ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2011
ÎNSCRIS: 28.03.10
NOV-2011
single

Restaurantul vikingilor din Cluj

Ieri am dat o fuga pana la Cluj ca sa ma intalnesc cu baiatul meu cel mic care e student acolo. Ne-am stabilit si-un punct de intalnire. Restaurantul Vikingilor, situat chiar langa caminele studentesti din Hasdeu: Am pornit de dimineata, dar, ce folos! , pana la Turda am strabatut o o luuuunga zona de ceata grosa pe care nici cu drujba n-o puteai despica in doua. Am pierdut acolo cam o ora si jumatate. Ceata cobora pana pe sosea si aveai impresia ca daca vei cobori si tu din masina vei calca nu pe asfalt ci pe un covor de fum. In sfarsit, la Turda, apare si soarele dar nu pentru mult timp, caci dupa ce trec de dealul Feleacului, in ”groapa studenteasca a Clujului”, ceata isi face din nou aparitia.

Clujul e cel mai mare centru studentesc al Transilvaniei. In acest oras, din toamna si pana-n primavara, media de varsta a populatiei scade cu zece ani.

In urma cu cativa ani, pela 11.000 de metri inaltime, in timp ce un “low coast" decola cu emotii deoarece motorul din dreapta, pana pe la 4000 de metri, facea ca o rasnita stricata iar de la 4000 de m si pana la palierull de zbor, acelasi motor facea ca un aspirator ce trebuia urgent dus la reparat, am luat si eu o revista publicitara ca sa-mi mai deturnez gandurile. Si ce vad? Ca principalele trei atractii ale Clujului sunt Gradina Botanica, Padurea Baciului si Centrul orasului. Primele doua vi le-am prezentat in alte review-uri. Al treilea in schimb mi separe a fi cel mai interesant. Acolo, pe cele cateva strazi "vechi"ce formeaza arealul central, strazi care, unele, mai nou, sunt dotate si cu piste de biciclete sau cu sculpturi moderne in aer liber, se concentreaza in zilele insorite sau in week-end, mai toata junimea studenteasca a urbei de pe Somes. Aici gasesti biblioteca Eminescu, langa care mi-am parcat si eu, pentru 2 lei ora, masina, cumparand un ticket de la un chiosc de ziare alaturat. Nu departe de-aici gasesti Centrul Cultural Francez, dar Clujul mai are si un Centru Cultural german si unul englez. Un Miikey Mouse gigant ma intampina vesel indicandu-mi un afis cu un conecert de jazz. La Casa de cultura a studentilor sunt in acest week-end 4 spectacole iar la Teatrul National inca 3. Unul e cu Ioan Gyuri Pascu, actorul meu preferat. Fac cativa pasi. Ma opesc in fata lupoicei romane si a unei fantani cu porumbei. Apoi admir un stand cu flori si centrul de informare turistica. In piata, in fata statuii lui Matei Corvin se inalta o scena, semn ca urmeaza un concert in aer liber. Pe strada de vis-à-vis, iti atrage atentia un stand de inchiriat biciclete si un Ferrari. Ambele au aceeasi culoare difera doar pretul. Langa ele se afla si o galerie de pictura, un mic anticariat stradal, un chiosc cu carti postale si harti ale oraselor, si multe, multe cafenele. …amintiri, amintiri din stiudentie…Si peste tot…tineri, tineri, multi tineri din intreaga lume…Nici un oras nu se poate mandri cu o asemenea concentratie de tineret pe metru patrat precum are centrul Clujului.

Intru in "Restaurantul Vikinkgilor", in care predomina mobilierul din lemn, fapt ce imi reaminteste de interminabilele paduri ale Norvegiei si de "drakkar"-urile vikingilor, corabii cu care acestia acostau in nordul Europei si se dedau la pradaciuni. Pai, ce sa manance si ei sarmanii? Zapada? ... E stiut faptul ca daca mananci zapada, dupa o ora-doua, faci leziuni bucale si hipotermie... restaurantul are un bar la parter si cateva incaperi la etaj. La bar comand un wiskey dublu s-o juma’ de sticla de rom ”fara alcool”…asa ca pentru soferi. Nu! E-o gluma, e plin de radare pe drum. Pe peretii restaurantului sunt pictate cateva scene din viata vikingilor. Iau lista de meniuri si incep sa le povestesc vikingilor de pe perete cam ceea ce se mananca astazi, in secolul XXI (paste, pizza, le spun chiar si ca la fiecare pizza primesti si cate un pepsi gratis)... Vikingii ma asculta cu atentie, apoi se prapadesc pe ras. Mai intai pentru ca cineva mi-a taiat cositele impletite si lungi pana-n poale, fapt ce ma indeparteaza definitiv de natia lor, si-apoi pentru ca ei nu consuma decat carne fripta si vin...

Noi insa comandam o pizza Calzone, o ciorba de fasole cu ceapa rosie, o cafea dubla si cate un pepsi…totul a costat 32 de lei. Preturile in acest restaurant studentesc, sunt moderate, nici nu se poate altfel, cand alaturi, la doi pasi, n-ai decat studenti ”far-un ban in buzunar”.

