ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2012
JAN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 3&5 ani

ARTICOL ARHIVAT

Frumos cu final deplorabil

Camere mari, luminoase si curate.

Insa, chiar la plecare, o intamplare care ne-a lasat un gust amar. La ora 12, am dus bagajele la receptie cu rugamintea sa ni le tina intr-o camera pana la tren, circa 3 ore, sa putem sa ne mai plimbam prin oras. Nicio problema, m-a intrebat daca am consumat ceva de la minibar. I-am raspuns ca nu. Apoi, cu o jumatate de ora inainte de tren, am revenit dupa bagaje. Cand le-am solicitat, tipul de la receptie a zis sa stau putin ca e o problema, lipsesc sticle din minibar (special a facut asa, mi-a spus de-abia acum cand eram in criza de timp, daca-mi spunea la 12 aveam timp sa pun lucrurile la punct). I-am spus ca nu am consumat, si sa mergem sa verificam, poate, eventual, s-or fi jucat copii cu ele (am scos ce aveau in minibar si le-am pus in spatele televizorului, ca sa-mi pun si eu niste bere la rece).

Am fost, ne-am uitat pe sub dulapuri, in sertare, nimic. A zis ca daca nu sunt, trebuie sa le platesc, cu un zambet strengaresc in coltul gurii. M-am uitat la ceas, mai erau 18 minute pana pleca trenul si mi-am dat seama ca special au facut, ca sa nu mai am timp sa discut cu cineva din conducere aceasta faza marlaneasca… I-am dat cardul, si mi-a intins sa introduc pin-ul, insa era afisat IDLE pe ecran. L-am intrebat de ce nu e afisata suma si a zis ca asa e la ei. Deja era clara treaba, va pretinde ca POS-ul e defect, ca sa nu intre banii de pe card in contul firmei ci sa poata sa-i bage ei in buzunar. Asa a si fost. A zis ca nu merge cardul, ca trebuie sa platesc cash. O clipa m-am gandit sa chem. Politia si conducerea, dar insemna sa pierd trenul si ramaneam cu copii in frig pana la urmatorul la care trebuia sa cumpar alte locuri. O faza frustranta care a stricat un sejur frumos si care a creat sentimentul ca respectivii iti baga efectiv mana in buzunar.

Am scris aici pentru ca sunt convins ca metoda nu mi-a fost aplicata numai mie, asa ca, e bine ca oamenii sa stie la ce sa se astepte si poate, sa fie mai vigilenti ca mine.

Eu, oricum, o sa evit acest hotel pe viitor, desi cred ca totusi nu e vorba decat de niste uscaturi angajate acolo…

Trimis de Mihai Dumitru in 17.01.12 10:51:47
Validat / Publicat: 17.01.12 11:59:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai Dumitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[17.01.12 11:07:01]

@Mihai Dumitru: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[17.01.12 11:11:46]

@webmaster28: Publicati ce-am scris?

[17.01.12 11:16:13]

@Mihai Dumitru, articolul va fi publicat in minim o ora de la incarcarea lui pe site.

[17.01.12 11:21:10]

@webmaster28: Ok, multumesc, poate altii nu vor mai pati ce-am patit eu...

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.01.12 12:06:51]

@Mihai Dumitru: Mizerabil ceea ce ti s-a intamplat. Si asta la un hotel de 4 stele! Sper ca sefii celui de la receptie sa citeasca reviw-ul tau.

[17.01.12 13:08:05]

@johnnyredlabel: Asta sper si eu. Pentru ca au facut de asa natura sa ma prinda in criza de timp, sa nu pot sa mai am vreo reactie...

Michaell
    [17.01.12 13:35:56]

@ Mihai Dumitru

ma doare sa aud asemenea stiri in legatura cu sinaia. cu toate ca acest hotel nu a fost niciodata unul pe care l-am preferet.

imi inchipui ca este foarte frustrant sa ti se intimple asaceva. nu stiu cum asi fi reactionat eu... sper sa nu am vreodata ,,norocul ,,

in hotelurile unde m-am cazat cu familia in ultimii ani (palace si caraiman) am fost tratati intodeauna foarte respectuos.

multumim oricum ca-i postat cele intimplate aici.

[17.01.12 13:39:42]

@Michaell: Tocmai de aceea am si postat, poate ii feresc pe altii sa aiba un astfel de "noroc"... Frustrarea e maxima, iti spun eu, te simti furat si totusi nu poti sa-ti dovedesti nevinovatia... Crede-ma, m'as fi simtit mult mai bine daca-mi furau pur si simplu banii din buzunar, decat daca au recurs la asa o stratagema...

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.01.12 13:39:49]

@Michaell: Salutare! In week end-ul trecut am fost iarasi la Sinaia (am stat, ca de obicei, la Rina Sinaia). Sinaia era imbracata in vesmant alb, de sarbatoare! Am si cateva chestiuni de postat despre un restaurant re- descoperit, insa de la birou nu pot (nu se pot incarca foto), iar acasa... trebuie sa stau la rand dupa fiu-meu . Sper cat de curand sa pot posta si eu ceva, am ramas in urma rau de tot.

Michaell
    [17.01.12 14:25:53]

@ Mihai D.

da, te inteleg perfect. la fel m-as fi simtit si eu. am mai auzit (sau citit - parca pe booking.com) ceva asemanator despre un hotel de pe linga alba iulia. hotelul fiind chiar in drum, am intentionat vara trecuta sa ne cazam pentru o noapte acolo. inainte de preluarea cheii aveam de gand so aduc pe receptionera in camera sa facem impreuna inventarul barului. pina la urma am dormit in austria...

mare pacat ca se mai intimpla asemenea porcarii. sunt de parere ca cei care fac asemenea lucruri rusinoase nu-si dau seama de daunele pe care le aduc unitatii si statiunii. review-ul tau ar trebui atasat unui mail si trimes directiunii hotelului.

@ jonny

te invidiez, ce mai...

[17.01.12 15:37:43]

@Michaell: am cautat la contact, exista o singura adresa de mail anume office@rowadany.ro... le-am atasat acolo, insa n-am nicio garantie ca acest mail nu e manipulat tot de cioflingarii de la receptie... daca vede totusi vreun manager, daca are vreo reactie ar trebui sa-mi dea si mie un raspuns...

johnnyredlabel, Michaell, Mihai Dumitru
    Alte impresii din această RUBRICĂCarpathia Hotel (ex Rowa Dany) :