofera conditii si servicii de baza, fara pretentii!

Trimis de popescuionut in 03.02.12 13:09:01
    Validat / Publicat: 03.02.12 14:25:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescuionut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piazza delle Erbe,Palazzo Maffei

[03.02.12 13:48:47]

@popescuionut, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

popescuionutAUTOR REVIEW
    [03.02.12 14:04:30]

@webmaster: Am inteles, mersi mult pentru sfat. De data asta am preferat sa descriu intreaga experienta intr-un singur review. Daca le-as fi separat cred ca ar fi iesit 2 review-uri cam scurte.

De precizat ca notele sunt date exclusiv hotelului si nu orasului sau zonelor vizitate.

[03.02.12 15:54:46]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

popescuionut

• pagină generată în 0.049072027206421 sec