ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
JAN-2010

Conditii optime la un pret excelent / 3 stele la cel mai bun pret al zonei

Tin sa va spun ca la aceasta pensiune am mers de nenumarate ori, de obicei cand simteam nevoia sa evadez un pic spre cea mai apropiata zona de munte. Nu mi am petrecut aici un concediu propriu-zis deoarece e mult prea aproape de casa, iar prin concediu inteleg un loc cat mai indepartat in care sa pot ajunge cu greu acasa... altfel dispare farmecul.

La rascruce de vanturi e la 2-3 km de orasul Targu Neamt, spre statiunea Oglinzi, e un loc ieftin, placut, de 3 margarete reale si plin de farmecul zonei Neamt, cu multe posibilitati de plimbare in zona spre numeroase obiective.

Ca pret, o camera dubla matrimoniala cu baie proprie costa nici mai mult nici mai putin decat fabuloasa suma de 60 lei pentru o zi. Se gasesc 16 astfel de camere, plus alte 50 locuri la casutele din incinta pensiunii. Aspectul din interiorul camerei esti unul foarte placut, mobila noua, lenjerie aspectuoasa, tv etc.

Amplasarea acestei pensiuni va ofera posibilitatea de a face excursii cu automobilul sau pe jos la Cetatea Neamtului, Casa memoriala Veromica Micle, Casa Memoriala Ion Creanga, si cu automobilul se poate vizita lantul de manastiri din preajma orasului: Manastirea Varatic, Manastirea Agapia, Manastirea Secu, Manastirea Neamt. De asemenea se poate vizita Lacul Bicaz si Lacul Rosu la aproximativ 80 km (45 pana in piatra neamt). la aproximativ 300 m se afla Statiunea Balneara Oglinzi si Cabana Oglinzi, locuri cu o priveliste minunata perfecte pentru relaxare si de ce nu, gratare in aer liber.

Masa se poate servi la restaurantul pensiunii, aproximativ 150 locuri. Preturile sunt foarte bune, medii spre minime as zice (cu 30-40 lei servesti un pranz felul unu si doi, plus o bere-2).

Ca dotari gasim crama, foisor. gratar, sauna, parcare gratuita, bar de noapte, sala de biliard, iar pentru cine doreste se poate face si echitatie.

Ca dezavantaj ar fi situarea ei intr o zona unde nu prea exista alte cladiri, e un pic izolata, dar impresia aceasta poate exista la unii iar la altii nu. Depinde cum percepe fiecare zona. Parerea mea e ca locul e potrivit pentru distractie cand vrei sa fii discret si izolat de multimea de la oras.

Nu am facut poze,pentru ca nu mi-a trecut niciodata prin minte sa iau aparatul foto dat fiind faptul ca mergem pentru maxim 24 ore,dar am gasit pe internet cateva ,ca sa va faceti o parere.

In concluzie, aceasta pensiune e un loc pe care il recomand daca sunteti prin zona, prin prisma preturilor foarte mici dar si prin calitatea servicilor.

Trimis de alex_iasi in 26.11.11 12:29:29
Validat / Publicat: 26.11.11 13:29:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ. A mai fost în/la: ...............

VIZUALIZĂRI: 2634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 manastirea neamt

[26.11.11 12:52:39]

@alex_iasi&@all

Cand introduceti o destinatie noua pe sait, cum este cazul acestei pensiuni, va rog sa va limitati la definirea acesteia, in a trece doar numele hotelului/pensiunii, iar mai apoi, consideratiile de ordin personal, in titlul review-ului.

Acum, am modificat eu.

Multumesc!

[26.11.11 13:12:01]

Fotografiile incarcate, au fost sterse la validare, fiind preluate "de pe net".

Daca tot mergi acolo atat de des, ai sa incarci un set de fotografii, dupa urmatoarea vizita, nu?

[26.11.11 13:14:33]

sa traiti am inteles! si valideaz-o mai repede ca astept de 15 minute ))

[26.11.11 13:18:18]

@webmaster15: de obicei merg pentru betii si chermeze acolo, daca voi fi in stare voi face si poze: P

[26.11.11 13:23:42]

Nici un review nu se poate valida la mai putin de o ora de la urcarea lui pe sait. Interval de timp lasat la indemana userului pentru corecturi, incarcare de foto, etc.

Review-ul tau va fi validat dupa ora 13.29.29.

Ok. ?

[26.11.11 13:27:20]

@webmaster15: receptionat! uite de ciuda ca n-am poze pentru acest review am sa scriu acum altul, tot din zona, dar la care am.

stima!

[20.12.11 10:13:06]

uite, ca sa iti arat ca sunt om de cuvant si imi pasa de rugamintile sefilor am sa postez cateva poze, asa cum m ai rugat sa fac la urmatoarea mea vizita aici. de data aceasta am reusit sa fac, intr o pauza printre paharele de vin, niste poze.

[20.12.11 12:12:30]

de ce nu incarcati si ultima poza?

jovany
[01.11.12 10:30:12]

@alex_iasi: Foarte frumos ai vorbit despre aceasta pensiune. AFA in luna sept 2011 pentru 2 zile, intradevar este scris pe site 60 lei dar cand ajungi acolo se mai adauga inca 10 lei fara explicatii. Despre acele camere frumoase care spui tu se afla la etajul 1. Nu cred sa fi urcat la etajul 2 sa ai surpriza sa gasesti un pat format din doua saltele suprapuse nu mai spun ca nu am gasit prosoape in baie iar apa calda lipsea cu desavarsire. Foarte draguta si amabila a fost totusi proprietara, eram lihniti de foame asa ca ne-a pregatit repede o friptura si o salata. Vinul nu era foarte bun, dar a mers. Peisajul foarte frumos, aveam in fata o frumoasa padure de conifere iar lateral se vedeau dealurile la fel de frumoase. Nu stiu daca se intampla mereu dar in acea noapte a cantat orchestra pana la 2 dimineata, eu am cautat un loc unde sa am liniste si am gasit o discoteca, dar am trecut cu vederea si acest lucru. Dimineata inainte de plecare am vrut sa luam micul dejun dar... Surprizaaaaaaa... ni sa spus ca nu il pot servi, asa ca mi-am luat copii de mana si am plecat in oras apoi ne-am continuat drumul spre Manastirile din zona. Am facut cateva foto si o sa le postez. Poate daca eram cazat la etajul unu aveam o impresie mai buna, dar acolo sus la mansarda nu as sfatui pe nici un prieten sa inchirieze vreo camera. Oricum le doresc vacanta placuta la toti care trec pe acolo!!

[01.11.12 10:33:31]

@jovany: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[01.11.12 23:33:42]

@jovany: la aceasta pensiune pretul difera in functie de perioada cand te cazezi si de numarul de cazari periodice sa zic asa. de exemplu eu am stat deseori si pentru 50 lei pe noapte, dar sunt client fidel si intr-adevar am camera buna ori de cate ori ajung pe acolo. Nu inteleg cum ai primit camera de care spui, nu mai erau libere? Pensiunea e destul de incapatoare si iti poti alege tu camera, doar sa nu ajungi printr o perioada mai aglomerata, stiu eu craciun, paste.

Stima si vacante frumoasa!

alex_iasi, jovany
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'La Răscruce de Vânturi':