ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Raport calitate/pret foarte bun

Nino D'Angelo - Chiara

Asculta mai multe audio diverse

Am stat la Hotel Fiera Congressi 3 nopti (09.10-12.10.2011). Pentru suma de 210 euro ni s-a oferit cazare in camera twin (pentru 2 persoane) si mic dejun tip bufet. Rezervarea am facut-o pe booking.com si pretul respectiv a fost valabil pentru varianta de rezervare fara posibilitate de anulare. Cu alte cuvinte, cu ocazia rezervarii, banii au fost incasati imediat de pe card. Pe de alta parte, atunci cand ne-am cazat nu ne-a mai cerut nici un card de credit drept garantie. Aveau deja toate datele.

Hotelul s-a prezentat cel putin la standardul descris oficial. Am fost pe deplin multumita de toate serviciile oferite, de aspect si de confort.

Hotelul Fiera Congressi se afla pe Via A. Spinola nr. 9, foarte aproape de statia de metrou Amendola Fiera (la cca. 5 minumite de mers pe jos). Cu metroul (linia rosie) se poate ajunge in cca. 10 minute in Piata Domului.

Zona unde este situat hotelul, este o zona cu vile elegante si foarte linistita in mod normal. Momentan, chiar vis-a-vis de hotel este un santier imens. Se lucra cu spor la cateva blocuri uriase (pe lungime si pe inaltime). La ora 6:30 incepeau sa lucreze macaralele si fiecare miscare era insotita de semnale sonore (bipuri). Pe la ora 7:00, muncitorii, basculantele, excavatoarele si alte utilaje lucrau deja la capacitate maxima. Oare in constructii (prin Europa) lucreaza chiar asa multi muncitori romani cum se spune?

Noi ne-am propus trezirea in jur de 7:30, asa ca ne-a deranjat intr-o mica masura zgomotul santierului. Totusi nu pot puncta hotelul la nota maxima, asa cum mi-a lasat impresia. O sa-i scad 1,5 puncte, pana cand lucrurile se vor linisti. Oricum pana la primavara cred ca se vor incheia lucrarile pe santier. Norocosii pot prinde o camera cu vedere in curte, unde zgomotele, probabil, sunt mult mai mici.

In rest, hotelul mi-a facut o impresie foarte buna. Este o cladire cu 2 etaje, 29 de camere si 2 lifturi. Receptia si usa de la intrare sunt deschise non-stop. Personalul este gata oricand sa-ti vina in ajutor, mereu cu zambetul pe buze. Ni s-au oferit harti cu orasul si liniile de metrou, explicatii largi in limba engleza. La cererea noastra, ne-au printat orarul cu mersul trenului pentru Lacul Como. Zilnic,domnisoara de la receptie, ne intreba ce am vizitat si ne dadea sugestii unde sa mai mergem.

La parter, pe langa receptia propriu-zisa, sunt doua computere pentru clienti (cu internet, microfon, camere web etc), un hol cu canapele de piele, TV LCD, barul si sala pentru mic dejun. Totul straluceste de curatenie, decoratiunile sunt simple, fine si cu gust. Mi-au placut foarte mult niste ghivece cu cactusi cu flori de toate culorile. Personalul este vesnic in miscare, ba sterge o masuta, un tablou, ba curata canapelele etc. Dimineata in sala de mese, debarasarea dupa un client se face instantaneu.

Exista si o curte, sa-i spunem interioara, pentru ca este intre hotel si casele invecinate, fara acces la strada. Acolo sunt cateva masute cu umbrele, iarba si aranjamente cu flori. In fiecare seara, am degustat aici o bautura, facand bilantul unei zile pline sau programand excursiile viitoare. Preturile bauturilor de la barul hotelului mi s-a parut destul de accesibile: bere = 4 euro; rom/vodka/gin = 4,5 euro; whisky/cogniac = 7 euro; cocktail = 8 euro. Sub aceasta gradina era parcarea hotelului.

Camera avea la intrare un hol destul de mare, cu oglinda si cuier. De aici se intra in baie si in camera. Baia este foarte moderna si curata, dispusa pe lungimea camerei. Are cabina de duş bine etansata, uscător de păr, articole de toaletă, chiuveta mare cu oglinda, un scaunel (pentru cei mai obositi), cate 3 randuri de prosoape pentru fiecare persoana si un prosop de pus pe jos etc. Zilnic s-a facut curatenie, s-au schimbat prosoapale si s-au suplimentat consumabilele. Apa calda a fost disponibila atat dimineata cat si seara (in cursul zilei nu am fost in camera).

Camera este bine proportionata, simplu mobilata si foarte curata. Are aer condiţionat, calorifer, TV cu ecran plat (un singur post: BBC), birou, minibar, sifonier mare cu sertare. Paturile si pernele au fost confortabile, asternuturile impecabile s-au schimbau zilnic. Geamurile sunt termopan si au perdele si jaluzele. Majoritatea camerelor nu au balcon. Totusi spre gradina, sunt doua balcoane pe etaj, dar nu stiu la ce fel de camere sunt disponibile.

Micul dejun se servea zilnic intre orele 7:00 si 10:00. Pot spune ca micul dejun a fost o surpriza placuta. Se prezenta exact ca in pozele de pe booking.com, dar identic in fiecare dimineata. Suficient de bogat si de divers pentru toate gusturile si dietele, completat si reimprospatat de cate ori era nevoie. Puteai servi de toate: mezeluri, cascaval, mozzarela, branza topita, unt, gemuri, cereale, croissante de mai multe feluri, placinta cu spanac, rosii, castraveti, oua fierte, iaurt, lapte, fresh de portocale, automat pentru cafea si ceai etc.

Cafeaua a fost o alta supriza foarte placuta. Ce altceva ne-ar fi putut da atata energie sa alergam o zi intreaga si sa vizitam atatea locuri minunate? Spre deosebire de cafeua servita dimineata in alte hoteluri sau la automatele de pe noi, aici orice model de cafea am incercat era un deliciu, o nebunie. Defapt oriunde am baut cafea in Milano – iertati-mi precizarea – era mica si tare si foarte aromata. Cu alte cuvinte, pe toate gusturile. Pot spune, chiar exceptionala!

In concluzie, Fiera Congressi este un hotel usor accesibil, cu servicii foarte bune, foarte curat si linistit. Cu exceptia macaralelor pe care le auzeam dimineata din camera, in rest a fost liniste. Nu se auzeau lifturile, discutii din alte camere, muzica de la bar, zgomotul traficului din oras etc. Deci, per total, hotelul isi respecta stelele, iar personalul isi rasfata clientii. Pot sa-l recomand cu inima impacata chiar si celor mai exigenti.

Trimis de Cristina67 in 13.11.11 09:38:30
    Validat / Publicat: 13.11.11 10:44:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Hotel Fiera Congressi Milano

[13.11.11 10:02:17]

Atunci de ce nu ai notat si capitolul referitor la bucatarie si masa?

Stiu, te-ai grabit , poti implementa acum notele in rw, sau le poti scrie intr-un ecou, daca posibilitatea editarii a expirat.

[13.11.11 10:31:07]

Scuze, am editat in review, am pus nota si pentru bucatarie si masa, multumesc!

roth
    [13.11.11 15:12:35]

"Bine ai venit acasa" hahaha

LIGIA.SFARTZ
    [02.01.12 13:50:57]

Unde este situat acest hotel? Este cumva aproape de Mico? Sala de congrese? Si cum se poate ajunge usor de la aeroport? Multumesc

[03.01.12 09:31:28]

Hotelul este situat la 2 minute de statia de metrou Amendola Fiera si in apropiere de sala de congrese, dar depinde si de pe ce strazi se face accesul in complexul expozitional.

Eu am avut aterizare pe aeroportul din Bergamo. Imediat cum se iese din aeroport, in fata usilor, este statia pentru autobuzele care merg la Gara Centrala din Milano (sunt 2-3 firme). De aici se continua cu metroul, linia verde sau linia galbena, apoi se schimba cu linia rosie pana la Amendola Fiera. Pentru o mai buna orientare se poate studia harta metroului aici:

subway.umka.org/map-milan.html

LIGIA.SFARTZ
    [03.01.12 09:50:41]

Multumesc de informatie. Eu am sa aterizez pe aerorortul malpensa. Si daca ai fost atit de amabila si mi-ai raspuns, as vrea sa te mai intreb daca se poate ajunge de la acest aeroport direct in zona statiei cadorna, in asa fel incit, sa nu trebuiasca sa ajung la gara centala. Am sa caut si eu in continuare, multumesc.

- -

Nota WM: te rugam sa nu mai scrii exclusiv cu majuscule.

[03.01.12 14:48:27]

Uite un site care poate te ajuta: toandfromtheairport.com/m ... n-malpensa.html

[07.01.12 12:21:45]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cristina67, LIGIA.SFARTZ, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂFiera Congressi Hotel: