ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2011
NOV-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un loc de vis peste care s-a asternut praful

Am fost in acest weekend in Baile Herculane- cea mai veche statiune din Romania, Imparatul Franz Iosef al Austriei a spus despre Baile Herculane că reprezintă cea mai frumoasa statiune balneara a Europei, aici este locul unde traiesc cele mai multe vipere din tara, ce mai, o statiune cu o istorie impresionanta.

Un loc de vis peste care s-a asternut praful, trist, foarte trist, Baile Herculane s-a transformat intr-o ruina. Nu este nimic altceva decat o statiune de pensionari, in care rasuna de manele. De la cele cateva mii de turisti care acum 2 decenii cu greu isi gaseau un loc de cazare, acum ii poti numara pe degete.

Cele cateva mii de locuri de cazare, erau insuficiente, acum zeci de hoteluri zac in paragina sau stau inchise. Cu toate astea peisajul este fermecator, zona este de vis, pacat ca nu reusim sa regasim vraja acestui loc minunat si o lasam sa plece pe drumul pieririi. Turismul romanesc este la pamant, nu stim sa promovam, nu stim sa valorificam toate aceste lucruri de mare pret, dar in fine...

Am intrat in Baile Herculane la ora pranzului, am mancat la "recomandarile" tale DALYDA, la "plimba tava", foarte gustos, multumesc frumos.

Ne-am cazat la unul dintre cele mai mari hoteluri din statiune, care, inainte de ’89, era ticsit de turisti. Acum vin aici, la tratament, doar pensionarii. Asa este, camerele sunt dotate cu mobilier nou, insa doar atat, restul este asa cum l-a lasat Tovarasul nostru Nicolae Ceausescu.

Mai e putin si se fac 25 de ani de (re) constructie capitalista, ce chestie, atat a domnit si Ceausescu, se rasuceste in mormant saracu', l-am omorat in zi sfanta apoi i-am bagat pe gat toate relele pamantului, toti cei 25 de ani de dictatura... Hmm, nu imi vine sa cred, 25 de ani de "domnie", un sfert de secol de "libertate"... Ce s-a intamplat cu cele cateva realizari comuniste, cele pe care le negam, le ignoram, le detestam? Cu ce am venit noi în urmatorii 25 de ani? La noi cand se trage linia? si… impuscam si noi pe cineva? Of, dar asat este o alta poveste.

Sa continuam...

Ne-am cazat, nu vreti sa va imaginati cum aratau baile, mobilier vechi, ponosit, cu instalatii sanitare ruginite, in care risti sa provoci o inundatie ori de cate ori tragi apa la closet, am lasat toate astea, ne-am schimbat si am plecat sa revedem statiunea. Orasul era aproape pustiu. Am urmat cursul raului Cerna si am dat peste izvorul de ochi si izvorul de stomac, Neptun III si Neptun II. Se spune ca apa fierbinte care izvoraste din munte vindeca anumite boli. In jur, un peisaj de vis. Pacat ca foarte multe hoteluri erau inchise. Cladiri de patrimoniu stateau sa cada. Cineva avusese chiar o tentativa sa le refaca, insa, de pe afara, treaba parea facuta de mantuiala. Am traversat un pod si am ajus la Cazinou. La intrare ramasesera atarnate, de asta-iarna, instalatii de pom.

Am mai zabovit prin oras dupa care ne-am intors si am luat cina la Grota Haiducilor, desi mancarea era foarte scumpa, trei sferturi dintre felurile de mancare din meniu nu existau decat pe hartie, dezamagitor.

A-2-a zi am luat-o in sus, spre Baia de Arama, de-o parte si de alta a soselei se afla, din loc in loc, bazine cu apa termala, in aer liber. Sunt cam cat 3 cazi de baie puse la un loc. Li se spune “cloace”. Am fost pana la 7 izvoare, in afara de peisajele "divine ", de minunatiile pe care le ofera zona, nu prea ai ce vedea, poate nici anotimpul nu ne-a fost aliat, am facut cale intoarsa, ajunsi la hotel ne-a venit ideea sa intrebam daca putem intra la piscina Hotelului Roman. Ni s-a raspuns ca da si ca ne costa 7,5 RON de persoana. Pana ne-am adus tot ce ne trebuie din masina, s-au schimbat tarifele. Daca ne incadram in 2 ore, plateam numai 5 RON. Bazinul, la etaj. O angajata ne-a intampinat si ne-a poftit intr-o incapere goala, unde ne puteam schimba si lasa lucrurile. Am intrat in bazin. Apa era calda, slava Domnului, nu mirosea a sulf. Ne venea insa pana la brau. Ne-am balacit repede si am hotarat ca a doua zi sa o luam spre casa.

Cele descrise mai sus sunt doar o mica parte din cele ce pot fi spuse despre Baile Herculane. Doar vazand statiunea iti poti da seama de catastrofa care s-a abatut asupra acelor locuri. Sa fie oare de vina oamenii pe mana carora a incaput statiunea (printre ei si parlamentari) ?

Printre multe altele care pot fi spuse, un aspect care mi se pare interesant de semnalat ar fi cel legat de groapa de gunoi a statiunii, care se afla chiar pe malul raului Cerna, la intrarea pe drumul spre Baia de Arama ce ocoleste statiunea. Groapa de gunoi nu este amenajata in nici un fel, dar pentru presa romaneasca este numai bine pentru ca are stiri de senzatie dupa fiecare ploaie mai mare, cand gunoaiele din groapa herculanelui se opresc in golful Orsovei. Daca nu stiau, aceasta este principala sursa de poluare din zona. Groapa functioneaza in aceasta forma de ani buni fara ca cineva sa spuna ceva despre ea, probabil si din cauza ca, cei care ajung in zona, s-au obisnuit sa intre in statiune pe drumul de la gara statiunii.

Trimis de grigorescu in 07.11.11 14:14:39
Validat / Publicat: 07.11.11 16:34:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 2222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grigorescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.11.11 17:36:58]

Imi cer scuze, grigorescu, te-am indrumat gresit in ecoul precedent - locul cel mai potrivit pentru incarcarea randurilor tale (scrise initial ca ecou la Vila Hera) era la rubrica "Descopera Baile Herculane" (si nu la rubrica unitatii de cazare respective, cum din graba ti-am indicat); sper ca asta sa nu stirbeasca insa din multumirile pe care ti le adresez pe aceasta cale (pentru transformarea acelui ecou intr-un articol de sine statator).

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Herculane si imprejurimi" (deja existenta pe site)

[07.11.11 17:58:36]

@webmaster: nu este nici-o problema, pentru mine, esenta, este aceeasi. Indiferent ca este pt. Baile Hercule, Baile Felix sau orice alta statiune din Romania, mesajul este unul singur. Turismul romanesc este inexistent.

P. S. Multumesc pentru atentia acordata, site-ul dvs. este un mic "proiect" care poate contribui la (re)construirea turismului romanesc. Felicitari!!!

dorgo
[07.11.11 19:17:34]

@grigorescu... 95% din turismul romanesc e dependent de turisti romani

dorgo
[07.11.11 19:22:43]

Cineva a constituit o lista cu combinatele, fabricile, uzinele si statiunile balneare ce s-au construit in regimul Ceausescu si astazi zac inchise sau au disparut pur si simplu... sunt peste 300!

hlli
[07.11.11 21:48:37]

@grigorescu si care este "unul dintre cele mai mari hoteluri din statiune" unde v-ati cazat?

De ceva ani, imi petrec citeva zile, de preferinta toamna, la Herculane. Ma duc cu drag, desi multe in Herculane nu sunt cum mi-as dori. Ma mihneste sa vad cum o statiune ca si Herculane este lasata in paragina. Cum merg in firecare an la Herculane, pot insa sa observ si apreciez schimbarile. Trebuie sa recunosc ca anul acesta am gasit o statiune mult mai curata ca in ceilalti ani. Si ce este imbucurator se lucreaza la reconstructia caldirilor. Nu sunt multe cladiri in reconstructie, dar sper ca cele citeva sa primeasca de odinioara. Poate ca daca nu vezi statiunea an de an, nici nu poti sa aprecia schimbarile. Hotelul Diana a fost inchis multi ani la rind. Anul acesta s-a redeschis ca un hotel de 3* si eu cred ca sunt binemeritate din cite am vazut eu. Mi-ar placea ca si alte hoteluri sa fie renovate... dar mai multa bucurie mi-ar produce reconstruirea unei cladiri vechi...

Sa auzim de bine!!!

[14.11.11 16:29:07]

Este vorba despre hotelul Roman

jalique*
[18.08.13 16:21:01]

@grigorescu: pacat, mare pacat de asa locatie! baile herculane- o ruina sufocat de gunoaie! incredibil, insa sambat dupa-amiaza, rarele containere de gunoi erau super-pline, cu gramezi de gunoi in jur! nu stiu ce face primaria de aici, dar de statiunea asta se va alege praful... si nu inteleg: sunt turisti, macar din taxa de statiune si tot s-ar putea ridica gunoiul macar o data pe zi- din toata statiunea.

[19.08.13 11:06:21]

@jalique: Asa este. Mare pacat! Este incredibil cat potential turistic are tara asta si totul se arunca in eter...

dorgo, grigorescu, hlli, jalique*
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: