ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2011
ÎNSCRIS: 17.03.09
JUN-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel bun

Cu scuzele de rigoare ca nu am postat impresiile despre acest hotel pana acum, incerc sa scriu acum cateva randuri, care pot fi de folos celor care vor sa mearga in viitor la acest hotel.

Eu si sotul meu am petrecut un sejur de 11 nopti - all inclusive - la inceputul lunii iunie 2011. Hotelul este ok pentru stelele pe care le are. Curatenie se face in camere zilnic, cam la 2 zile se schimba prosoapele, lenjeria, iar la cerere si cu o "mica atentie" se schimba prosoapele de cate ori ai nevoie. Noi am fost cazati in corpul principal de cladire (cel cu 5 etaje). In acest corp de cladire este suparator faptul ca izolatia fonica nu este bine facuta si tot ce se intampla pe coridor (ca este zi sau noapte) se aude de parca s-ar intampla la cativa centimetri de tine. Mai ales in miez de noapte cand se mai intorceau turistii in camere, se tranteau usile si atat de tare se auzea ca puteai sa ai si somnul mortii si tot te trezeai (si credeti-ma ca se tranteau usile la greu). Partea pozitiva la acest corp de cladire este ca desi nu exista aparat de aer conditionat (noi am stat la etajul 4 cu vedere la mare - camera standard), este racoare datorita obloanelor de lemn din dotare.

Mancarea este diversificata, bine gatita si exceptand aglomeratia, oricine se poate declara multumit. Plaja ok (se platesc sezlongurile), cateva piscine, echipa de animatori si seara tot felul de activitati, inclusiv seara greceasca si miss hotel Messonghi. Moraitika este o statiune frumoasa si destul de mare, in comparatie cu altele de pe insula.

Toate bune si frumoase, dar tot trebuie sa va povestesc ceva ce ne-a deranjat (si cred ca oricine s-ar fi simtit jignit daca i s-ar fi intamplat un asemenea lucru).

Dupa cateva zile de sedere acolo, intr-o duminca seara pe la ora mesei (ora 19), au aparut de la aeroport 3 autocare cu turisti italieni. Nimic in neregula pana acum, ba din contra pe noi ne-a bucurat acest lucru (erau galagiosi, plini de viata), mai ales ca cele cateva zile petrecute acolo (inainte de venirea italienilor) au fost foarte monotone, pentru ca turistii pe care-i gasiseram noi acolo cand ne-am cazat prima zi erau nemti, englezi si rusi (toti peste 60-65 ani). Chiar am glumit cu al meu sot si am zis ca am nimerit la Programul "Litoralul pentru toti".

Deci, sa revenim: au ajuns peste 100 de italieni galagiosi, care au lasat actele la receptie si au fost trimisi la masa, pana li se intocmesc actele. Si unde nu s-a facut o supra-aglomeratie la masa, de aproape ca s-au paruit cu nemtii si englezii pe mancare. A doua zi de dimineata, la micul dejun aceeasi poveste. Si unde nu s-au suparat italienii, au facut gat, au vociferat, au strigat si BRAVO LOR, au format o delegatie de vreo 10-15 insi (vorbitori de engleza), care s-au prezentat la directiune, au chemat tot staful si nu s-au lasat pana nu si-au rezolvat problema. Dar sa va spun cum: In resort mai erau inca 2 restaurante (in afara de cel la care luam masa pana atunci), dar care nu erau deschise. Asa ca la insistentele italienilor, conducerea a mai deschis un restaurant (mai mare la capacitate decat cel care mancasem pana atunci), care era situat exact deasupra receptiei. In prima faza nimeni n-a stiut acest lucru, doar italienii. In aceeasi zi, la masa de seara, eu si sotul meu eram in receptie (aveam probleme cu lumina in camera si ne-am dus sa anuntam la receptie) si atunci am vazut italienii urcand la etaj si am urcat si noi dupa ei, am intrat in restaurant si am luat masa acolo. Eiiii... alta viata, alta mancare, alte deserturi, alte fructe si chiar alta servire. Ne-am bucurat ca s-a "simtit" conducerea si a mai deschis inca un restaurant, ca sa mai descongestioneze primul restaurant.

A doua zi la pranz, imi iau sotul de toarta si hai sa mergem sa mancam. Unde? In restaurantul proaspat deschis. Ne-am luat pe tava ce am dorit sa servim, ne-am asezat la masa si am apucat sa mancam cate ceva. La un moment dat s-a apropiat un chelner impingand caruciorul acela pentru debarasarea meselor. Eu aveam o farfurie goala in fata, chelnerul intinde mana spre farfurie, eu o iau si i-o dau si-i multumesc in engleza ca mi-a luat farfuria din fata (n-am avut ce face). El ma intreaba in engleza daca sunt italianca, eu ii raspund ca nu. El ma intreaba de unde sunt, eu ii spun ca-s romanca. In momentul acela i-a pierit zambetul de pe fata si-mi spune in engleza (nu stiu eu cat de perfecta era engleza lui, caci si engleza mea e cam pocita) - imi spune: "acum nu-i problema, puteti sta si sa terminati de mancat, dar incepand cu cina sa nu mai veniti in restaurantul acesta, caci nu aveti voie, deoarece este restaurant exclusiv pentru italieni". Am crezut ca nu aud bine, sau nu inteleg bine ce-mi spune si-l rog sa repete. Bineinteles ca auzisem bine si-l intreb: " cum adica este rezervat italienilor? dar ce-i aici: stat in stat? ce au italienii si restul lumii nu are?

Oameni buni, nu era vorba doar de mine si al meu sot (doi romani dintr-o Romanica amarata), era vorba despre toti ceilalti: englezi, nemti, rusi, cehi, polonezi. Deci, in acel resort erau 2 tabere: italienii si restul lumii. Mi s-a parut bizar, jignitor si de prost gust.

Direct la receptie m-am oprit si am povestit ce mi s-a spus de catre chelner si am cerut explicatii. Mi-au confirmat ca e adevarat, ca ei nu sunt vinovati, deoarece conducerea a dat aceasta dispozitie. I-am spus receptionerei ca inteleg ca ea nu este vinovata, dar ceea ce se intampla nu este ok, dat fiind faptul ca toti am platit pentru sejur si mi se pare corect sa fim tratati egali. Si-am mai spus eu acolo multe, nu are rost sa le mai insir aici, dar oricum pot spune ca am fost politicoasa, dar foarte indignata de toata situatia. I-am spus receptionerei sa anunte conducerea ca in momentul in care ajung acasa voi scrie despre aceasta mojicie pe toate forumurile, ca sa stie lumea ce tratament aplica ei turistilor, iar asta inseamna publicitate negativa pentru ei.

Eiiii bine, nu am scris nimic, nicaieri, decat acum. Nu ma intrebati de ce n-am facut-o, pentru ca n-am o explicatie. Poate pentru faptul ca noi am luat biletele de la o agentie din Marea Britanie si pentru un sejur all inclusive de 11 nopti am platit doar 1600 ron (in banii nostri) si atunci m-am gandit ca ce scandal sa mai fac la banii astia. Sau poate pentru ca noi am plecat din Corfu si ne-am continuat concediul inca 3 saptamani prin alte parti si am dat uitarii intamplarea, iar acum cautand o oferta pentru un sejur in 2012, mi-am adus aminte.

Oricum, am povestit acum ceea ce ni s-a intamplat ca sa se stie despre tratamentul diferentiat ce se aplica la acest hotel.

Din acea zi noi am mancat tot in primul restaurant cu "prostimea", lasandu-i pe italieni sa se bucure de intimitatea care le-a fost creata. Ceilalti turisti nu stiu cand si daca si-au dat seama de tratamentul preferential aplicat italienilor, pentru ca noi efectiv am fost scarbiti de ce se intampla si in urmatoarele zile am fost mai mult plecati in vizita pe insula si nu am urmarit atitudinea celorlalti.

Inchei prin a spune ca nu am nimic cu italienii. Ba din contra, JOS PALARIA ca au luat atitudine si au stiut sa-si ceara drepturile platite. Dar cum au procedat grecii este total gresit si nedrept.

Recomand hotelul, chiar daca noi am avut experienta asta neplacuta.

Sper ca nu v-am plictisit si nici n-am parut ca sunt fandosita si "imbacsita". Corfu e o insula frumoasa, probabil ca voi mai reveni si alta data.

Voi reveni peste cateva zile si am sa atasez si cateva fotografii din sejurul nostru.

Trimis de gabryela63 in 13.12.11 21:07:55
Validat / Publicat: 13.12.11 22:20:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hanioti (halkidiki)

VIZUALIZĂRI: 6915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabryela63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata este corpul principal (in care am si stat)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.12.11 21:40:01]

@gabryela63: nu iti spun bun-venit pe site pentru ca am observat ca esti inscrisa din 2009 , insa iti spun felicitari pentru primul review cu care ai spart gheata!

Te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare si cu pozele promise!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [14.12.11 08:37:51]

@gabryela63:1600 RON pentru 11 nopti all inclusive? Nu e o greseala? la banii astia chiar ca nu e nici o concurenta. In alta ordine de idei, daca te-a deranjat sistemul lor AI iti recomand ca pe viitor sa incerci numai cu mic dejun. Sunt curios cat te-ar fi costat in cazul asta!

[14.12.11 09:29:48]

@johnnyredlabel: Nu, nu este nici o greseala. Dupa cum am spus, biletele le-am luat de la o agentie din Anglia in luna martie, am platit cu cardul (nu inainte de a vorbi la hotel pentru a ma asigura ca agentia are contract cu hotelul) si m-au costat 332 lire sterline tot sejurul de 11 nopti pentru amandoi (cursul atunci era undeva in jurul lui 4,87 sau 4,89 ron/lira. Daca faci socoteala ajungi undeva in jurul sumei de 1620 ron. Am luat AI pentru ca asa aveau oferta cei de la agentie.

[14.12.11 09:35:27]

@webmaster22: multumesc pentru felicitari. Nu am eu veleitati de povestitor, asa ca nu stiu cat de placuta este lectura review-ului meu. Am incercat doar sa atrag atentia viitorilor oaspeti ai acestui hotel asupra unui detaliu care nu cred ca este chiar de neglijat. Promit sa revin cu poze (trebuie sa-mi fac timp acasa sa le caut si sa le incarc). Probabil dupa sarbatori imi voi incerca iar "talentul", scriind cate ceva si despre hotelurile de pe unde am mai fost in vacanta.

[14.12.11 09:37:55]

@johnnyredlabel: am uitat sa spun ca in pret nu este inclus transportul (am fost cu masina personala). Din Corfu am trecut cu ferryboat-ul in Italia.

michirec
    [14.12.11 10:57:59]

@Gabryela63, poti sa-mi dai pe pm un mesaj cu mailul agentiei prin care ai plecat? Multumesc!

[14.12.11 11:27:52]

@michirec: desigur. am si trimis mesajul (sper ca am nimerit bine adresa)

simona69
    [14.12.11 12:16:35]

Vreau si eu numele agentiei

corinutza
    [14.12.11 12:22:52]

@gabryela63: Va rog, daca se poate sa-mi trimite-ti si mie e-mail-ul agentiei din Marea Britanie. Tocmai sunt in cautare de sejur in Grecia pentru 2012, si, oricum am auzit deja anul trecut ca preturile practicate in Anglia sunt foarte mici comparativ cu ale noastre.

Va multumesc.

[14.12.11 12:56:38]

@corinutza: cu mare drag... care este adresa de e-mail?

[14.12.11 13:10:38]

Se poate scrie aici agentia din anglia, nu e problema, in rest va rog folositi mesajele private pentru orice fel de alte informatii particulare ce nu au interes general!

[14.12.11 13:15:08]

Pentru cei interesati, numele agentiei din Anglia este: Holidayhotels

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [14.12.11 14:12:36]

@gabryela63: Mi-am dat seama ca pretul nu are cum sa includa si transportul. Apropos: cate te-a costat ferry din Igoumenitsa (sau din Kerkira,de unde ati plecat) pana in Italia (sa-mi spui si portul de destinatie), si cate ore ati facut? Tara ma bate gandul pentru anul viitor...

[14.12.11 19:22:23]

@johnnyredlabel: Din cate mi-aduc aminte in jur de 80 euro pentru amandoi + masina (dar era un ferry mic si n-am avut locuri la cuseta). Ferry trebuia sa plece la ora 22,30 din Kerkyra (Corfu) si trebuia sa ajunga la Bari dimineata in jur de ora 6-6,30, dar pentru ca in ziua aia a fost greva generala in Grecia s-a plecat la ora 2 noaptea. Daca mi-aduc bine aminte, am plecat cu Ventouris Lines, iar rezervarea ne-am facut-o din Kerkyra direct de la agentie (sunt multe agentii una langa alta in Kerkyra, chiar la cateva sute de metri de port.

Sper sa fiu scuzata pentru off topic.

lucibrinda
    [03.01.12 13:56:36]

imi puteti spune daca ati gasit pe situl din anglia direct oferta sau ati solicitat oferta pentru acest hotel si daca era si ceva bar pe plaja inclus in all inclusiv

AlecsandraC
    [03.01.12 14:59:07]

@gabryela63: se poate numele agentiei din anglia? as vrea sa rezerv pt o vacanta in 2012 la acelas hotel. Descrierile tale au fost foarte utile si bune. Multumim mult!

[03.01.12 16:17:47]

@AlecsandraC: am scris mai sus numele agentiei: holidayhotels.com

[03.01.12 16:20:43]

@lucibrinda: oferta era pe site-ul agentiei. Este si bar pe plaja all inclusiv. De fapt, barul este intre piscina de langa plaja si plaja, adica la 10 m de plaja.

AlecsandraC, corinutza, gabryela63, johnnyredlabel, lucibrinda, michirec, simona69
    Alte impresii din această RUBRICĂMessonghi Beach Resort: