ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2012
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 02.02.10
JAN-2012

Revelion la hotel Elena

Am ales hotelul Elena pt ca nu prea a fost oferta bogata pt revelionul din acest an. Am ales camera cu vedere la park (170 euro/pers. 3 nopti), mai avea camere economice cu 160 de euro, dar nu mi le/a recomandat de la agentie, spunand ca nu au balcon.

Camerele cu vedere la mare erau cu ceva euro mai scumpe, dar nu eram sigura ca poti vedea marea, deoarece hotelul este situat mai pe deal. Am ajuns in data de 30 dec., probabil pe la ora 14, deja lumea era la masa. Cazarea s/a facut destul de rapid, holul hotelului arata ca in prezentarile de pe net, cu un bar la parter si unul la etaj.

Camera= cu doua paturi normele (marisoare) si cu un al treilea pat mai mic, probabil pt a treia posibila persoana. Lenjeria nu era din bumbac, dar curata, pernele cam mici si lesinate... un TV micut, mini frigider, o masuta si un fotoliu. Pe terasa 2 scaune de plastic si o masa. Baia era cu dus, uscator de par si comsumabile, sampon, sapunel si gel de dus. Tot la acest capitol o sa spun ca aveau o climatizare extrem de silentioasa si puteai sa/ti faci cat vroiai de cald. De altfel in tot hotelul a fost super cald.

Mancarea= Din punctul meu de vedere a fost destula mancare buna, multe feluri, aveai de unde sa alegi. Nu era asa o aglomeratie la masa incat sa te enervezi, tot timpul vedeai mese libere. Am mai auzit comentarii ca nu au dat gratare de carne, ca rosiile erau turcesti si nu bulgaresti... ca nu au avut sarmale cu varza (in schimb au avut cu frunze de vita)

O sa enumar cateva din felurile de mancare pe care le/am gustat si care mi/au placut: placinta cu branza, clatite, cartofi prajiti, niste paste cu un fel de ciuperci si cu sos, peste la gratar ciorbe /supe bune, inclusiv de burta pe 1 ian., conopida murata super, cartofi frantuzesti, porumb fiert boabe (super bun), carne la cuptor.

In ceea ce priveste prajiturile, am ramas uimita cate feluri de prajituri au putut sa seveasca... parca la nici un alt hotel din Bulg. nu am v[zut atata diversitate. La sectorul prajituri rau vreo 5/6 tavi care erau schimbate imediat ce se goleau. Pe langa prajiturelele cu crema divers colorata (pe care nu le/am gustat) au avut si un fel de baclavale insiropate (bune), sarailii, bombite de ciocolata, kekuri, etc. Fructele, portocale, banane, mere, erau taiate in multe feliute.

Nu au avut inghetata. timpul de masa era super prelungit, micul dejun pana la 11, pranz de la 12 la 15 si cina de la 18 la 21. De la 16 la 17 serveau fursecuri, cozonac, etc... Bauturile se serveau la cele 2 baruri pana pe la orele 23 sau 24, plus la barul restaurantului in timpul mesei. In noaptea de revelion mancarea a fost servita la masa, a fost calda si buna. Despre primul fel nu ma pot pronunta pt ca nu l/am mancat, deoarece a fost pus pe mese cu mult inainte de ora de incepere a serii festive.

O obsevatie pt masa de revelion, erau desfacute toate sticlele de suc sau de vin.

Distractie= in seara de 30 dec si 1 ian, de la 21,15 pana la 24, program distractiv, dansatori concursuri amuzante diverse, iluzionisti, contorsionisti, s. a. Ca si revelionul, programele distractive se desfasurau in restaurant si in lobby bar. In noaptea de revelion muzica non stop, cantareti care pareau cunoscuti de bulgari, joc de artificii la miezul noptii.

In concluzie, pentru banii dati am fost multumita de ceea ce a oferit acest hotel.

Trimis de eklor in 07.01.12 19:06:35
Validat / Publicat: 07.01.12 22:48:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.12 19:12:07]

O nota la cazare, se poate? Multumim,

[07.01.12 22:59:43]

@webmaster: pt cazare 80%, deoarece in alte hoteluri tot de 4*, erau camere mai mari si mai frumoase. Privelistea oferita de camerele cu vederea la asa zisul parc nu e prea frumoasa, poate vara este avantajoasa ca nu prea vezi soarele. Nu stiu cum sunt camerele cu vederea la mare.

Sa va mai spun ca nici la Elena nu se fuma in interior (prin lege este interzis fumatul in locuri publice), dar in seara de Revelion se mai fuma in restaurant.

[07.01.12 23:07:04]

@eklor,

Foarte util review-ul tau si plin de informatii interesante.

Te rog, spune-mi daca stii care a fost hotelul care a avut probleme in perioada Revelionului. Au fost tot felul de stiri la diverse televiziuni despre un hotel din Nisipuri, de 4 stele, unde multi turisti nu au avut caldura si nici apa calda (se spunea ca hotelul fusese doar pe jumatate renovat). Din pacate, nu au nominalizat hotelul respectiv, iar imaginile pe care le-au difuzat au fost doar din interior, asa ca nu am aflat numele hotelului. Multumesc. Iti doresc numai concedii de vis.

[07.01.12 23:10:01]

Am adaugat nota pentru cazare, multumim pentru precizare.

[07.01.12 23:14:30]

@alex1968:

Multumesc pentru urari. Si eu iti doresc concedii minunate. Nu stiu care a fost hotelul cu probleme si eu as vrea sa aflam, sa stim sa ne ferim de el... In mod normal trebuiau sa nominalizeze hotelul, de aceea nu exclud ca acele imagini sa fi fost o dezinformare.

adryana
    [08.01.12 13:16:55]

ma bucur pentru voi, e bine cand te simti bine de revelion altundeva decat acasa, dar as vrea sa stiu daca pretul dat a inclus si masa de revelion, sau a fost separat? atunci cat a costat in total?

[08.01.12 16:33:37]

@adryana:

pretul a inclus si masa de revelion, deci 170 euro persoana /sejur de 3 nopti, all inclusive+masa festiva de revelion

adriana34
    [10.01.12 01:28:45]

@alex1968:

buna seara. am petrecut impreuna cu sotul meu revelionul 2011-2012 la nisipuri, la hotelul" problema" kaliakra de 4 stele. pe scurt, stirile date de postul antena 3 au fost o dezinformare, prin prezentarea denaturata, partinitoare si rau intentionata a sit existente. Detaliind va voi povesti ce s-a petrecut:

am achizitionat un pachet de 3 nopti, camera dubla superior cu sea view, masa de rev in loby si transport cu autocarul. Camera era superba, foarte spatioasa cu mobilier nou, modern, exact ca-n pozele de pe site-ul oficial al hotelului, parchet, lcd mare Toshiba, posturi romanesti, canapea de piele - dar incalzirea era asigurata de sistemul de aer conditionat. ca o comparatie revelionul 2011 l-am petrecut la h. Elena care are sistem de incalzire gen climatizare care dupa parerea mea este net superior. Din cauza suprasolicitarii retelei electrice- toate camerele utilizand ap. conditionat+telev+eletrocasnice, pe 31 dec s-a oprit curentu pt. 10-15 min maxim. In aceasta perioada a functionat instalatia de siguranta:

-inchiderea pe sistem de cartela a usilor, liftul, luminile de siguranta de pe coridor. Atat despre lipsa curentului.

In camera in care aparatul conditionat nu functiona corespunzator si in cazul meu care sunt o friguroasa, in urma sesizarii facute la receptie bulgarii au asigurat foarte promt mijloace alternative de incalzire= aeroterma (foarte buna). Cand am ajuns in prima zi, pe 30 si cum ne- am cazat, a fact baie ferbinte. Dupa ora 18 la robinet venea doar apa calduta. Pe 31 venea doar apa rece, iar de la receptie primeam asigurari ca situatia se va remedia in cel mai scurt timp - doua ore, inca doua ore... Pe seara, toata lumea a inceput sa se agite, in special femeile, dar apa calda nu a revenit. Sunt sigura ca personalul hotelului a facut tot ce a putut pentru a remedia problema, dar din pacate nu au reusit. Pe 1 ianuarie a fost apa calda. Unii romani au inteles gresit vorba cu "dai un ban dar stai in fata" sau pe cea cu "clientul nostru, stapanul nostru", mai ales ca au devenit reclamagii de profesie. Unele asa-zise "doamne" se laudau care mai de care cu cunostintele si relatiile pe care le au in cadrul televiziunilor de stiri si asa a ajuns Antena 3 sa filmeze la Hotel Kaliakra.

FINAL: Desi li s-a oferit cazare la Hotel Admiral si o noapte gratis, nu au ales aceasta varianta. A fost un sejur de neuitat, distractie cat cuprinde, mancare excelenta, programul echipei de animatori a fost super tare, pacat ca a cedat centrala (sau ce aveau ei de incalzit apa). Camerele nerenovate nu se stie unde erau, au circulat tot felul de variante zvonistice, ba la etajul 1, la la etajul 6, cert este ca noi la etajul 3 am avut camera proaspat renovata si modernizata complet. Cei ce au achizitionat pachet cu camera dubla - nu dubla superior - asta au primit. Pe site-ul hotelului sunt prezentate si camerele standard, sincer fiind superioare celor de la Hotel Elena.

[10.01.12 02:07:57]

@adriana 34,

Iti multumesc mult pentru raspuns. Intr-adevar, la Antena 3 am vazut stirea respectiva, care s-a tot repetat o zi intreaga, insa din imaginile pe care le-au aratat - mai mult din interiorul unei camere - nu am putut recunoaste hotelul, desi am fost de patru ori in Nisipuri. Ma bucur mult ca v-ati simtit bine si ca ceea ce s-a prezentat la televizor a fost - să zicem aşa - "rupt din context". Sincer, nici mie nu-mi venea sa cred că turistii stau in frig si cu maşinile "sechestrate" in parcarea hotelului, mai ales că ştiam că, în situaţii oarecum similare, bulgarii au oferit alternative. Încă odata, mulţumesc mult pentru răspuns şi îţi doresc, şi pe viitor, concedii minunate.

[10.01.12 06:44:42]

@adriana34, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

amfostacolo.ro/rev_add.php?id=2141

[10.01.12 09:15:55]

@webmaster10,

@adriana34 a făcut referire la Kaliakra Palace, din Nisipuri, nu la hotelul din Albena.

[10.01.12 10:19:34]

Corect, am modificat in consecinta, multumesc pentru sesizare.

adriana34, adryana, alex1968, eklor
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: