ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2012
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 23.08.11
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Lara, locul in care frumusetea naturii se ingemaneaza cu maiestria omului

Am pornit spre Lara, nu foarte de dimineata, dar la timp ca sa facem un scurt popas, langa Aiud la Manastirea Magina, cea veche de 400 de ani, alba si micuta, pusa parca dinadins intr-o livada intinsa de meri seculari incarcati cu mere rosi, dulci... Drumul ne-a purtat apoi prin locuri de o simplitate si o frumusete uluitoare, un alt scurt popas in satul Rimetea datand si el de pe la 1200, propus pentru a face parte din patrimoniu UNESCO. Merita vizitat.

Urmatoare oprire: Conacul Secuiesc Coltesti, vizitat anual de zeci de mii de turisti, majoritatea straini, o locatie superba, situat in mijlocul a doua hectare si jumatate de teren amenajat rustic, cu un lac plin de pesti, loc de joaca pentru copii, locuri de promenada la poalele muntilor Trascau, intr-o zona ce pare de campie, atat e de domoala

Si iata-ne, deja cu burticile goale cerandu-si dreptul, ajuns in jurul amiezii la pensiune.

Nu stiu ce as mai putea spune in plus, fata de ceea ce au scris cei dinaintea mea...

Intrarea anunta ceva deosebit, in parcarea pietruita, dinaintea locatiei strajuieste „un dinozaur” din lemn - asa l-a vazut fiul meu si a fost extrem de incantat.

Aleea pe care urci lin de tot spre pensiune a strajuita de iarba taiata parca la milimetru, multe flori, totul e cu bun gust, foarte frumos aranjat, se observa preferinta proprietarilor pentru elementele naturale: lemn, apa, piatra, vegetatie.

Lacurile populate cu pesti ce fac deliciul copiilor, cascade miniaturale, iar deasupra locului de servit masa sunt podete de pe care poti admira in voie miscarea ce pare atat de lina a pestilor... Cei mici isi inchipuie ca ii pot prinde, singurii prinsi insa, sunt doar ei... prinsi in jocul si frumusetea naturii...

Paraiasul a fost directionat in asa fel incat apa sa curga prin mijlocul meselor, exista lacasuri in care iti poti raci baututa, susurul apei conjugat cu trilul pasarelelor... parca e raiul pe pamant...

Exista spatii speciale pentru copii, mori cu apa, alei podite cu scandurele pe care cei mici se pot plimba cu masinute cu pedale puse la dispozitia lor gratis, casute pentru pasarele, totul e foarte, foarte frumos, impresionant, in jur e padurea, e minunat...

Am decis sa servim masa acolo, ne era si foarte foame, nu am regretat, mancarea a fost foarte buna, dar scump. Oricum, in acel cadru de vis, merita toti banii... Comanda ni s-a luat imediat, insa pana am fost serviti a durat ceva, insa fiind duminica si plin de turisti, e de inteles...

Spre exemplificare, am comandat doi pastravi la gratar cu legume (120 ron), insa salata era in sistem bufet suedez, 6 lei si te serveai de cate ori doreai, erau tot felul de legume dintre care iti alegeai dupa preferinta, sosul a fost bestial, aducea cu renumitul tatzichi... Cel mai mult mi-a placut insa painea, de casa, integrala, cu morcov ras fin, ai fi putut manca oricata, un deliciu...

Exista si casute unde te poti caza, unele sunt chiar „in pom”, dar pe noi nu ne-au interesat astfel de excentritati...

Copilul cel mare s-a distrat de minune, cel mic a fost foarte fericit, pe drumul de intoarcere au picat amandoi lati de somn, asa ca recomand din toata inima o iesire de o zi, mai ales familiilor cu copii, merita!

Obs.

Fotografiile mele nu sunt foarte graitoare, atunci cand le-am facut nu ma gandeam ca le voi posta undeva, nu am urmarit sa surprind decat starile copiilor mei!

Trimis de sunflower in 01.02.12 11:19:23
Validat / Publicat: 01.02.12 12:40:17

VIZUALIZĂRI: 1987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Roata morii se-nvarteste...spre deliciulu copiilor, care pun ceva bile pe o parte a unui jgheab si le recupereaza din cealalta parte.

[01.02.12 12:40:04]

Review-ul a fost mutat la "Descopera Baisoara si imprejurimile", cred ca se potriveste mai bine aici decat la rubrica pensiunii la care a fost plasat initial.

Diaura*
[01.02.12 20:32:04]

@sunflower

Ma bucur cand vad oameni fericiti, ca si la noi sunt bine primiti si pleaca cu amintiri placute. Rau imi pare ca pentru mine este prea departe si nu pot da si eu o fuga acolo, sa petrec o zi placuta.

Cu painea cu morcov, m-ai pus pe ganduri: oare cum o fi? (te cred ca este buna). Am incercat in ultimii ani, multe bunatati... dar de asta nici macar nu am auzit pana acum. Morcovul era presarat doar deasupra sau era si in compozitie?

Alina Morar
[01.02.12 21:31:23]

Asa zic si eu: la Pensiunea Lara e buna mancarea, dar e cam scump.

Cu toate acestea va recomand si eu acest loc minunat!!! E ceva unic si in continua schimbare. Tot timpul rasare ceva nou, de fiecare data cand am fost am descoperit cate o casuta noua, cate o cascada, proprietarul are niste idei fantastice... si ajutat de muncitori creaza amenajari inedite, dupa cum a spus si sunflower din apa, piatra si lemn.

E superb!

sunflowerAUTOR REVIEW
[02.02.12 11:10:54]

@Alina Morar:

Da, asa e, e superb, cam greu de cuprins in cuvinte frumusetea locului, dupa parerea mea e ceva unic!

station5*
[04.03.12 11:35:26]

am votat si subscriu: intr-adevar pensiunea lara este locul unde totul concura sa te simti bine: peisajul, amenajarea deosebita, mancarea buna... defapt este locul unde iti poti invita musafirii din alte tari (si nu numai) fara retineri. si asta spune mult...

Alina Morar, Diaura*, station5*, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băișoara și împrejurimile: