ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.02.11
JAN-2012

Sejur foarte placut

Am ajuns in Poiana datorita prietenilor nostri care au ales aceasta destinatie pentru a skia si stiau de aceste vile de la o cunostinta care mai fusese.

Am rezervat telefonic 3 apartamente in cursul saptamanii, tinand legatura cu admnistratorul, un domn foarte dragut. Apartamentele sunt formate din 2 dormitoare, living, bucatarie in stil American, 2 bai, balcoane. Apartamentul unde am stat (vila 3, apartament 2) noi avea livingul, bucataria si 1 baie jos, dupa care urcai pe niste trepte si ajungeai la etaj unde erau dormitoarele si inca o baie. Mai exista si apartamente cu dormitoarele pe acelasi nivel cu livingul. Cred ca e un plus, din 2 motive:

-scarile ofera o imagine superba asupra complexului pentru ca peretele exterior e format din geamuri;

-livingul poate fi folosit pentru activitati comune, iar cei care vor sa se odihneasca o pot face sus, in dormitoare.

Bineinteles ca pot incapea 3 cupluri (sau 6 persoane) in apartament pentru ca si canapeaua din living este extensibila.

A durat ceva mai mult pana s-a incalzit apartamentul, asta si pentru ca sunt foarte multe usi si geamuri si am observat ca nu sunt foarte bine etanseizate-se pierde multa caldura pe acolo. Apa calda a fost non-stop, nu am avut probleme cu facilitatile puse la dispozitie, chiar am facut gratar. In fata complexului este si o pensiune-replica a castelului Bran, asa ca brazii plini de zapada si privelistea ne-au facut o vacanta de vis. Baile au nevoie de retusuri, spre exemplu la baia de sus chiuveta se misca si cada de la dus era ruginita, decojita.

Un mare minus este drumul pana la acest complex, care a fost o pacoste pentru toti cei care se cazau aici, pentru ca nu au intrat utilaje decta pe drumul principal, iar urcatul si coboratul pe un drum ingust si plin de gheata si cu un strat de zapada a fost destul de greu. A nins destul de mult si ne-am chinuit si la scosul masinilor, dar astea sunt lucruri inerente unor ninsori puternice si cu viscol.

Sambata- 21.01.2012- a fost foarte innorat, ceata puternica, vizibilitate redusa si ninsoare viscolita, insa mie mi-a placut din nou acea zapada superb, moale, calda. Pentru unii din prietenii mei care schiaza a fost destul de greu pentru ca pe partia Drumul Rosu nu prea era vizibilitate, iar noi, restul, am renuntat la telecabina pentru ca nu vedeam nimic

Ce am facut in Poiana:

-ne-am dat cu “snow tubing-ul” (colac) -20 ron/ora cel 2 locuri pe partia de sanius de langa Bradul si chiar am suferit o accidentare urata, care putea fi mai grava. Greseala a fost a noastra pentru ca, dupa ce ne-am dat 4 persoane pe un colac de 2 (ceea ce este super si a mers foarte bine), ne-am dat 3 si ne-am asezat numai spre fata, lucru ce-a dus la o cazatura foarte rea, cu vanatai si dureri. Cel mai bine si stabil este sa va dati 4 pe un colac de 2 locuri;

-am patinat pe o gheata superba, nu se compara cu patinoarul din Pitesti, dar cel de la Poiana este folosit si de echipa de patiaj a Romaniei, asa ca…;

-am vrut sa fac snowboarding, insa era prea aglomerat si cum ar fi fost prima data am amanat momentul pentru cand voi merge la Straja, unde am auzit ca e cel mai indicat pentru acest sport;

-am mancat la baza telecabinei Kanzel, la pensiunea-restaurant Valentin, unde sunt niste preturi destul de mari fata de alte localuri din Poiana. Spre exemplu, un ceai (care a fost si groaznic pentru ca era acea marca care incepe cu L…. la pliculet-nu inteleg de ce la localuri nu se gaseste ceai de tei sua de galbene din plante uscate) la alegere verde sau negru: 13 ron, o ciocolata calda tot asa, o ciorba foarte buna de legume cu crutoane: 14 ron (singurul lucru de care am fost multumiti si va spun asta desi am fost 12 persoane care am comandat diverse feluri). Un prieten a comandat ciolan cu fasole cu un pret destul de mare, ceva de genul 60 ron si am luat jumatate pentru a-l da la caini, la fel si cu o pizza (pret 24 ron). In schimb, la Capra Neagra la baza partiei Bradul am mancat ciorbita de legume foarte buna cu 8 ron, ciolanul a fost 27 ron, gulas foarte bun si un ospatar care mi-a adus si vin fiert special pentru mine fiert fara scortisoara (am alergie). Faorte apreciata de noi a fost si limonada (12 ron carafa de 0.5), ciorba de burta si ciorba de vaca. Recomand acest local, ne-a placut foarte mult.

- nu vreau sa uit de sportul pentru care se vine in Poiana- ski-ul, care pe mine nu ma atrage (am spus mai sus ca ma atrag snowboardul pe care vreau sa-l invat, patinajul pe care-l practic si e superb). Insa, va pot spune ca preturi: inchiriat echipament: 40 ron, cartela cu 30 puncte: 120 sau 125 ron (6 puncte urcatul cu telegondola), un ceai pe partie 5 ron, instalatiile in perfecta stare de functionare si cozile la urcat la fel (glumesc).

Poiana este aglomerata pentru toti vin cu masinile pana la baza partiilor astfel incat ca pieton trebuie “sa te lupti” cu masinile pentru a avea loc. Totusi, zapada superba si peisajul – admirate nu din masina, ci pe jos! - compneseaza aglomeratia vesnica de peste tot: telecabina, restaurant, drum...

Trimis de furryuta in 30.01.12 00:14:08
Validat / Publicat: 30.01.12 07:05:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 5273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (furryuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scara interioara spre dormitoare

[30.01.12 06:38:56]

@furryuta, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

furryutaAUTOR REVIEW
[31.01.12 23:14:22]

@webmaster: Ok, insa ideea e ca am vazut atatea observatii despre posturi care aveau cateva randuri, iar la o cazare nu am ce sa scriu mai mult de jumatate de pagina, asa ca am scris despre zona. In opinia mea mi se pare destul de greu sa multumesti administratorii acestui site, desi ar trebui sa fie vorba de modul fiecaruia de a descrie un anumit loc.

In acest caz recomand atat cazarea, cat si zona.

[31.01.12 23:42:05]

O să vezi aceeaşi recomandare peste tot unde se întrepătrund impresii de cazare cu descrierea zonei/oraşului/staţiunii/etc. unde a avut aceasta loc. Fie că e vorba despre câteva vorbe despre fiecare, sau de un 'roman' întreg.

furryuta
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Vila de Aur: