ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2011
DE lcm
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 27.10.11
OCT-2011

Week-end intr-un taram de vis

De curand am descoperit un loc foarte frumos unde poti evada din stresul orasului si uita de toate problemele... nu e prea departe de Iasi, dar indeajuns de departe incat sa uiti de orasul aglomerat si sa te simti foarte bine. Iar daca langa tine ai si un grup de prieteni sau persoana iubita, totul e perfect si nu iti mai vine sa pleci.

La recomandarea unui bun prieten am ales sa petrec un weekend in Bucovina, zona Pojorata. Desi vremea nu se anunta prea insorita, am plecat la drum si dupa 3 ore de drum din Iasi am ajuns in Pojorata.

Am ales sa ne cazam la Vila Claudia. A fost un pic dificil sa gasim pensiunea intrucat nu era niciun indicator de la drumul principal, dar cu ajutor telefonic din partea proprietarului ne-am descurcat si am ajuns. Am fost intampinati cu multa caldura si ospitalitate de sotia proprietarului, dna Luminita. Inca de la inceput ne-a atras atentia curtea foarte mare, foisorul, hamacul, balansoarele de lemn, gratarul, locul de joaca pentru copii si piscina (care se demonteaza pe perioada iernii). In fata vilei, pe terasa mai era o bucata de zapada ce ne amintea ca suntem in zona de munte si oricand poate ninge.

In interior, curat, placut, cald. Jos un living mare, cu semineu, bucatarie complet utiliata si sala de mese.

Desi alesesem o camera cu balcon si semineu, ni s-a recomandat o camera mai calduroasa, dar la fel de curata, utilata si cu vedere frumoasa. Patul mare confortabil, baie cu cabina de dus, televizor, sifonier si comode. Strictul necesar pentru confort. Intre timp, la pensiune au mai sosit alte 3 familii ce au ocupat si celelalte camere.

Dupa ce ne-am instalat in camera am hotarat sa mergem spre Rarau si sa servim masa sus la cabana. Drumul a fost ok, putina ceata, dar pe masura ce urcam incepea sa apara si zapada in peisaj. Pana am ajuns sus peisajul era unul de iarna, cu brazi incarcati cu zapada, ceata, putin frig (1 grad) si aer tare de munte. Pacat ca ultima portiune de drum (aprox 1km) a fost una plina de noroi si zapada.

Ajunsi la cabana, am contemplat peisajul si incercam sa constientizam ca vedem zapada pentru prima data in acest sezon. Sus, mai erau 2-3 masini de turisti care ne-au recomandat sa servim cu inceredere masa la cabana. Inauntru, era tabara de copii :). Am ales o masa langa soba sa ne incalzim. Cum nu venea nimeni sa ne ia comanda am cautat pe cineva pe la bar. Ni s-a spus ca e un singur bucatar si sunt 40 de guri de hranit. Am comandat si am zis ca asteptam... foamea era mare. Dupa 20 de minute am ales sa iesim din cabana si sa mergem putin prin zapada sa admiram peisajul. Am mers aproximativ 10 minute prin zapada si dupa sesiunea foto de rigoare ne-am intors infrigurati la cabana. Intr-un final am servit si masa, fara sa mai comentam nimic de timpul de asteptare, de tacamuri sau servetele.

Am revenit la cabana si dupa ce ne-am incalzit am luat-o la pas pe dealurile din vecinatate. Peisajul era foarte frumos si am petrecut doua ore doar mergand si respirand aerul curat, bucurandu-ne de frumusetea naturii.

Spre seara am incins un gratar in curte si am servit cina in foisor desi era un pic cam racoare. Vinul insa ne-a incalzit.

Probabil vara este extraordinar sa stai pana tarziu in foisor cu prietenii, dupa o partida de fotbal in curte, o baie in piscina si relaxare in hamac.

Felicit proprietarii pentru modul in care au gestionat spatiul foarte mare al curtii. A doua zi, dupa cafeaua de dimineata am pornit mai departe pe traseu, vizitand manastirile Moldovita, Sucevita. Un alt punct in traseul nostru a fost localitatea Marginea, renumita pentru ceramica neagra. Preturi foarte bune la majoritatea obiectelor (vaze, cani, oale etc). Chiar poti lua un suvenir deosebit si total diferit de cele clasice cu Dracula, coarne de cerb, huse auto din lemn etc.

In jurul orei 16, am ajuns si la Cacica pe care nu o mai vizitasem din clasa I. Am ramas impresionat de plaja cu sare (cu sezloange), de sala de bal si noul muzeu. Merita taxa de doar 10 lei. Recomand! Dupa o ora de salinoterapie am pornit spre Targu Neamt si apoi spre Iasi.

Uitasem ce frumoasa e natura si ce senzatie placuta poti avea dupa 2 zile departe de calculator, telefon, televizor, presa si toate celelalte.

Sper ca bateriile sa ni se fi incarcat destul pana la urmatoarea evadare in natura.

Recomand Bucovina, apreciez ospitalitatea oamenilor de acolo, ma bucur ca s-a imbunatatit calitatea drumurilor si a serviciilor turistice.

Decat 3 week-enduri in Pub si la pizzerii, prefer unul in natura, departe de oras!

Trimis de lcm in 31.10.11 11:57:00
Validat / Publicat: 31.10.11 13:30:06

VIZUALIZĂRI: 2604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lcm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rarau, sfarsit de octomrbie 2011 - zapada

[31.10.11 18:48:52]

Bun si util review de debut.

@lcm: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

georgiana
[31.10.11 19:11:27]

Fain review, mi-ai trezit frumoase amintiri! Si eu am fost cazata in Pojorata, in toamna trecuta si am petrecut 5 zile minunate acolo. Cel mai mult m-a impresionat verdele campurilor si aerul deosebit de curat, care tot timpul ne facea o pofta de mancare nebuna. Pacat ca e atat de departe de noi, ca am fi mers mai des.

Nu doar aceasta localitate, ci intreaga zona mi-a lasat o impresie deosebita.

[31.10.11 19:19:35]

@webmaster: Multumesc. Si bine v-am gasit

[31.10.11 19:22:12]

@georgiana: Multumesc. Zona este intr-adevar deosebita. Sper sa reveniti cat mai curand in zona Bucovinei.

Sarita
[31.10.11 19:42:32]

Cu adevarat "un taram de vis" comparativ cu griul si monotonia orasului. Fotografiile si randurile scrise mi-au trezit si mie 'apetitul' pentru spatiul bucovinean.

In ceea ce priveste mancarea, ai reusit sa gasesti un restaurant cu specificul zonei?

[31.10.11 19:50:00]

@Sarita: Am mancat sus la cabana Rarau. Nu am testat alte locatii, desi as fi vrut sa imi recomande cineva un local bun, cu specialitati locale.

georgiana, lcm, Sarita
Alte impresii din această RUBRICĂVila Claudia: