ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2012
DIN: Motru
ÎNSCRIS: 02.05.11
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Merita un concediu... si doua

Am ales aceasta destinatie dupa cele citite de la colegii de pe AFA si nu ne pare rau. Cred ca o varianta mai buna nu aveam in ceea ce priveste raportul pret calitate.

Drumul a fost cea mai mare solicitare din vacanta, dar daca pleci odihnit si prinzi vreme buna nu sunt probleme. De obicei plec in asa fel incat sa ajung dimineata in vama, ceea ce am si facut. Ghinionul a facut ca tot drumul sa ploua pana aproape de Giurgiu, iar cum drumul de la Craiova pana la Alexandria sa fie in lucru a fost foarte greu. La podul de la Giurgiu nu am asteptat mult, cred ca 1/2 h si am trecut in Bulgaria.

Combustibil am alimentat de la Giurgiu, pentru a nu avea probleme in strainatate. Dupa calcule cu plinul nu era nevoie sa mai alimentez ceea ce s-a si confirmat. Vigneta nu am cumparat-o din vama ci de la un Peco mai departe unde nu era aglomerat, plata am facut-o cu cardul.

Am continuat drumul pe varianta prezentata de un coleg de AFA si anume dupa Osenets am facut dreapta si am continuat pe la Popovo -Omurtag- Kotel-Burgas. A1 nici nu poate fi numita asutostrada, dar soseaua este buna. Drumul a fost liber pana la A1. Aproape ca uitai ca mai apar si alte masini, lucru periculos datorita curbelor, care sunt destule. Sunt zone mai lejere si zone mai grele, cam cum ar fi Dealul Negru. In general se merge bine.

Aproximativ la ora 14.00 eram la hotel cazati. Am pierdut masa de pranz si am servit cu mare placere prajiturile de dupa masa, care se servesc la barul de la piscina.

Camera a fost la parter cu vedere spre mare sau spre verdeata din jurul hotelulul. La camera am fost condusi de unul din baietii care se ocupa cu asa ceva. Daca a trebuit sa ne conduca i-am cerut sa ia si bagajele, doar eram la 4 stele. La despartire l-am omenit cu 2 euro, a fost multumit. Primea si lei, mi-au spus prietenii ca nu era pretentios.

Camera era curata, baia la fel, totul era asa cum trebuie. In camera era un fotoliu extensibil, pentru patul fetitei, gata pregatit. Cazarea fiind gata ne-am grabit spre plaja, spre zona de langa apa.

Prima impresie a fost ca hotelul este cam departe de plaja, dar a trecut repede, bucurandu-ne de linistea si de binefacerea miscarii dupa mesele copioase. Plaja a fost curata si bine intretinuta.

Langa plaja sunt bazine cu apa dulce pentru adulti si pentru copii. Nu te poti plictisi, decat daca ai intentia sa cauti “nod in papura”.

Programul de animatie este afisat, iar daca vrei sa discuti cu cineva in romaneste gasesti la echipa de animatori. Poti participa la programe diferite, de la intretinere corporala pana la jocuri de fotbal, volei si cusuri de dans. Deasemenea se organizeaza spectacole cu turisti care sunt antrenati in diferite programe de pregatire, participari incheiate cu diplome si premii simbolice.

Hotelul Pelican are sala de intretinere coporala, sauna, bazin cu apa termala cu jeturi si bazin cu apa dulce in exterior... Acestea nu sunt prezente la cele de pe plaja. Poate cel de 5 stele are dar acolo nu am intrebat.

Fetita s-a bucurat foarte mult de Clubul Copiilor mai ales ca era o cunoscatoare de limba romana. Au organizat printre altele si un mini-carnaval. Totul se desfasoara in jurul bazinului din fata hotelului Marina si pe plaja.

Plaja are si un loc de joaca pentru copii.

Langa hotelul Marina este un magazin de la care se poate cumpara ce ai uitat sa iei de acasa, suveniruri si altele. Plata se face in euro sau in leva. Clubul de copii este in partea dreapta a hotelului Marina, dar este si la Pelican.

Masa a fost foarte buna. In fiecare zi se punea accentul pe anumite tipuri de preparate, spre exemplu astazi predomina preparatele din carne de miel, maine, fructe de mare, poimaine preparate de inghetata s. a. m. d., dar asta nu insemna ca nu gaseai alte tipuri de preparate.

Nu lipsea nici coltul celor cu probleme de sanatate (diabet) nici coltul copiilor. Sucurile au fost marca Pepsi, bere bulgareasca, vin bun, coniac, alte tarii si sampanie. Nu am simtit nevoia sa cumpar ceva diferit pentru ca nu se diluau. Prajituri, de toate felurile. Numai daca gustai din fiecare si nu reuseai sa le faci fata.

La barul de la piscina se preparau diferite coctailuri, atat la hotelul de la plaja cat si la Pelican. Din resort am iesit o singura data pentru a merge in Sozopol.

La intrare, de la hotel, ti se dau cartonase cu semnul resortului pentru a avea acces pe perioada sejurului. Pe cartonas este trecut numele si perioada sejurului. La intrare se controleaza.

Masina a stat in siguranta in parcarea din fata hotelului. Peisajul este frumos si rondurile de flori iti incanta privirea peste tot. Cum ai iesit din Resort peisajul se schimba, nu mai este asa de ingrijit, iar spre Sozopol sunt foarte multe hoteluri cu nume pompoase care au parcari pe camp, nici macar ingradite.

Atentie la parcarea in Sozopol, se ridica masinile daca nu este ok. Dupa un concediu plin de rasfat am luat-o inapoi spre tara. La intoarcere am schimbat traseul pe Varna. Am constata ca parcurgi mai repede distanta pana in tara. Autostrada nu este foarte buna si se termina repede. Soaseaua de la Duni pana la autostrada este foarte aglomerata, se merge bara la bara. La Giurgiu am prins o coada de doua ore pentru a intra pe pod.

Nu m-am ratacit toata Bulgaria si in Giurgiu nu mai gaseam iesirea spre Bucuresti. Asa este la noi, lipsa indicatoare. Iarasi drumul in lucru pana la Craiova si a trecut un alt concediu de care ne amintim cu placere.

Trimis de silviu060 in 25.01.12 13:00:44
Validat / Publicat: 25.01.12 14:05:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Rusalka

VIZUALIZĂRI: 3214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviu060); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[25.01.12 13:33:57]

In ce perioada s-a desfasurat sejurul? Ian2012 cred ca este gresit.

[25.01.12 13:40:35]

@webmaster10:25iulie-2august 2011

[25.01.12 13:55:30]

Am modificat, multumesc

kelyboy
    [25.01.12 16:00:13]

Ma bucur pentru sejurul vostru minunat! Anul trecut Am Fost Acolo, dar am stat la Marina Bach, la Pelican mergeam doar sa traga copii cu arma cu aer comprimat si uneori sa ne mai plimbam, mai ales dupa amiaza sau seara, dupa masa, intradevar, hotel Pelican mi s-a parut curat (ca dealtfel toate hotelurile din resort) si beneficiaza de mai multa liniste. oricand m-as intoarce acolo! Vacante placute in continuare! Ai votul meu! Ceva poze?

[26.01.12 08:36:37]

@kelyboy: Nu am poze, nu-mi place sa fac poze. Prefer sa ma intorc acasa cu cateva poze facute la statiunea in care am fost de catre fotografii de acolo, iar acelea nu sunt in format electronic. Apropo, de curatenie, in fiecare dimineata se curata mana curenta de resturile de la pasari. Despre personal pot sa spun ca, din greseala a fost luat un prosop personal, acesta fiind alb. Am spus la receptie si in cateva minute femeia care se ocupa a venit si i-a adus si un colac pentru apa fetitei. asa am aflat ca echivalentul cuvantului in limba bulgara este carpa.

nitii
    [08.02.13 12:30:31]

Buna, am si eu o intrebare vis-s-vis de H Pelikan deoarece vrem sa mergem si noi aici anul acesta. Pe plaja au bar? Adica daca vrem suc, apa, bere la plaja trebuie sa cumparam sau fiecare hotel are pe plaja un bar? Mersi.

fanespoitorul
    [08.02.13 13:43:40]

@nitii: In Duni cu bratara de la Pelican poti sa mananci si sa bei oriunde mai putin in Royal Marina. Cu bratara de la Royal Marina poti sa mananci si sa bei oriunde in Duni. Noi am fost in Belvedere si am mancat in Marina Beach. Deci fara stres vei comanda aproape unde vrei.

[10.02.13 12:08:55]

@nitii: Da, o sa beneficiezi de barul de la plaja si poti manca acolo daca este nevoie. Noi nu am folosit decat pentru bar, prajituri si daca ne era pofta de ceva aflat in acel moment in vitrine. Preferam bucataria de la Pelican datorita diversitatii si calitatii mancarii. Cred ca nu ma insel dar era mai bine, cel putin in privinta aceasta, la Pelican. La hotelul de 5 stele, parca erai mai neglijat (in ceea ce priveste programul de distractie). Poate sunt subiectiv din invidie, dar nu am simtit nevoia sa vizitez acest hotel.

carmen_andreea, fanespoitorul, kelyboy, nitii, silviu060
    Alte impresii din această RUBRICĂPelican Hotel: