ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
AUG-2011

Cu Mocanita pe Valea Vaserului

Viseu de Sus este punctul de plecare al acestui tren de epoca denumit Mocanita care in momentul de fata este o atractie a zonei.

Am ajuns aici dupa ce am facut o rezervare pentru un pachet care continea si cazarea in Trenul Hotel (vezi impresii) unde am avut incluse doua mese (micul dejun si cina) plus biletele la Mocanita, asa ca dimineata nu am mai stat la coada la bilete pt Mocanita si am fost sigur ca voi merge cu acest tren.

Dimineata dupa micul dejun am vazut ca zona garii si parcarea erau pline cu masini si autocare (era simbata) si am mers la Mocanita dar nu mai erau locuri, trenul turistic a plecat dar s-a format altul care rapid s-a umplut de turisti, in citeva minute alt tren tot la fel in care am urcat si am pornit la drum la o distanta de 15 minute intre trenuri.

A urmat o calatorie in timp, foarte repede a disparut semnalul la telefonul mobil, contactul cu asa zisa civilizatie a ramas in urma, locomotiva fff veche cu aburi, funingine si acel suierat al locomotivei cu aburi te intoarce mult spre alte timpuri de mult apuse.

In tren (trenuri) lume multa, multi straini inclusiv asiatici, trenul merge incet si din cind in cind se vede trenul din fata care a plecat cu 15 min mai devreme.

Traseul a fost Viseu de Sus pina la Paltin cu doua opriri pe traseu si la dus a durat cam 2 ore jumate, la capat am facut o oprire de aprox 1,5 ore.

La capatul traseului e amenajat un fel de depou unde se schimba locomotivele pentru traseul inapoi un fel de intoarcere cu 80 de ani in timp.

Pe acelas traseu in spatele trenului nostru circula un fel de masina (caroserie) pe roti de tren.

In vagoane sunt si sobe cu lemne si carbuni si unele vagoane sunt fara geamuri sunt vagoane deschise.

Pe traseul de munte din cind in cind vezi case izolate care depasesc cu mult vechimea trenului cu turisti, lumea face poze si filmeaza.

Aceasta linie de cale ferata este folosita si pentru transportul bustenilor de la munte nu numai pentru turism, peste tot o sa vezi plin de busteni pregatiti pentru transport, activitate de baza... sa taiem padurea.

Poate ma repet dar dupa parerea mea atunci vom intra intr-o normalitate cind treburile se vor inversa adica prima data turismul si pe urma mai vedem daca taiem padurea.

Calatoria cu Mocanita a durat de la ora 9.15 pina la ora 15.

Pretul biletului luat separat doar pentru Mocanita este 45 lei.

Biletele sunt din cele vechi cum erau cu multi ani in urma si pe traseu esti controlat daca ai bilet.

Aceasta afacere este una Elvetiana si este pusa in practica in Romania, daca nu ati fost inca aici merita incercata o vizita cu Mocanita ca sa va intoarceti putin in timp si sa va aduceti aminte de alte vremuri.

Trimis de Nicu in 23.01.12 12:21:08
Validat / Publicat: 23.01.12 15:03:47

VIZUALIZĂRI: 3494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Locomotiva in capatul traseului la Paltin pregatita de plecare

[23.01.12 16:13:09]

melodia postata se poate sterge/schimba!

vwviorel
[24.01.12 10:03:45]

Daca imi permiteti, mai adaug o informatie:

Mariuta este cea mai veche locomotiva functionala din Romania si unica in lume, fiind fabricata in 1910 de catre Orestein&Koppel. Este scoasa din depou numai la ocazii speciale si este cea mai curata dintre toate. Atat de curata, incat unul din mecanici sustine ca daca o stergi cu un servetel, el ramane alb.

[30.07.15 11:35:07]

Mutat în rubrica "Cu mocanița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (nou-creată pe sait)

vwviorel
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: