ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2009
[?] AD. + 1 COPII

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Chaika Beach - zuper nashpa!!!!

As dori sa fiu impartial, dar nu cred ca am sa pot. Dupa un sejur petrecut anul trecut in Albena la hotel Oasis de 3 stele, ma asteptam la ceva mai bun, mai deosebit, tinand cont ca hotelul are 4 stele.

Dar surprizele s-au tinut lant chiar de la sosire: locuri de parcare sunt vreo 50 in curtea interioara a hotelului (chiar si pe aleile de acces intre corpurile hotelului), si bineinteles ca noi nu am gasit. Pana sa gasim un loc de parcare am lasat masina in fata intrarii in parcarea hotelului fara a bloca intrarea, noi eram 2 familii cu 2 masini si inca 2 masini in situatia de a nu gasi parcare la hotel (desi pe oferta tour-operatorului din tara scria "parcare asigurata si pazita"), ne-am trezit cu masinile blocate la roata gata sa fie ridicate din drum. Distractie care ne-a costat pe fiacare cate 10 euro de masina pt. deblocare, si inca cite 30 euro de masina ca sa putem parca masinile intr-o parcare cu plata pt cele 7 nopti petrecute in Sunny Beach, deoarece nu aveam unde parca masinile.

Toate bune! Am parcat masinile si hai cu bagajele la hotel, 5 min de mers pe jos, acceptabil, daca nu ai foarte multe bagaje. La receptie (care arata f. bine, o sa pun si poze), surpriza: o gloata de oameni de mai multe nationalitati care parca stateau la coada la carne pe timpuri (acu 20 de ani in urma pt. cei care isi mai aduc aminte), si care formau o coada total dezorganizata pt. cazare. La receptie doar 2 receptionere din care una nu stia decit bulgara si sefa receptiei care stia si putina engleza (cam putina engleza pt. un hotel de 4 stele), bineinteles ca era o harmalaie ca la stana din deal (printre noi, care asteptam sa fim cazati, mai veneau si clienti nemultumiti - care ca nu are balconul cum scrie in contract, care ca a platit cu vedere la mare si i s-a dat camera cu vedere la parc; dupa mintea mea oameni care aveau si ei dreptate ca doar au platit nu?, dar noi eram departe de vreuna din receptionere si nu ne uitam foarte frumos la ei, ca de "luminita" din capatul tunelului era departe pt. noi), iar receptionerele erau clar depasite de eveniment.

Dupa ce in sfarsit am obtinut cheile de la camere - hai sa vedem, trecem prin curtea interioara plina de masini peste tot, chiar si pe iarba, intram in camere si... ... camerele erau cu vedere la mare, nu la parc cum am platit, dar cu chicineta in camera (adica vesela pt. gatit, un cuptor cu microunde, un filtru de cafea si frigider in camera, iar noi am mers cu all inclusive platit), chicineta care ingusta mult din spatiul camerei, si noi nu aveam la ce sa le folosim.

Ca sa nu va plictisesc de tot, trec peste paianjenii de pe tavan si baie, peste mizeria de pe balcon, peste faptul ca in camera nu a facut nimeni curat timp de 8 zile (doar au schimbat prosoapele si au dat cu mopul in baie), peste mizeria de pe balcon si din fata balconului, chiar de pe marginea piscinei, peste mizeria crunta din sala de mese (nu pot sa o numesc restaurant). Noroc ca am stat la parter, deoarece permanent unul din cele 2 lifturi superbe, din sticla, era defect. Loc la piscina hotelului, adica sezlong si umbrela apucai daca te duceai cu noaptea in cap sa-ti pui prosopul ca sa se vada ca e ocupat. A si sa nu uit:

VINE ORA MESEI:

Masa se serveste la cele doua restaurante pe rind, adica: dimineata si la prinz la ceea ce eu numesc un fel de cantina de uzina comunista, iar masa de seara la restaurant (deoarece avea fete de masa pe mese). Ei inchipuiti-va 4 corpuri de hotel cu cel putin 300 de camere (daca nu mai mult), si la cantina doar vreo 50 de mese. Vesela insuficienta, mincare insuficienta (chiar daca ei mai completau, am stat dupa niste snitzele de pui vreo 10 minute, pe care nu cred ca le-ar fi adus daca nu faceau rusii scandal), banane taiate in doua, mandarine si portocale verzi, mere necoapte, inghetata in cutii ca la Metro "Aro", adica cea mai ieftina, un singur automat de cafea, un singur barman si 3 persoane care debarasau (erau imbracati in haine de strada nici nu stiai daca erau angajati sau clienti care doreau sa apuce o masa sa poata manca), 2 dozatoare de suc natural (facut din plicuri cum altfel), un aparat cu rezerva pt. apa calda si rece pe care scria ca este doar pt. cei cu all-inclusive, doua termosuri mari pt lapte fierbinte si apa fierbinte pt ceai. DEZOLANT!!!!!! La bar berea avea iz de bere slab alcohoolica, sucurile erau combinatii de apa minerala cu aroma de suc trecute prin dozator... ... - cred ca mi-ar trebui foarte mult timp se pot scrie tot ce nu mi-a placut.

Am mancat la carne de pui de gostat de am crezut ca venim acasa cotcodacind.

In concluzie (deoarece iar ma apuca pandaliile doar gandindu-ma prin ceea ce am trecut) :

Nu recomand nici la dusmani (sau doar lor).

Facand o comparatie: Albena / Oasis la 3 stele a fost muuuuult mai bine decat in Sunny Beach / Chaika Beach la 4 stele.

Nu va povestesc ce mizerabila e statiunea Sunny Beach (mai rau decat la Mamaia-garantat).

Urmeaza pozele si un sfat prietenesc: DACA MAI PUTETI ocoliti hotelul Chaika Beach si daca se poate chiar si statiunea Sunny Beach (daca ati vedea cu ce si cum fac curat tiganii in statiune v-ati da seama ce vreau sa spun). Pe plaja, care era toata privata, costa 7 leva un sezlong si 7 leva umbrela.

Trimis de ovi2stanciu in 12.07.09 02:31:40

VIZUALIZĂRI: 2917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovi2stanciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Jumatati de banane
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

vasy
[14.07.09 09:30:19]

TOT CE SCRII E DIN PACATE ADEVARAT! CHAIKA E UN MAAARE SHIT!

[20.07.09 18:38:55]

fain review, as zice chiar zuper

• Alte impresii din această RUBRICĂChaika Beach [complex Chaika]: