Konventa Seta

Avatar iulia77
DIN Oradea
înscris/ă în 25.07.09
AUG-2011

Un hotel excelent in centrul istoric

Situat in cadrul unui monument istoric, o cladire medievala in Old Riga cu o superba curte interioara in care sunt localizate restaurante, shop pentru suveniruri, muzee.

Hotelul are camere duble si suita. Am luat o suita, pretul fiind accesibil iar spatiul foarte generos. Suita poate avea si chicineta intr-unul din corpurile hotelului, cea in care am stat nu avea chicineta. Este un cadru extraordinar, in hotel sunt amenajate mici locatii care arata parti din zidul vechi al cetatii, in alte corpuri peretii si decorurile pastreaza ceava din aerul medieval.

Hotelul are un restaurant, unde am servit doar micul dejun, foarte bun, insa in camera am avut oferta de pret a restaurantului iar preturile erau niciprea mari, nici prea mici. Hotelul este curat, are wi-fi, personalul amabil.

Odata cu rezervarea camerei poti solicita transfer de la aeroport si retur, pretul fiind per masina si accesibil.

Din hotel se ajunge usor, la pas, in toate locatiile din vechiul oras. Ca un mic sfat - schimbul valutar este foarte variat de la o casa de schimb la alta - nu schimbati in aeroport si nici la casele de schimb ultracentrale si intrebati inainte cati Lati primiti pentru 100 de euro, schimbul variaza f mult, de la 60 la 70. Pretul primit este mai bun daca schimbati mai mult, 300 de euro de exemplu. Deci cel mai bine este sa schimbati cel putin 300 de euro. Raportul calitate servicii-pret al hotelului este foarte bun. La receptie se poate plati cash sau cu cardul de credit, insa cash nu se poate plati decat in moneda locala, ca de altfel peste tot. Personalul hotelului este amabil, tanar, vorbeste engleza si ofera informatiile necesare, asigura toate conditiile pentru un sejur linistit si fara incidente neplacute.

Impresii încărcate de iulia77 in 22.01.2012 13:50:07

Validat / Publicat: 22.01.12 14:53:06

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ȚĂRILE BALTICE

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (iulia77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 8 voturi) nota2

- viviv
[22.01.12 15:08:43]

Poze? Si din nou, data sejurului...

- iulia77
[23.01.12 09:33:23]

@viviv: din pacate in hotel am filmat doar, si sunt unele poze cu copilul pe care nu as dori sa le postez, multumesc pentru intelegere. Sejur din 29 august-4 septembrie, sper sa nu gresesc datele. Insa a fost destul de rece. Scopul vizitei a fost profesional insa am imbinat cu excursie de familie. In alte circumstante, as alege luna iulie pentru Riga. Din ceea ce am vazut pe site-urile meteo, luna iulie are temperaturi medii de 24 grade celsius. E clar problema de adaptare, noi eram cu geci de toamna, unele doamne aveau sacouri sau bluzite cu maneci scurte pe strada. Insa site-ul hotelului, plus booking plus tripadvisor mi-au fost de folos cand am ales.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 0.587022066116 sec