ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012
MAY-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 13 ani

ARTICOL ARHIVAT

Calin - file de poveste

Am ajuns la aceasta pensiune in urma recomandarii unui cunoscut si am avut placuta surpriza sa constat ca alegerea facuta a fost una foarte inspirata. Fiind prinsi, ca marea majoritate, in tumultul cotidian plin de stres si poluarea inerenta oraselor zilelor noastre, o iesire de weekend intr-o zona plina de verdeata si de liniste e mai mult decat binevenita, cu atat mai mult cu cat aceasta pensiune poate fi folosita si ca "baza" in pelegrinarile din zona.

Rezervarea am facut-o telefonic, perioada aleasa nefiind una foarte aglomerata, in cursul lunii Mai - in acea perioada fiind destul de racoare in aceasta zona (cum bine se stie, pentru ocazii in care toata lumea "fuge"catre aceste zone - Pasti, Sfanta Marie, 1Mai, Craciun, etc, rezervarile e de preferat a se face cu mult timp inaine pentru a avea certitudinea ca se vor gasi locuri libere). Am avut norocul sa gasim camere libere pentru weekendul in care doream noi sa mergem. Drumul din Suceava pana in Vama e reabilitat, e fara gropi si foarte placut (din pacate avem cam putie astfel de drumuri). La pensiune se ajunge destul de usor, dupa ce se trece peste calea ferata din comuna, venind dinspre Suceava, se face la dreapta iar dupa circa 200 de metri se vireaza la stanga (sunt parca si indicatoare) se imediat se ajunge la pensiune. Ca un mic minus - aceasta se afla cam un pic prea aproape de celelalte gospodarii din zona - iar ca si avantaj - curtea destul de mare, facand posibila parcarea pe zona pietruita a circa 6-7 masini, iar zona verde e destul de mare, fiind accesorizata cu un chiosc destul de mare, un leagan si foarte multa verdeata (suficient spatiu pentru miscare in aer liber a celor mici).

Cazarea- inca de la intrare am remarcat curatenia ce domnea peste tot, holul de la intrare, livingul si nu in ultimul rand camera. Am avut norocul se nimerim camera ce avea si balconul acela mare si dotat cu o canapea confortabila si un pat - acesta e comun si pentru camera alaturata, noi fiind doua familii am avut cele doua camere. Despre alte aspecte legate de camere si interior las imaginile sa vorbeasca.

Masa - marele plus al pensiunii e masa, produsele traditionale, laptele proaspat, afinata si multe altele. Sper sa mai avem ocazia sa mergem la acesta pensiune sa le redescoperim. Sala de la parter in care se ia masa e superba, cu geamurile mari, lasand a se vedea curtea inverzita - presupun ca atunci cand e zapada e mirific!

Gazdele -sunt foarte ospitalere, au facut tot posibilul ca sederea noastra aici sa fie cat mai placuta.

In concluzie- Casa Calin e o destinatie in care oricind as reveni cu placere.

Vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 09.01.12 19:38:37
Validat / Publicat: 09.01.12 20:40:30

VIZUALIZĂRI: 1922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul camerei de la etajul unu al pensiunii

BEBEPETRESCU
[10.01.12 08:34:26]

Imi pare bine ca impresiile postate si de mine sunt similare altor vizitatori ai acestei splendide locatii (din descrierea de mai sus, banuiesc ca ati avut camerele 7 + 8 > acestea beneficiaza de acel balcon superb

kelyboyAUTOR REVIEW
[10.01.12 09:03:06]

@BEBEPETRESCU: Intradevar, e o locatie unde nu cred ca pot exista nemultumiri din partea turistilor, cine stie, doar daca esti foarte "pretentios". Mi-am amintit ca pensiunea asigura si transferul de la aeroport pentru cei ce aleg sa vin aici cu avionul (probabil contracost), proprietarii aveau un microbuz cu care se putea face acest lucru.

BEBEPETRESCU
[10.01.12 11:15:35]

@kelyboy: Corect! este vorba de un microbus Mercedes, cochet si este contracost (nu stiu insa tariful)

Si, din nou, corect, doar sa cauti nod in papura ca sa fii nemultumit!

Si ca sa se stie, in curte incap si 10 masini lejer (noi cu atatea am fost) + cea mica a gazdelor (parca doar microbusul nu a incaput)

BEBEPETRESCU, kelyboy
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Călin: