ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2011
    single

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sejur pentru tratament balnear

Am fost foarte recent pentru o cura de 10 zile tratament balnear. COSTUL LA UN ABONAMENT DE 10 ZILE CU TREI PROCEDURI DIN CARE 1 EXTRA A FOST DE 250 EURO. (am avut masaj, dus subacvatic alternativ cu scufundari cu tractiune cervicala, lymfodrenaj alternativ cu masaj thai).

Cazarea, am rezervat Quellle 2000 a fost de 2500 forinti plus 600 forinti (3100) pe zi si persoana. O camera anosta catalogata drept "mare" de patroana gen Ana Pauker si care se uita la romani ca la un fel de caca de caine si nici macar nu stie IN ROMANESTE MACAR BUNA ZIUA!

Am facut imprudenta sa accept propunerea ei sa iau micul dejun la pensiunea alaturata 1000 forinti/zi total neinspirata fiindca cu 10 000 forinti puteam lua mancare pentru toata perioada. (Mancarea are preturi asemanatoare ca in Romania)

Aceasta pensiune este un fel de micromanastire sau asa am perceput-o eu, nu are uscator de par, aerul conditionat si parcarea masinii se plateste separatTrebuie sa mergi pe varful degetelor si ti-e frica parca sa nu se auda cand faci pipi.

Asa. zisa bucatarie este cat o cabina de toaleta de la Carrefour in care se gasesc cateva aparate de facut cafea defecte si un cuptor de microunde pe care eu l-as da la debarasare. CA SA POT BEA CAFEAUA REPEDE DIMINEATA, TREBUIA SA O PREPAR SEARA FIINDCA DURA 15 MINUTE PREPARAREA, CAFETIERA MERGAND INTR-O SINGURA SPIRALA CRED. Nu este masa sau scaun asa ca veti manca pe patul din camera pe care asterneti un prosop, iar daca vreti sa fumati o tigara este interzis atat in camera cat si in incinta cladirii si trebuie sa stati in picioare la racoarea diminetii in curtea pensiunii.

Poarta mare si usa pensiunii se inchide cu cheia la ora 20 si se va redeschide in jur de ora 8 dimineata. Concluzionand. nu m-am simtit bine avand mereu impresia ca sant urmarita si privita de sus. Nu am avut unde spala si usca rufele. Are internet si merge acceptabil. Am vizionat insa si apartamente (Ex Ana) care la acelasi pret ofera 2 camere, cu bucatarie cu masa, scaune, utilata, baie mare, internet, balcon (regret ca nu am stiut sa aleg oferta)

Baile termale sant bine dotate, au tratamente extra bune (limfodrenaj. kyroterapie, masaj, Thai) Personalul nu stie romaneste, putini stiu engleza. Indicatoarele si notificatiile din interiorul baii termale sant in poloneza, germana, ceea ce mi-a dat dificultati in identificarea sectoarelor de tratament. Se subintelege ca nu puteti avea nici un fel de comunicare cu personalul si trebuie sa va descurcati cum va duce capul.

La 2 km de oras se afla 2 supermarket-uri, ALDI SI TASCO de unde va puteti face cumparaturile pentru alimente dar si imbracaminte (preturi ca la noi, chiar un pic mai mari)

Benzina si motorina sant mai scumpe. Cursul de schimb euro sau ron in forinti este mai mic decat in Romania asa ca schimbati banii in forinti la Oradea fiindca este mai acceptabil.

Parcarea se plateste la parcomat atat la baile termalecat si la Aqua Palace asa ca mai adaugati cativa bani si pentru aceasta.

Statiunea este in acest sezon extralinistita. Ca distractie exista Aquapalace deschis tot anul inclusiv sambata si duminica pana la 20 sau Strandurile cu apa termala deschise de la 15 la 19 dar destul de scumpe (intrarea si cabina pentru schimbat 2000 forinti)

Per total tratamentul balnear bun, cazarea alegeti-o la apartamente sau case fiindca e mai ieftina, si uneori ofera si demipensiune (am avut o propunere la 3000 ft /zi cu prinz si cina) Oamenii locului sant primitori dar stiu numai ungureste. Mare pacat ca oficialii nu doresc si inscriptionarea macar in engleza si franceza (nu mai spun si romana desi exista multi conationali in special din zona de vest care vin aici lunar) in institutii si mai ales in meniurile restaurantelor unde aveti mare curaj sa comandati ceva ce nu stiti ce este!

Sa aveti un sejur bun!

Trimis de shogun* in 15.11.11 21:09:22
    Validat / Publicat: 16.11.11 10:47:46
    • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shogun*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.11.11 21:36:30]

@shogun, pentru ca ai vorbit destul de mult despre pensiune, te rugam sa ne spui o nota si pentru conditiile de cazare astfel incat sa putem muta articolul la rubrica pensiunii. Multumim.

[16.11.11 10:47:31]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Quelle 2000 Panzio" (deja existenta pe site)

neimportant
    [17.11.11 21:53:54]

Sarut mana!

In ce constau dusurile subacvatice? Seamana cu jacuzzi-le de pe la noi? Confortul de aici, descris cu atata realism, ma face sa cred ca afectiunile proprii merita orice sacrificiu. Ati dat dovada de un stoicism rar intalnit.

Supermarketului frantuz, tradus "Intersectie", i-ar cam trebui facuta o imbunatatire, cel putin la partea descrisa de dvs, inlocuite aparatele defecte cu unele functionale, astfel incat sa te simti ca acasa atunci cand cugetarea e mai pregnanta ca de obicei.

Sarut mana sau Kezi ciocolom!

neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂQuelle 2000 Panzio: