#I#D

1500EUR

#G#0
#M#0

AM FOST ACOLO

Am plecat din Romania in toamna anului 2008 ma gandeam ce sa aleg Europa sau America si ca orice ROMAN AM ZIS GATA TREBUIE SA VAD AMERICA. Zis si facut …. !

Am traversat oceanele in lung si in lat …. Din Bucuresti la Miami, New York, Chicago, Los Angeles, am ajuns in Alaska iar din Alaska am traversat Ecuatorul in Hawai am fost fascinata de cultura, oameni in final m-am stabilit in CANADA, dar am continuat calatoriile.

M-am indragostit de Caraibe am vazut aproape toate insulitele si am trait clipe pe care nu credeam ca le traiesc, fiecare loc era Unic si avea povestea lui am inteles ca tot ce e in jur, natural sau creat de om - munti, cascade, oceane, flori, catedrale, palate, opere de arta - este deja frumos si prezent mai mult decat pot percepe multi oameni. M-am intors in Romania in perioada asta cam odata pe an tot timpul hotarata sa raman. De fiecare data eram dezamagita de servicii, de atitudine poate chiar si de oameni …mergeam pe strada si vedeam lumea trista rezistam o luna dupa imi pregateam bagajul si fugeam catre o alta destinatie.

In septembrie 2011 am ajuns acasa exact cu o zi inainte de ziua mea, eram in Toronto nu am vrut sa ma intorc doream sa-mi petrec sarbatorile in Cuba era singura tara in care nu am ajuns, am renuntat si m-am intors sa le fac o surpriza parintilor si am zis GATA CU PLECARILE cu toate ca imi doream sa vad ASIA SI AUSTRALIA la fel de mult si renuntam la setea de Aventura pe care o puteam savura doar in Cuba.

INTR-O ZI CRED CA PE LA INCEPUTUL LUI DECEMBRIE VORBEAM CU MINE …Cine ar fi zis… chiar asa… cred ca am devenit cuminte, sau poate numai plictisita… inca nu stiu. Realizez ca fie m-am maturizat, fie am imbatranit, insa, oricum ar fi- trebuie sa fac ceva, nu cred ca asta e ceea ce vreau si sincer imi lipseste Aventura. M-am hotarat PLEC IN CUBA, explorasem colierul Antilelor dar nu vazusem Perla, Perla Caraibelor.

Intru pe internet dau google search si verific avioane, cazare, preturi. Trimit mailuri cer oferte nu sunt adepta telefonului si astept cateva zile Cred ca am scris la cel putin 15 agentii …. mi-au raspuns cateva insa am primit un email de la o agentie cu o oferta de cazare atragatoare am inceput sa studiez oferta, iar la cateva minute primesc telefon de la acestia pentru a fi siguri ca am receptionat e-mailul. Surprinsa placut de telefon si de modul de abordare al agentiei verific oferta si ma hotarasc sa plec cu ei Aveau pe cazare cele mai bune preturi, au fost cei mai interesati ca lucrurile sa decurca extraordinar, detalii de calatorie, ambasada, asigurare medicala ba chiar au si telefonat la 2 zile dupa intoarcerea mea in Romania sa se asigure ca sejurul a fost conform asteptarilor mele.

SI UITE ASA PLICTISEALA, NEBUNIA, VISUL s-a transformat in VACANTA in CUBA………. tara lui Fidel, patria salsei, un taram incercat de timp ce nu si-a pierdut savoarea.

Imaginea pe care Cuba o are în lume este întotdeauna şi deopotrivă la cei doi poli.

Comunismul pe care unii dintre noi l-am trait ne provoaca sentimente contradictorii vis a vis de Cuba iar daca ajungeti acolo veti regasi asemanari dar nu aceleasi chipuri si imagini gri. In cuba comunista totul are culoare veţi descoperi nişte oameni primitori, calzi şi mereu pregătiţi de petrecere.

Nu aveţi de ce să vă temeţi odată ajunşi în Cuba, întrucât infracţionalitatea e foarte redusă, iar ceea ce se zvoneste este exagerare … Am plecat singura si mi-am facut “ o mie de prieteni”.

CUBA NU inseamna doar rom, trabucuri, Che Guevara si lozinci impotriva imperialismului american. CUBA este un paradis in care pana si timpul, in loc sa se scurga, leneveste la soare -bea un rom cu cola, trage dintr-un trabuc havanez original si asculta o melodie a lui DAVE GRUSIN traind povestea de dragoste din filmul HAVANA.

Va las pe voi sa va doriti sa ajungeti acolo si sunt sigura ca sentimentul va fi unic – ca o sa va intoarceti in Romania altfel - plini de dorinte, cunoastere si evolutie! Poate este exact sentimentul de care am avea nevoie sa invingem POVARA pe care o ducem pe umeri de ceva vreme ca popor.

EU SUNT AICI ACUM SI STAU DE 3 ZILE IN CASA (A NINS) …. DAR O SA VA ANUNT CURAND …DACA PLEC CATRE O ALTA DESTINATIE!!! SI PROMIT CA O SA MA INTORC INAPOI INTOTDEAUNA …

PENTRU ORICE DETALII SI INFORMATII CARE V-AR PUTEA AJUTA... MA PUTETI ACCESA

Impresii încărcate de CALATOR28 in 27.01.2012 02:00:03

Validat / Publicat: 27.01.12 09:14:59

• Alte destinații turistice prin care a fost: INSULELE CARAIBE AMERICA EUROPA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CALATOR28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6298 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de CALATOR28? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[27.01.12 09:14:37]

Mutat la rubrica "Drumetii cubaneze" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[27.01.12 09:37:47]

Nu am citit mai nimic despre Cuba in review-ul tau, decat niste chestii generale pe care le cam stiu si eu fara sa me deplasez pana acolo. Mai incearca.

- iulianic
[27.01.12 09:41:16]

OK. Ai fost acolo (si prin alte parti - dupa cum ne informezi inca de la inceput), dar n-am inteles prea bine ce ai vazut pe acolo, ce ai vizitat, ce ai facut... Cum te-ai descurcat singura?

Poate era bine sa atasezi si niste poze. Sunt sigura ca ai facut. Nu puteai merge intr-un tinut atat de indepartat si mult visat fara sa imortalizezi ceva in fotografie. Asteptam amanunte si poze.

- istokr
[27.01.12 10:28:07]

De obicei, unui nou membru i se ureaza “bine ai venit, te mai asteptam cu impresii “. Pe acest sait au fost postate ca prime impresii lucruri mult mai slab relatate decat acest reviwu. Este un inceput.

[27.01.12 10:34:59]

@istokr: MERSIC PENTRU URARE...

- TEOANCA
[27.01.12 11:01:34]

@calator28

Tare mi-a placut ce si cum ai scris. Si din cauza asta te voi ruga sa ne mai dai amanunte, despre transport, despre hotel despre excursiile facute acolo.

Aici pe site scriem si citim multi impatimiti ai turismului. Unii vor sa afle cat mai detaliat cifre si descrieri amanuntite pentru a le fi mai usor cand isi programeaza vacantele, altii vor sa stie ce ai simtit, ce ai trait pe acolo pe unde ai fost.

Dupa cum ai inceput sa povestesti mai sus, sigur ne poti impaca pe toti.

Mai ales cand povestesti despre Cuba care nu-i o destinatie prea comuna. Am prieteni care s-au intors de doua saptamani tot din Cuba nu foarte incantati, cu parerea ca sunt ramasi undeva prin anii 40 si ca efortul depus, drumul pana acolo, banii cheltuiti nu au meritat. Bineinteles, e doar o parere.

In alta ordine de idei, te invidiez pentru capacitatea de a visa si a-ti face bagajele apoi in cateva zile urmandu-ti visul.

- viviv
[27.01.12 11:02:32]

eu cred ca ai visat frumos la aceasta calatorie... poate vreodata vei ajunge... BAFTA

- zapacitu
[27.01.12 11:12:28]

Un globtrotter autentic sunteți stimată d-ră! Atâtea locuri parcurse, oceane traversate, țări din atâtea continente vizitate… Sincer vă invidiez. Am parcurs și eu, dar pe hartă itinerariile descrise de dvs. (aș zice, cu zgârcenie, ați putea fi mai ”expansivă” în împărtășirea minunatelor impresii pe care sunt sigur că le dețineți), iar după umilele mele cunoștiințe de geografie, Hawai-ul este la o distanță apreciabilă față de Ecuador, țară pe care ați traversat-o prin Hawai, așa cum ne relatați în al doilea aliniat al postării. Ecuadorul merită, cred eu, o postare distinctă, impresiile din această țară fiind cu mult peste cele din țara lui Fidel.

Despre Cuba: ”Verba docent, exempla trahunt” - Vorbele predau, exemplele ghidează.

Cu stimă,

Z.

[27.01.12 11:34:13]

@iulianic: Buna o sa revin cu detalii despre trip si sper sa multumesc pe toata lumea cu siguranta si poze asa cum am spus... pot fi contactata pentru orice alte detalii

[27.01.12 11:36:16]

@valimi: Buna o sa revin cu detalii despre trip si sper sa multumesc pe toata lumea cu siguranta si poze asa cum am spus... pot fi contactata pentru orice alte detalii

[27.01.12 11:43:29]

@zapacitu: o postez diploma primita la traversarea Ecuatorului cred ca am si poze cu ritualul specific traversarii Ecuatorului...

[27.01.12 11:55:00]

@valimi: multumesc pentru apreciere :) tocmai asta e si ideea postarii... dorinta de explorare a unor locuri care ne pot schimba atitudinea si modul de a privi lucrurile diferit intr-o Romanie in care lumea e trista si nu face nimic pentru a schimba asta!!!

[27.01.12 11:59:36]

@viviv: Vezi exact conceptia unui roman care nu are incredere in oameni... suntem liberi sa credem ce vrem, poti crede sau nu ca am fost acolo... pe mine nu ma nemultumeste cu nimic parerea ta... locurile astea m-au schimbat si parerea ta mi-a adus un zambet larg pe fata in dimineata asta friguroasa

[27.01.12 12:47:26]

Cateva fotografii vor elimina orice suspiciune

- Jupi
[27.01.12 12:51:41]

@calator27. Ai citit vreun review de pe acest site? Nu te supara pe mine, dar ce ai scris tu demonstreaza ca ai talent literar. Nu inseamna ca nu cred ca ai facut calatoria, dar, daca as pleca maine acolo, postarea ta nu m-ar ajuta cu nici o informatie.

- viviv
[27.01.12 12:57:24]

@Jupi: sunt de acord cu tine... cine a acordat puncte ma intreb cu ce ii ajuta? de ce este util acest review?

[27.01.12 12:58:28]
PENTRU ORICE DETALII SI INFORMATII CARE V-AR PUTEA AJUTA... MA PUTETI ACCESA

Fie-mi iertata exprimarea, dar pe ce cale va putem accesa?

[27.01.12 12:58:44]

@Jup REPET SUNT DISPONIBILA PENTRU ORICE INTREBARE SI SFATURI...

[27.01.12 13:04:27]

@TEOANCA: VEZI TOCMAI ASTA ESTE IDEEA SUNTEM DIFERITI SI AVEM CONCEPTII DIFERITE. SUNT NOUA IN GENUL ASTA DE TREAT-URI SI EXISTA AICI COMENTURI CARE SUNT RAUTACIOASE PENTRU ACEEA AM UN MESAJ OMUL CAT TRAIESTE INVATA IAR PENTRU MINE SI ACEST SITE ESTE O PROVOCARE... NU MA DERANJEAZA " JUDECATA " -SUNT SIGURA CA VOI INVATA FOARTE MULTE LUCRURI ALATURI DE VOI CU PARERI BUNE SAU RELE DESPRE CEEA CE AM SCRIS... SI URMEAZA SA SCRIU. VA MULTUMESC

[27.01.12 13:09:52]

@valimi: PE CHATUL DE AICI

[27.01.12 13:11:27]

Mai bine pune pozele alea odata, am o presimtire...

- Jupi
[27.01.12 13:12:19]

@calator27 Nu te pune nimeni la zid, asa ca poti sa incepi cu - ce orase ai vizitat, unde te-ai cazat, cat costa cazarea, recomanzi sa nu hotelul/hotelurile respective (daca da, de ce, daca nu, de ce...), ce ai vizitat (o descriere amanuntita), unde se poate manca, ce se poate manca, ce te-a impresionat, ce nu ti-a placut...

[27.01.12 13:13:04]

@CALATOR28: Te rog ca pe viitor sa eviti folosirea exclusiva a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), aceasta practica este nerecomandata si in general considerata lipsita de politete pe internet. In limbaj internaut, asta inseamna ca strigi la noi!!! Vezi aici

PS "chat"-ul de aici nu e o metodă de contact. Avem mesagerie privată (dacă ţi-ai activat-o din "Contul meu").

Ca idee, e de preferat să scrii mai multe articole, axate pe unul sau mai multe obiective grupate, însoţite de poze, iar răspunsuri la eventuale nelămuriri sau întrebări să dai (cum ai făcut-o deja) în ecouri.

- gheisa
[27.01.12 13:28:55]

Bun venit pe site si in comunitatea amfostacolo! Ne bucura deschiderea ta, mai ales ca inteleg ca esti disponibila, toata lumea te poate contacta si mai ales accesa oricand. Am si eu niste nelamuriri: cum e vremea prin Cuba, cat e un Cuba Libre pe acolo, salariul mediu pe economie, daca sunt taxiuri... amanunte de-astea, neimportante... Si hai cu pozele, ca asteapta lumea cu sufletul la gura sa te vada pe acolo, ca observ ca raspunsurile la ecouri sunt la promotie azi - e lichidare de stoc sau ce? (pacat ca unele dintre ele le-au sters deja).

P.S. Eu sper ca nu ai "gustat" de prin "bunatatile" trimise tie de cineva din Cuba, ca dupa modul in care e scris review-ul asa s-ar parea, ca erai intr-o stare de beatitudine...

- anadragusin
[28.01.12 03:27:48]

Bun venit pe site!!! Eu nu am sa te accesez, am doar incredere ca spui adevarul si merg pe mana ta ca vei pune pozele necesare. Poate ca nu ai urmarit tiparul review-urilor de pe aici, dar cred ca ai scris cu multa sensibilitate. Fiind niste destinatii mai putin accesibile, ca sa nu spun chiar imposibile unora dintre noi, poate gasesti de cuviinta ca in urmatoarele review-uri, care sper ca vor veni, sa pui baza pe alte detalii. Eu una, care nu cred sa ajung aici vreodata, as vrea sa aflu multe amanunte, sa ma plimbi si pe mine pe acolo pe unde ai fost tu. Iti doresc mult succes pe AFA si multa rabdare!

- gheisa
[28.01.12 10:04:37]

@anadragusin: sincera sa fiu, nu cred ca vei obtine si alte detalii suplimentare. Se pare ca domnisoara, desi e disponibila si toata lumea o poate accesa, nu prea acorda finaintare tuturor, intocmai ca in cazul fondurilor europene. Poate si de data asta intervine birocratia...

Eu abia astept sa ne lamureasca referitor la sejurul in sine si sa vedem si pozele, care fac mai mult decat 1000 de cuvinte, vorba cantecului...

[28.01.12 11:09:43]

am rugat adminul sa stearga postarea si daca va face acest lucru in weekendul cu informatiile cerute si dorite de toata lumea. pana atunci vreau sa se inteleaga nu ma intereseaza voturi, puncte castigarea premiilor care sunt puse in joc aici... a fost o traire a mea si intentia textului a fost cu totul alta... pe care cei mai multi dintre voi nu ati inteles-o.

O zi frumoasa tuturor, azi a dat soarele in Bucuresti.

[30.01.12 16:17:04]

Am in jur de 3000 de poze o sa selectez si o sa postez am o saptamana plina dar vor aparea curand

#G#1

#M#1