ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2012
ÎNSCRIS: 23.06.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 [ani]

Frumos.

Anul trecut, la recomandarea unor prieteni, am petrecut 7 nopti, in luna iulie, la hotalul Mediterranean Princess din Paralia. Ca de fiecare data cand am fost in Grecia, totul a decurs foarte bine.

In ceea ce priveste hotelul, acesta are o pozitie mai retrasa fata de statiunea propriu-zisa, ceea ce pentru noi a fost un mare avantaj si ne-am considerat privilegiati prin faptul ca am fost feriti de poluarea sonica si am respirat un aer curat pe toata perioada sejurului.

Camera am avut-o la primul etaj, pe partea laterala a hotelului, din balcon am avut vedere atat la mare, cat si la munte, fara atentii catre personalul de la receptie, care a avut un comportament profesionist, ca de altfel toti angajatii acestui hotel, desi cativa erau romani :).

Nimic nu mi-a lasat impresia ca sunt tratat altfel decat ceilalti turisti cazati acolo, desi majoritatea erau nemti.

Camera mare, curata, seif in dulap, prosoapele schimbate zilnic si, daca mai retin bine, lenjeria a fost si ea schimbata de vreo 3 ori, chiar nu era nevoie mai des, aerul conditionat functiona fara probleme, televizor, frigider. Internetul in camera functiona foarte bine, dar a trebuit sa solicit la receptie sa-mi dea un cablu de conectare la priza, cu care am fost servit imediat, fara cost suplimentar. Nu stiu cand se facea curatenie in camera, m-am intalnit de cateva ori pe hol cu personalul de serviciu, care incerca sa nu te perturbe cu nimic.

Ca activitati in hotel - tenis de masa, la dispozitia clientilor, gratuit, 2 palete (la alegere din 6-7) si mingiile aferente. Pe hol, la parter, mai erau doua calculatoare, insa contra cost.

Piscina frumoasa, extrem de curata, sezlonguri libere si, din fericire, nu au fost decat 5-6 familii de romani, nu a fost nevoie sa stai sa pandesti un loc liber, acestea nefiind rezervate cu prosoape pentru toata ziua (obicei de necalificat practicat de romani, rusi si ucraineni).

Mesele, atat dimineata cat si seara, au fost bogate, variate, mancarea proaspata (nu mi s-a parut nimic refolosit) si nu am avut absolut nici un fel de probleme digestive... poate doar datorita cantitatii mari de mancare introdusa in stomac :). Bine-nteles, nu se pleaca cu mancare de la masa, in general lucrul acesta tine de gradul de civilizatie, si nu am remarcat sa fi fost urmarit de cineva in acest sens.

Ca o paranteza, in Grecia daca esti corect, in general esti tratat mai mult decat corect, daca insa vrei ca toata lumea sa stea drepti in fata ta si sa se ploconeasca doar pentru faptul ca te afli tu acolo, o sa ai o mare dezamagire.

Toata locatia, atat in interior cat si in exterior, deosebit de curata, aranjata si bine intretinuta, nu am nimic de reprosat.

Preturile la bar sunt normale pentru un hotel de 4 stele, cam duble fata de tavernele din statiune.

Plaja, situata aproape, are o multime de sezlonguri si umbrare cu stuf, multe din ele neocupate, ai posibilitatea sa te asezi unde doresti fata de distanta pana la mare. Apa deosebit de placuta, nu am vazut alge, numai nisip pe jos, coboara lin si poti sa mergi destul de mult in larg fara sa se mareasca foarte mult, eu consider ca merita si aici nota maxima, lucru la care contribuie si muntele Olimp, care intregeste de minune peisajul.

De recomandat o excursie pe muntele Olimp, pana unde incepe traseul spre varf (ar fi de minune sa puteti sa faceti un mic urcus, merita chiar si doar pentru cateva sute de metrii), cu oprire obligatorie in oraselul Litohoru.

Atentie la operatorii de turism care isi fac aparitia chiar in seara sosirii la hotel, nu va grabiti sa cumparati nici un serviciu de la ei pana nu comparati cu preturile din statiune. Cel mai bine, mai placut si mai ieftin, este sa faceti toate excursiile cu masina personala, daca nu ati venit cu alte mijloace de transport.

In concluzie, a fost un sejur deosebit, raportul calitate-pret foarte bun si nu am nimic de reprosat nimanui.

Atentie pe drum la intoarcere, in Sofia au dirijat traseul pe centura de nord a orasului, care a fost ceva mai lunga decat cea sudica, insa foarte libera.

Trimis de florea00 in 11.01.12 20:59:02
Validat / Publicat: 11.01.12 22:01:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 6350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florea00); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja si muntele Olimp. Dusuri cu apa dulce si mici ""chioscuri"" pentru schimbarea tinutei,pe toata lungimea plajei.

Larissa
    [12.01.12 21:56:51]

Bun review! Ai putea să-mi spui ceva despre prețuri? Copilul vostru este măricel de acum, a beneficiat de reducere? Și care este distanța față de centrul stațiunii, pe jos? Mulțumesc anticipat!

florea00AUTOR REVIEW
    [12.01.12 22:05:29]

Copilul avea anul trecut 16 ani impliniti, toate serviciile pentru el au fost gratis. La operatorul prin care am facut rezervarea, copii aveau gratuitate pana la varsta de 17 ani impliniti. Pentru sejur, am platit suma de 740 euro, cu demipensiune.

Nu stiu sa-ti spun exact cam ce distanta este pana in statiune, cred ca in jur de 2 kilometrii, insa tot timpul erau persoane care-si faceau siesta pe acest traseu, nu cred ca dureaza mai mult de 15 minute, mers lejer, pana la parcul de distractii care marcheaza inceputul statiunii. De acolo pana in centru, este greu sa-ti dai seama de distanta, nu am mers niciodata fara sa ne oprim pe la terase sau magazine.

[12.01.12 22:11:57]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

doruandris
    [30.05.13 07:45:57]

Cum era cu apa si vinul la cina?

Suntem o familie, 3 adulti si un copil ce avem luate bilete pt luna iunie si am vreai multe detalii referitoare la acest hotel. Multumim

doruandris, florea00
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Princess Hotel: