ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
NOV-2011

Foarte bine!

Si pentru ca nici un oras nu parea mai potrivit pentru un city-break de gagici, am ales Istanbul-ul :)

Mai fusesem aici de 2 ori, insa doar in interes de serviciu, venind dimineata si plecand seara inapoi spre casa.

Orasul este coplesitor, este un furnicar continuu, se intinde pe 2 continente si are aproape 13 milioane de locuitori. Dar asta probabil ca stiati deja :)

La fel cum probabil ca sunteti familiarizati si cu spiritul negustoresc al turcului, care nu te lasa sa-I parasesti pravalia fara sa cumperi ceva.

In baza review-urilor de aici, de pe AFA, am ales hotelul Erboy, aflat in cartierul Sultanahmet, cartierul istoric al orasului.

Buna alegere, bune servicii si excelenta locatie; aproape de principalele obiective turistice (Moscheea Albastra, Ayasofia, palatul Topkapi, Biserica Cisterna, portul Eminonu, podul si turnul Galata, Granda Bazar, Spice Bazar, la citeva statii de palatul Dolmabahce etc)

Mai precis, hotelul este la cca 50-100 m de statia Gulhane a tramvaiului T1.

Noi am solicitat transfer de la/catre aeroport, contra unei sume de 25 euro/masina/one way.

Hotelul este o afacere de familie si tot personalul este foarte orientat catre client.

Au cca 100 de camere structurate pe 5 nivele, iar costul pentru o camera cu mic dejun inclus a fost de 53 euro/noapte.

Noi am primit o camera tripla, destul de friguroasa, avand 2 pereti afara; instalatia de incalzire nu a functionat, desi am vazut calorifere; ne-am incalzit cu AC si a fost ok.

Camera era compusa dintr-un pat dublu si un pat single, o canapea micuta, AC, 2 noptiere, dulap, seif, baie proprie cu de toate, inclusiv uscator de par si sirma de intins rufe; totul foarte curat. Pe noptiera ne astepta o scrisoare din partea managerului de guest-relations, in care se prezenta, se arata bucuroasa ca ne are oaspeti si ne dadea nr de telefon mobil, s-o sunam in caz de nevoie.

For free, cana de incalzit apa, pliculete de ceai, zahar, ness 3 in 1 si o sticla de apa; astea se inlocuiau zilnic; in camera nu exista minibar sau alt gen de frigider/racitor.

Hotelul are wifi gratis, care se misca bine; si in lobby si in camere. In plus, in lobby exista si 2 calculatoare desktop care sunt puse la dispozitia clientilor, tot gratis…am vazut chiar si o imprimanta.

Micul dejun, acelasi in fiecare zi, insa extrem de variat si consistent: 3-4 feluri de mezel autohton, 5-6 feluri de brinzeturi, 3 feluri de masline, iaurt simplu si cu fructe, cirnaciori, oua fierte, cartofi prajiti (wedge!), omleta, rosii+castraveti, fructe, 2-3 feluri de croisante, 4-5 feluri de gemuri, miere, halva, cafea, ceai, suc de portocale (nu prea grozav, gen Giusto); programul pentru mic dejun este intre orele 7.00 si 11.00; intr-una din zile am sosit la 10.50 si am avut placuta supriza sa constat ca inca refillau si era mincare din abundenta pe toate tavile.

Dupa ora 11.00 set up-ul restaurantului se pregateste pentru prinz si seara, cand functioneaza a la carte; nu am mincat insa acolo niciodata.

Personal vorbitor de engleza si foarte amabil, de la receptie si pina la picolii care debarasau in restaurant.

Din pacate, nu am facut decit o poza; in receptie, in timpul programului de lucru, managera de la guest-relations avea un birou al ei, la vedere; cind te vedea, te saluta zambind :)

Micile obiectii de la capitolul "Cazare" sunt din cauza nefunctionarii caloriferelor

Ce am vazut:

-initial, am avut o harta de la hotel, ce s-a dovedit prost facuta, drept pentru care am cumparat cu 6 TL o harta de la chioscurile de ziare; de asemenea, in camera de hotel aveam o cartulie foarte interesanta despre Istanbulul turistic, care cuprindea tot ce inseamna obiective turistice cu tot cu descrieri, recomandari de restaurante, cluburi, etc

-obiectivele turistice din apropierea hotelului (cele enumerate mai sus); as recomanda in mod special palatul Dolmabahce, coplesitor prin maretie si opulenta; de la statia Gulhane aflata linga hotel, se ia tramvaiul T1 in directia Katabas, se coboara chiar la capat la Kabatas si se mai merge pe jos inca aprox 300 m; de la hotel nu faci mai mult de 20 min; tramvaiul este unul rapid, merge brici; jetonul pentru o calatorie costa 2TL si se procura de la orice automat aflat in fiecare statie

-croaziera pe Bosfor; dureaza cca 1.5 ore si se pleaca din portul Eminonu; cost 12 TL/persoana;

-tarifele la obiectivele turistice se aliniaza celor occidentale: 15-40 TL

-si pentru ca in tara timpul meu alocat informarii a fost extrem de limitat, urmarea a fost ca ne-am luat si tepe: am platit 20 euro/persoane pentru un tur de oras cu unul din autocarele care pleaca din piata Ayasofia; unul din cele pe care este inscriptionat “Bosphorus SightSeeing” si singura companie care opera si in Istanbulul european si in cel asiatic; autocarele sunt cu sistem “hop on-hop off” in anumite statii si includ si casti cu ghid audio in mai multe limbi de circulatie internationala.

L-am luat cu gandul sa coborim la palatul Dolmabahce, sa-l vizitam si apoi sa ne continuam turul complet; doar ca am asteptam o ora si jumatate autobuzul care n-a mai venit, in conditiile in care ni se spusese ca ele circula la fiecare 45 de minute

-Grand Bazar si Spice Bazar, cel din urma placindu-mi in mod deosebit; spre deosebire de vizitele mele anterioare aici, negustorii nu mi s-au mai parut atit de insistenti; marfa multa si diversa, nu tocmai ieftina, chiar si negociata.

Recomand ...calduros!!! :))

Trimis de Chloe in 21.11.11 19:50:32
Validat / Publicat: 21.11.11 20:52:19

VIZUALIZĂRI: 3281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 biroul despre care va vorbeam
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.64 EUR pe cameră

[25.04.12 07:47:20]

Pe 3 octombrie vom merge si noi pentru 4 nopti la Istanbul, biletele de avion au fost cadoul meu de Mos Craciun, dar nu am ales inca hotelul pentru cazare. Mi-au atras atantia hotelurile care fac parte din grupul Sirkeci Hotels, intre care si Erboy. Mi-ar fi placut Neorion sau Sirkeci Konac dar mi se par foarte scumpe, pretul pentru Ilkay, Erboy sau chiar Orient Express fiind mult mai aproape de posibilitatile noastre. Singura problema este ca eu sunt putin claustrofoba si am o problema cu adaptarea intr-o camera de hotel... Puteti sa-mi spuneti daca la Erboy camere sunt suficient de spatioase, luminoase, cu ferestre mari? Balcoane am vazut ca nu sunt, sau poate ma insel eu?

Va multumesc!

ChloeAUTOR REVIEW
    [25.04.12 10:45:52]

@Floria: Camera in care am stat nu a avut balcon, dar, sincera sa fiu, nu m-am uitat cu atentie sa vad daca exista balcoane la alte camere... dar nu cred.

Camera in care am stat era pe colt, avea 2 pereti afara, deci multe geamuri si lumina naturala.

Prietenele noastre au avut o camera dubla care nu era pe colt si nu mi s-a parut atit de mare ca a mea.

Eventual poti cere o asemenea camera pe colt...

Ca si dimensiuni era medie spre mare, cu un pat dublu+1 pat single+1 canapea si loc suficient cit sa te misti.

Iti recomand hotelul extrem de calduros, in primul rind datorita locatiei; este aproape (5-10 min mers lejer) de toate obiectivele turistice importante; este foarte curat si ingrijit, micul dejun este foarte bun si bogat, iar personalul este ospitalier, bine instruit si vorbitor de lb engleza.

Daca aterizezi pe Ataturk, tot cei de la hotel iti pot asigura si transferul la hotel, contra sumei de 20-25 euro; aeroportul nu este situat foarte departe de oras.

[25.04.12 19:17:11]

@Chloe: Multumesc mult! Precizarile tale sunt foarte utile, s-ar putea sa te mai deranjez cu intrebari.

O seara buna, Floria

ireedeejay
    [12.07.12 17:36:19]

Buna! Frumos review! Am rezervare pentru anul viitor la hotel Erboy, in luna Mai pentru 5 nopti... hotelul ne-a scris ca daca avem rezervate 3 nopti la hotel ne ia gratis de la aeroport numai ca noi venim cu autocarul... pe situl lor scria ceva si de o cina de "bun venit" daca ai 5 nopti rezervate sau mai multe si de un discount de 7% daca platesti cash la receptie... crezi ca trebuie sa-i intreb daca ne incadram si la acea masa de bun venit? nu de alta, dar daca tot se ofera promotii cel putin sa le folosesti... Daca ai cumva sfaturi si ponturi despre obiectivele turistice, magazine cu haine sau suveniruri, restaurante bune si ieftine din cartier, bazar, te rog sa-mi spui si mie. Merci anticipat si astept raspuns!

Chloe, Floria, ireedeejay
    Alte impresii din această RUBRICĂErboy Hotel: