ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Ghinion sau turismul romanesc este la pamant

Am facut o rezervare printr-o agentie de turism din Galati la hotelul Esplanade 4 stele din Poiana Brasov in perioada 3 ianuarie - 8 ianuarie 2012.

Cazarea cu mic dejun a costat pt 2 adulti si 1 copil 12 ani pentru 1 apartament 2.025 lei plus o suma de 475 lei pe care i-am folosit la restaurant, bar, etc. adica in total 2.500 lei (cca 580 euro).

Primul lucru care ne-a izbit cand am coborat din masina a fost mirosul de - scuzati - "rahat" care inundase Poiana Brasov. (canalizarea din Poiana se infundase si mirosul timp de 2 zile a fost insuportabil atat afara cat si in camera).

Imediat cum am ajuns la hotel paznicul parcarii nu mi-a permis sa stationez masina exact in fata hotelului pentru a descarca bagajele deoarece locul respectiv de parcare era rezervat pt niste oaspeti ai patronului.

Asa ca avand in vedere ca nu exista un baiat de receptie pt caratul bagajelor (ca la orice hotel care se respecta) am fost nevoit sa o facem pe hamalii pentru a face 3 drumuri incarcati cu bagaje (cu toti membrii familiei) din parcarea hotelului pana in camera, distanta de la masina pana la hotel fiind de cca 50 metri.

Receptia este in holul hotelului imediat la intrare, fara lobby care a fost transformat in salon de mic dejun si unde dimineata era extrem de aglomerat mai ales dupa ora 9 cand aproape toata lumea cobora sa ia masa.

Zona unde de unde iti luai ce era pregatit la micul dejun era intr-un colt de restaurant formata din 2 mese asezate perpendicular fapt care facea imposibil accesul a mai mult de 3 persoane.

Un alt punct slab a fost faptul ca masa calda care a fost formata numai din oua ochiuri si omleta aveau niste tavi foarte mici in care incapeau maxim 6 portii omleta si 10 ochiuri si astfel se formau cozi pt a astepta sa se pregateasca in bucatarie o noua sarja.

S-a intamplat in fiecare zi ca la ora 9.30 (micul dejun era intre 7 si 10 dimineata)

copii turistilor sa nu aiba lapte, sucuri si bineinteles ca se pornea de fiecare data cate un scandal.

In apartamentul mobilat saracacios in care am fost cazati erau 2 camere: 1 dormitor cu televizor si un mic dresing fara umerase, 1 living generos fara televizor (nu am mai intalnit nicaieri apartamente fara tv in fiecare camera), 1 canapea extensibila care ar fi trebuit sa se transforme intr-un pat pt 2 persoane.

De fapt patul nu era pregatit de catre cameriste cu cearceafuri, perne, paturi pt ca nu se punea extide deoarece era defect.

Desi am reclamat, mi s-a spus ca nu se poate repara si ca imi vor da un pat pliant a doua zi.

Norocul copilei mele a fost ca nu este foarte inalta si de bine de rau s-a inghesuit in prima noapte pe canapea.

A doua zi mi-au adus 1 pat pliant in camera asemanator cu 1 pat pliant de camping pe care evident ca nu l-au montat, nu l-au infasat in cearceafuri, saltea etc. Ghiniononul a fost ca avea rotile sparte, foarte jos (cca 15 cm de la pamant) salteaua foarte tare (nu au adus o saltea suplimentara) asa ca nu a putut fi folosit deloc in cele 4 nopti care au mai ramas!

Asadar copilul meu a trebuit sa doarma ca o miloaga intr-un apartament din marele hotel Esplanade!

Reactii din partea conducerii nu au fost desi am reclamat, din contra mi-au cerut patul pliant care nu era folosit sa-l dam pentru alti turisti din alta camera.

Nu sunt un tip foarte pretentios dar de fiecare data daca un turist mergea la receptie si acolo era o camerista care discuta cu receptionerul niciodata nu au intrerupt discutia pt a-l asculta mai intai pe client.

Si mai am...

Hartia igienica trebuia sa o cersesti, niciodata desi eram 3 persoane nu au lasat in baie articole cosmetice pt 3 persoane, prosoape pt 3 persoane etc. De facut curatenie cu spiratorul in cele 6 zile nici sa nu va ganditi.

Probabil numarul cameristelor sigur era insuficient pentru tot hotelul care mai era si plin.

Acum sa va povestesc ce am patit la piscina hotelului. In afara faptului ca era foarte curata, 2 saune, hidromasaj, mai erau 2 persoane care imparteau prosoape sau halate si 1 maseur (fost maseur la un club de box daca te uitai la nasul lui) care mai mult te invitau sa pleci decat sa intri la SPA.

De fapt intr-o seara cu jumatate de ora inainte de a se inchide piscina abia am reusit sa intram. In mod normal eu si sotia faceam un hidromasaj si cateva lungimi de bazin care ne lua cel mult 20 minute.

Dupa ce cu chiu cu vai am reusit sa invingem opozitia de a intra in SPA nu au trecut nici 10 minute (ceasul arata 19.40, la ora 20 se inchidea SPA-ul) ca domnul maseur ca un adevarat tovaras profesor de sport ne arata ceasul la toti cei care ne aflam acolo si ne invita sa spalam cat mai repede putina... pardon piscina.

Va dati seama cum ne-am simtit cand eram dati afara...

Reclamatia facuta la director a ramas fara ecou, de aceea am evitat sa mai ajungem dupa ora 19 la SPA sa nu ne urecheasca tov profesor.

Acum vom intra in zona restaurantului.

Meniul a la carte oferit slab si cat se poate de clasic: 2,3 ciorbe, gratare de pui, porc, vita, somon si pastrav, fara nimic gatit (tocanite, sarmale, carnati, fasole etc) cu exceptia tochiturii dobrogene. Preturile acceptabile. Opinia mea este ca oferta era mai mare pe partii sau la fast fooduri.

La masa servirea era greoaie deoarece nu aveau suficienti oameni in bucatarie si desi ospatarii erau tineri se chinuiau sa faca fata avalansei de clienti.

In afara de gratare am incercat si o tochitura are a fost pregatita din cabanos, kaizer si ceva bucatele de carne care cred ca erau de porc si de pui.

La masa am avut 2 intamplari nefericite: in gratarul de porc intr-o seara am gasit o sarma de la peria cu care curatau gratarul si am avut noroc ca nu am inghitit-o deoarece era pe partea de deasupra a bucatii de carne. Dimensiunea nici mare dar nici mica - cam cat o jumatate de agrafa.

Va dati seama ce ravagii facea in stomac daca era inghitita.

Reactia celor din bucatarie a fost ca este ghinion si ca noroc ca nu am inghit-o! Ne-au oferit 1 deset pt copil din partea casei ca nu am facut scandal.

In ultima zi am gasit in ciorba de burta un fir de par lung de 10 centimetri si abia atunci am explodat si i-am cerut directorului sa avem o discutie!

Stia de ceea ce mi se intamplase si cu sarma din gratar si singura lui reactie a fost sa-mi propuna ca masa servita sa fie din partea casei.

Va dati seama cu ce teama am terminat masa acolo.

Nu am putut sa abtin si a trebuit sa-i povestesc directorului (dl Gabi - asa s-a prezentat desi eu m-am prezentat cu numele si prenumele intreg) tot ceea ce v-am relatat mai sus.

El a concluzionat ca el este vinovat si ca eu sunt ghinionist.

Da, adevarat - i-am replicat - dar pe banii mei nu pe ai dumitale!

Dragi turisti, nu stiu cum se face desi am fost cazat in hoteluri din Singapore, Beijing, Shenyang, Choanjing, Antalia, Bodrum, Kusadasi, Istambul, Paris, Amsderdam etc, niciodata nu m-am simtit mai prost decat in Romania.

Poate cu mici exceptii intotdeauna am intalnit romani care credeau ca se pricep la turism.

[***]

Turismul nostru nu are nici o sansa daca nu sunt investitori care stiu ce inseamna turismul, daca nu avem acei functionari care lucreaza in ministerul turismului care sa controleze si sa dea avize de functionare numai acelor locatii care au si personal specializat si care respecta regulile jocului.

Asa ca noi, turistii romani vom lua tepe dupa tepe si asa ne vom cheltui banii de vacanta in strainatate unde se pare ca an de an este mai ieftin fata de ceea ce iti ofera Romania.

Chiar va rog daca se poate sa va exprimati daca am avut ghinion sau turismul romanesc este la pamant.

Va multumesc si fara ghinioane.

Trimis de dangalateanul in 09.01.12 12:18:27
Validat / Publicat: 09.01.12 13:19:49

VIZUALIZĂRI: 3781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dangalateanul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

[09.01.12 12:32:50]

@dangalateanul: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

dannek
    [09.01.12 16:03:57]

Un alt exemplu de fîsuri de Poian Brasov.

Larissa
    [09.01.12 19:09:44]

Dragă domnule Dan, foarte reușit review-ul dumneavoastră, se potrivește perfect spiritului acestui site. În primul rând, nu înțeleg ce ați căutat într-un hotel din România care practică asemenea prețuri, e clar că la bulgari ar fi putut fi mult mai bine! Prețurile astea exagerate, însoțite de servicii proaste, ar trebui pe loc amendate în sensul în care turiștii nu ar trebui să mai aleagă locațiile respective. Mă feresc să spun că ceea ce s-a întâmplat e specific românesc. Vă dau dreptate, românii bogați nu prea investesc în turism, străinii nici atât, iar cei care o fac vor să scoată maxim cu investiții minime. Despre comportament sau alte detalii de profesionalism nu mai zic nimic. Mie, în România, tot ce depășește 200 ron/noapte/cameră mi se pare de prost gust. Vă doresc sejururi mult mai bune de atât!

dangalateanulAUTOR REVIEW
    [10.01.12 08:41:33]

@larissa2012: Stimata doamna, eu am incercat sa mai dau o sansa celor care "fac turism" in tara dar m-am lamurit definitiv!

Cel mai bine stai acasa sau iti cumperi un apartament undeva la munte. Cat despre Bulgaria... am fost si acolo si sincer... incerc sa o evit. In afara de faptul ca este cu mult mai ieftin in locatii cat se poate de moderne serviciile sunt cam la nivelul nostru.

In rest vom mai vedea spuse orbul.

O zi buna.

danait
    [11.01.12 00:00:22]

Hotel Esplanade sau Escalade?

dangalateanulAUTOR REVIEW
    [11.01.12 07:28:37]

@danait: ESCALADE

- -

Corectat denumirea hotelului. Multumim @danait.

danait, dangalateanul, dannek
    Alte impresii din această RUBRICĂEscalade Hotel: