ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2012
ÎNSCRIS: 09.01.10
DEC-2011

Hotel Hoforras

Cutiuta cu amintiri-NEOTON FAMILIA - Vandorenek 1976

Asculta mai multe audio diverse

Hotelul Hőforrás, din Gyula situat pe strada Rabai Miklos, nr. 2, foarte aprope de granita cu Romania.

Nu putem spune ca este langa ştrandul Cetate (baile Várfürdő), ci cam la 10 minute de mers sustinut, într-o zonă intr-adevar liniştită intre case.

Hotelul, chiar daca nu este nou, are un design deosebit, acoperişuri colorate si este situat pe malul Crisului.

Este alcătuit din mai multe corpuri de clădiri cu trei etaje si vile cu 1 etaj

Noi am stat in corpul C, proaspat vopsit, chiar am avut o problema cu mirosul de vopsea excesiv, dar macar totul era curat chiar daca era vechi.

Am avut o camera tripla suficient de mare cu doua paturi si o canapea extensibila, baie cu dus si wc in alta incapere, balcon.

Camera are frigider pe hol, chiar am observat ca acest lucru nu este precizat in descrierea camerelor pe site, dar nu are foehn.

Micul dejun din fericire se serveşte în incinta hotelului, in corpul in care am locuit la etajul 3, sunt doua sali, dar pentru cina mergeam la un restaurant de lângă hotel care evident era in celalalt capat, asa cat sa consumi energie.

Complexul hotelier este pe un teren intins dar din cauza vremii nu

l-am prea explorat, probabil vara e frumos.

Hotelul este dotat cu cabinete de tratament pentru boli reumatice, hidroterapie şi fizioterapie.

Corpul C avea o receptie doar cu un paznic, cazarea se facea in corpul A si au avut din fericire vorbitori de limba romana, la fel si la restaurantul din afara hotelului ceea ce a usurat mult lucrurile. Noaptea se inchid portile si trebuie sa sunati la interfon.

Parcarea era si fara plata dar ar fi de preferat sa achitati cei 400 HUF pe zi pentru cea cu un element de siguranta si sa dormiti linistiti.

Este in afara hotelului.

Cazarea multumitoare, micul dejun si cina normale cu produse de supermarket dar cafeaua era oribila.

Ce mi-a placut cel mai mult a fost sonorizarea in restaurantul din afara complexului unde am sarbatorit si Revelionul, in sfarsit un loc unde puteai conversa in voie fara sa urli ca sa te faci inteles si faptul ca nu se fuma in incapere.

Mi-au placut si vecinii unguri care s-au ridicat cu multa decenta in picioare la ora 24, ora noastra la intonarea imnului Romaniei si solisti care chiar daca au cantat mai mult pe limba lor erau buni.

Despre baile Várfürdő, ce sa spun, nimic spectaculos, departe de cele din Szeged, Hajduszoboszlo sau Debrecen dar curate.

Dulapuri vechi, trebuia sa chemi supraveghetoarea la inchis si deschis, foehnuri putine, iarna e mai greu, intotdeauna a fost aglomerat. In seara de 30 decembrie am mers la programul de wellness destul de tarziu si tot am prins o coada pe 2 nivele de nu ne venea a crede.

Sectorul are saunele clasice, bazine normale cu apa termala, este cam mic dupa parea mea si vreo doua jacuzzi afara, cel putin astea erau in functiune cand am fost noi.

Sectorul de bai termale este separat si mai ieftin decat cel de wellness.

Ce aveau in plus aceste bai, pentru cei pasionati de innot un bazin cu apa mai rece, cred 25 grade dar tot cu fier, culoare delimitate.

Pentru cei cu handicap dispozitive speciale de coborare si ridicare in bazin.

Restaurantul plin la ora pranzului, o ciorba de fasole in paine de casa era 1.000 HUF ca sa dau si un pret.

Sectorul de bai termale este separat, mai ieftin decat cel de wellness si comparativ cu alte statiuni in care noi am fost la cel mai mic pret. Cam 5600 HUF a fost pretul cel mai mare platit pentru 3 persoane.

In apropiere este cetatea, construita in secolul XV si singura din caramida construita in centrul Europei.

Oraselul este placut are magazine in care sa va aprovizionati, Tesco, Lidl, Aldi, un centru dragut linistit.

Trimis de ARA in 26.01.12 23:31:10
Validat / Publicat: 27.01.12 08:57:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera tripla hotel Hoforras, Gyula

[27.01.12 09:11:52]

"Singurătatea e starea spirituală în care ne naştem, acea stare naturală şi adevărată. Cu timpul o uităm, ne maturizăm şi devine din ce în ce mai străină. Uneori, o regăsim, dar acum ne speriem, căci am devenit străini faţă de ea. Acum fugim de ea, deşi ar trebui să o căutăm din nou, căci numai prin ea putem spera a găsi adevărul. " (Mircea Eliade)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Marian Preda
[01.05.12 19:13:21]

Am venit cu... Superbonusul!

... binemeritat!

Felicitari pentru rw-ul elocvent!

Marian Preda