La ora 16, ridic ancora "drakkar"-urului meu cu patru roti si cu volan, pentru ca ziua e scurta si nu vreau sa ma prinda noaptea pe drum. Patrund din nou in infernala circulatie clujeana, mai trec si peste doua sensuri interzise, pentru care primesc cateva faruri "de faza lunga" in ochi, dar nicidecum degete scoase prin geam sau injuraturi si ajung la Teatrul National, unde…sunt ca si acasa…de-aici drumul e drept, si nu mai am decat 100 de km si sunt in pat, la caldura, in fata televizorului.

Mai nou, mai am o varianta de a ajunge de la Cluj la Tg. Mures... ies vreo 10 km spre Oradea si intru pe autostrada Transilvania, am astfel 42 de km ca-n Germania, pe care-i parcurg repede si care ma scot dincolo de Campia Turzii, ocolind astfel doua mari orase, Clujul si Turda.

Iata si cateva preturi de la Restaurantul primilor europeni ce-au cucerit America in urma cu un mileniu, prin Einar, Ragnar si Eric cel Rosu…Pizza de criza 14,5 lei, Pizza Margherita 13 lei, Pizza Prosciuto, Capriciosa, si Calzone 15,5 lei, Pizza Vikingilor 19,5 lei, Pizza Quatri fromaggi 19,5 lei, Paste Bolognele 16 lei, Paste Tortelinni, 20 de lei, Paste “Prada Vikingilor” 20 de lei... Intre 19,5 si 44 de lei mai poti servi Pizza Busola, Pizza Scutul, Pizza Coiful si Pasarica Vikingului.

Oare de ce la Cluj imi aduc mereu aminte de acest cantec studentesc?

Sunt student si n-am un ban in buznar/Si de-aceea-s vesel si hoinar/Adevaru-i doar in vin/Spune-un vechi proverb latin /Hai sa bem si sa ne veselim...

Hei! …

Cand sosesc de-acasa banii/Sunt un om recunoscut/Ma saluta toti golanii/Chelnerii-mi dau gratis de baut…

Hei! …

Trimis de dorgo in 05.11.11 12:09:53
Validat / Publicat: 05.11.11 13:49:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 De la TgMures la Cluj, pe E60, sunt 100 de Km, din pacate, pana la Turda (70 de Km), era ceata

dorgoAUTOR REVIEW
[05.11.11 13:19:54]

Draga @Web... te rog melodia "studentie, studentie", mersi!

http://www.youtube.com/watch? v=8vyVCSA_VfE

[05.11.11 13:47:07]

mutat la Restaurante Cluj. am adaugat si clipul solicitat.

magdalena
[05.11.11 14:11:28]

P04 nu e un Baloo??

gheisa
[05.11.11 15:04:03]

@dorgo: mi s-a facut un dorrrr de Cluj, m-au cuprins nostalgiile... mai ales ca e vorba de Hasdeu, locul in care mi-am petrecut si eu 3 ani de zile prin camine. Superb Clujul, mai ales in timpul perioadei scolare, cand e plin (vara pare pustiu, la fel si cluburile: D).

La fel de bine se mananca si la Casa Piratilor in Manastur, ambele apartinand de acelasi patron.

Cat de curand dau si eu o fuga, poate pe la alte rastaurante care mie imi plac foarte mult. Va recomand sa mergeti si la Hanul Dacilor - mult superior restaurantului amintit de dumneavoastra, unde mancarea e "ca la mama acasa" si au o ciorba de burta, sau "ciorba de fasole in pita" de te lingi pe degete .

O zi buna in continuare!

popescu.borsa*
[05.11.11 15:29:57]

Dorgo eu de la un pahar de hydromel tot nu mă abţinem indiferent câte radare ar fi fost între Cluj şi Tg. Mureş.

Cu toata pofta ce-mi era de ciorba de fasole, ca cea din poza 10, după care jinduiam, eu a trebuit să mă mulţumesc cu stridii şi aragosta cu orez care nu produc ,,balonări'' nedorite şi în plus mai au şi efecte afrodiziace.

Vitello tonnato nu aveau.

Cred că se înţelege că şi eu Am Fost Acolo şi că nu-s off- topic.

Alina Morar
[05.11.11 22:16:09]

Hanul Dacilor il recomand si eu! De obicei iau pranzul acolo. Este si la Iulius Mall.

Dorgo ai nimerit exact in cea mai cetoasa zi!

M-ai facut curioasa si in aceasta seara am trecut prin centru sa vad ce concert e. Nu e scena... acolo va fi patinoar

cathzel
[09.11.11 14:58:00]

Ce draguta descriere; eu stau in Cluj, dar zau ca imi place orasul vara, cand nu e asa nebunie studenteasca;

Oare vikingilor le placea pizza? sau pastele...

Ceata este ceva de-al nostru, a la cluj (ca si varza renumita)

Alina Morar, cathzel, dorgo, gheisa, magdalena, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Cluj și împrejurimi: