ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2012
ÎNSCRIS: 25.07.10
JAN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 13

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Asteptarile (destul de mici) au fost inselate

Am petrecut 3 nopti la aceasta vila, una dintre ele fiind noaptea de Revelion 2012. Recunosc ca am ajuns aici cu un grup de prieteni, alegerea fiind facuta de prietenul unor prieteni, prezenti si ei acolo.

Din start nu am avut asteptari prea mari legate de aceasta vila. De mentionat curtea foarte mare si destul de dichisita in ale petrecerii timpului liber (trambulina, masa ping pong, masa fotbal, sanioare cu care te puteai dadea pe o mica "partie" chiar in curte, stepper, leagane si mari si mici, animale si pasari de curte de toate felurile, locuri de luat masa, o mica livada).

Am intrat in vila si am avut primul soc: dl Gelu (proprietarul) juca table si eu am fost acela care m-am dus la dansul si nicidecum dansul la mine (eu il recunoscusem din pozele postate pe site). OK, mi-am zis.

Am urcat spre camera (in corpul Rustic) si am continuat cu surprizele neplacute.

Cu toate ca era informat ca suntem familie cu doi copii si ca am rezervat o camera tripla, am fost condusi intr-o camera cu pat dublu (extreeem de mica). Explicatia a fost una fragila, cum ca cei din grup care au venit mai devreme au zis ca nu stiu daca mai sunt familii cu copii. In fine, dupa multa tevatura am intrat in posesia cheii mult doritei camere tripla (dupa ce au fost mutati cei de acolo in camera dubla).

Am sa incerc sa detaliez stilul rustic al camerei (stil care de altfel ar fi unul frumos si pe care multi dintre noi il cautam, dar...). In primul rand, mult prea mult lemn intr-o nuanta cam inchisa, tinand cont si de faptul ca becul din camera era de putere f mica. In plus, plafoniera era plina de muste moarte si uscate. Bleah. Dulapul pus la dispozitie in aceasta camera tripla este insuficient si unei singure persoane, daramite unei familii cu doi copii, deci bagajele au stat ravasite prin camera si asa destul de neincapatoare.

Starea de igiena a lenejeriilor de pe cele doua paturi a fost destul de dubioasa, nefiind schimbate deloc in timpul sejurului. Prosoapele, așijderea. Baia cu dus pornind de la chiuveta, cu calorifer nefunctional si deci foooarte frig.

Am intrat in posesia unui calorifer electric cu care am rezolvat problema. Gunoiul nu a fost luat niciodata in timpul sejurului si... a fost neplacut.

De mentionat ca unele camere din corpul rustic nu au baie proprie, ci exista un WC comun pe hol precum si o camera de dus destinate acestor 2 sau 3 camere.

Despre corpul nou nu am mare lucru ce sa zic decat ca erau destul de decent amenajate (fara atata lemn) si ca holul de la etaj era preferat de gasca de copii din vila, facand o galagie prea greu de suportat pentru cei care erau cazati in camerele de pe acolo.

Masa se servea in salonul vilei, destul de dragut dealtfel (cu un acvariu cu pesti frumos intretinuti si cu un pisic foarte jucaus si prietenos, Smeagul pe nume). Nu am suferit de foame, nu am mancat chestii deosebite dar va spun sincer ca ma asteptam sa ne serveasca chestii traditionale/specifice macar niste papanasi. De aceea unii cauta pensiuni, nu sa manance supe de la plic. Overall, servirea... de nivel mediu.

In nopatea de revelion, dl Gelu a angajat un DJ care a incercat sa intretina atmosfera acolo (cred ca a fost unica petrecere de revelion unde s-a ascultat Ani de liceu). Oricum, atmosfera a fost destinsa si de bun simt. Un foc de artificii ne-a completat petrecerea.

Una peste alta, fiindca atmosfera a fost agreabila (intre prieteni) am ales sa ramanem acolo in ciuda tuturor celor descrise mai sus.

Peisajul si zona sunt minunate iar dl Gelu isi da silinta sa faca tuturor pe plac.

Trimis de bogdanm101 in 05.01.12 13:57:52
Validat / Publicat: 05.01.12 15:00:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 2885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanm101); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nelucom
[30.08.13 23:58:02]

rezervare nerespectata

In concediul pe care l-am petrecut prin Romania in luna august 2013 am introdus si doua zile la Moieciu la nea Gelu (Vila Niculina), unde ne cazam de cate ori treceam pe acolo.

Dupa rezervarea telefonica cu trei zile inainte, cand am stabilit cele trei camere pentru cazare in pensiunea cea noua, unde noi stateam de fiecare data, m-a sunat sa ma intrebe daca mai venim si i-am confirmat ca da.

La ora 17 cand am ajuns acolo ce sa vezi, ne caza in casa veche unde erau cate trei paturi in camera si baia pe hol, teapa.

Bineinteles ca sambata la acea ora am gasit foarte greu o alta cazare decenta.

Concluzii: Nea Gelu, ai pierdut cativa clienti fideli.

Atentie cu rezervarile la Niculina.

Comsa - Constanta

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Niculina [Moieciu de Jos]: