ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2011
ÎNSCRIS: 04.11.11
JUL-2011

Liniste, aer curat, salbaticie, coltisor de rai

In luna iulie a anului 2011, in urma consultarii siteului amfostacolo.ro am facut o rezervare la Pensiunea Mili pentru a aniversa nunta noastra de argint. Am ajuns acolo dupa un drum de 7 ore. GPS-ul a avut mari dificultati in a se loga la sateliti pe parcursul ultimilor 25 de km parcursi intre Otelul Rosu si Poiana Marului.

Drumul acesta realizat numai din placi de beton, serpuind intre malul lacului (pe care nu-l vezi dar il ghicesti in partea stanga) si peretii stancosi acoperiti de vegetatie abundenta este inedit, nemarcat, nesemnalizat dar... surpriza... are ca punct final Poiana Marului, deci nu ai cum sa te ratacesti. Nu la fel stau lucrurile in momentul in care ajungi in localitate.

Ca sa nu faceti ca noi si sa cautati Pensiunea Mili dand tarcoale pana ramaneti fara tarcoale, imediat ce intrati in localitate, pe partea dreapta este biserica si un indicator catre pensiune, rasucit ciudat pe care noi am refuzat sa-l luam in consideratie pentru ca ne indruma pe un mic drum desfundat care arata ciudat. Pana la urma s-a dovedit ca indicatia era corecta, deci dupa biserica, primul drum la dreapta, usor desfundat, care da impresia ca intri in padure, va face o usoara curba la stanga si imediat veti intra pe un drum curat, frumos strajuit pe stanga si pe dreapta de adevarate casute elvetiene incarcate de flori, cu gazonul tuns periuta, totul fiind acoperit de o liniste binecuvantata pentru care suntem in stare sa facem nu o data, mii de kilometri, nu-i asa? Pe partea stanga a acestui drum se afla Pensiunea Mili care are o o gradina absolut superba, cu foisor, teren de fotbal, loc de joaca pentru copii, gratar si tot ce iti doresti pentru a te simti excelent.

Camerele sunt mari si spatioase, incalzite, avand terase extrem de generoase unde poti sa stai si sa te lasi patruns de miresmele muntelui si de trilurile pasarilor ce-si canta permanent fericirea de a se afla intr-un asemena loc. Sunt turisti care au amintit anumite aspecte negative referitoare la micul dejun extrem de straveziu, la meniurile pregatite numai pe comanda si la faptul ca prosoapele si asternuturile precum si curatenia in camera sunt facute/schimbate numai la cerere. Toate acestea, din nefericire sunt adevarate si umbresc placerea sejurului. O mai buna comunicare cu turistii si un stil de abordare profesional ar ridica mult calitatea serviciilor. Lasand deoparte aceste aspecte, imprejurimile sunt exceptionale.

La cateva minute de mers pe jos se afla un lac de baraj minunat pe malul caruia puteti sa va delectati cu albastrul cerului reflectat in apa, tulburat doar de caii care se adapa in liniste, miscandu-si alene cozile negre. In cazul in care sunteti dinamici nu veti gasi multe trasee in zona si atunci va trebui sa urcati in masina pentru a ajunge fie la Sarmizegetusa Ulpia Traiana, fie la Biserica Densus monument care se presupune ca incorporeaza foarte mult material de constructie adus din cetatea romana Ulpia Traiana (in exterior sunt coloane intregi, in interior de asemeni, iar pe acoperis se afla lei funerari romani!!!).

Tot in zona puteti ajunge cu masina la Barajul Raul Mare Retezat iar ceva mai departe, spre Orastie, puteti urca la Sarmizegetusa Regia o locatie uluitoare aflata in patrimoniul UNESCO. Dupa atata istorie, va puteti relaxa la Arsenal Park - o fosta unitate militara amenajata extraordinar de interesant pentru distractie si relaxare - aflata chiar la intrarea in Orastie.

Revenind la Poiana Marului am sa va mai spun ca nu va prea puteti aproviziona cu de-ale gurii pentru ca cele doua magazinase din comuna au de toate dar nimic, cele mai multe produse aflandu-se in pungi, sticle, cutii sau conserve asa ca singura optiune se afla in Otelul Rosu, la 25 de km distanta unde ne intalnim cu civilizatia care ne permite sa facem cumparaturi cu cosul in hipermarket.

Plimbarile pe jos pe ploaie sau pe soare sunt fantastice in Poiana Marului unde aerul este de o puritate exceptionala. Iata o informatie pe care am gasit-o pe mai multe siteuri si pe care o inserez aici:

In urma cu 10 ani. niste specialisti francezi au constatat ca ionizarea negativa a aerului din Poiana Marului este mai mare decit cea inregistrata in statiunea Davos din Elvetia sau in punctul de cadere al apelor Cascadei Niagara. Veridicitatea acestei informatii a fost atestata de documente stiintifice, dar acest lucru e mai putin important. Important este ca la Poiana Marului este el mai bun aer din Muntii Banatului si acest fapt este confirmat de inima, plaminii si creierul fiecarui turist.

Asadar, din acest punct de vedere, merita sa va incarcati de energie la Poiana Marului, loc in care noi ne-am simtit foarte bine si cel mai important lucru, am cunoscut o familie tot din Bucuresti cu care am impartasit aceste momente de incantare, familie cu care ne-am imprietenit, ne vizitam si am constatat ca sunt niste oameni admirabili pe care Poiana Marului ni i-a oferit cadou.

Din timp in timp, rasfoim cu mare placere albumul cu fotografii facute la Poiana Marului si din acest motiv am incarcat cateva pentru a le partaja cu cei ce inca ezita sa aleaga aceasta locatie incarcata de liniste, aer curat, salbaticie, un adevarat coltisor de rai.

Trimis de smarius28 in 04.11.11 20:41:29
Validat / Publicat: 04.11.11 22:02:36

VIZUALIZĂRI: 2468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smarius28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.11.11 20:46:56]

@smarius28: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

smarius28AUTOR REVIEW
[04.11.11 21:40:10]

@webmaster0: Multumesc. Cu siguranta ne vom ocupa!

smarius28
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mili: