ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2011
ÎNSCRIS: 05.10.11
OCT-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Am fost la Muzeul Antipa

Mult asteptata (si amanata) redeschidere a Muzeului Antipa a avut, in sfarsit, loc, in urma cu cateva saptamani. Manata de curiozitatea si nerabdarea fetitei (si nu mai putin a mea, recunosc), dar speriata de cozile care pareau interminabile in week-end, asteptam sa se mai potoleasca valul inerent de dupa un asemenea eveniment, cand o prietena de familie a avut ideea de a organiza un grup de vreo 20 de persoane (in final am fost peste 30, parinti si copii, prieteni sau cunoscuti), cu care, teoretic cel putin, am fi intrat cu programare. Si uite-asa, intr-o senina si friguroasa dimineata de octombrie, iata-ne cu mic, cu mare, duminica la ora 10 la usa la Antipa. Sincer, n-am observat sa fi avut vreun avantaj prin "inscrierea" si programarea grupului, nimeni nu stia de noi si oricum am stat la coada la ATM-uri. Singurul avantaj a fost faptul ca ne-am mobilizat sa fim acolo asa de dimineata (altfel nu cred ca am fi facut-o :-) ) si confortul psihic pe care ti-l da ideea de programare. Ca o paranteza, impresiile le voi reda in ordine cronologica si nu o sa insist pe ceea ce am vazut in muzeu, decat in mica masura, muzeul merita si trebuie vizitat, nu povestit, ci mai mult pe aspectele practice, pe care trebuie sa le stiti cand plecati de acasa.

Prima impresie este ca personalul nu prea stie ce are de facut, dupa cum spuneam, nimeni nu stia de noi, desi se dadusera niste telefoane si obtinusem o programare ferma, asta nu a fost o problema pt ca la ora aia oricum nu era multa lume, ne-am asezat la rand sa cumparam bilete, apoi ni s-a spus ca nu mai e nevoie sa stam la rand, apoi a venit altcineva si iar ne-a pus la coada (dupa ce ne-a trecut ca grup intr-un caietel, n-am inteles de ce). Ma rog...

La intrare sunt niste automate (doar doua, clar insuficiente) de unde iti poti cumpara bilet, de altfel este singura modalitate, se poate plati si cu cardul (teoretic), ceea ce nu mi s-a parut deloc practic este faptul ca nu aveai optiunea de a tasta la rubrica bilete de adulti de ex. 16 -1 si apoi 6, trebuia sa dai 16 click-uri pe nr bilete, uneori se mai bloca, am multumit in gand ca nu sunt o profesoara cu doua autocare de copii pt care tre' sa apas de vreo 80 de ori... Dupa ce ne interesasem de pret (stiam ca adultii 20 ron, copiii 5 ron, pensionarii 10) si stransesem banii de la grup, vad la ATM (ne asista un nene cu ecuson care stia tot atat de mult cat si noi despre cum se face) o rubrica "bilet gratuit" si intreb cine are drept la bilet gratuit- imi zice nenea ala "pai copiii mici, dar mai bine intrebati-o pe dna de la receptie", d-na de la receptie ia-o de unde nu-i, intre timp lumea de la rand protesta, ca noi blocasem casa, la putin timp apare si d-na, o intreb, zice-"copiii pana la nu stiu, 5, 6, 7, 8 ani, nu stiu, doamna, prescolarii", ce prescolari or fi aia de 8 ani, zic la loc comanda, luati-o de la inceput cu biletele, avem 13 gratuite pt prescolari si doar doua cu bani pt copii,in sfarsit, terminam cu butonatul, bag cardul ca sa fac economie de timp sa nu stau sa introduc bancnota cu bancnota (am uitat sa zic, f important de stiut, aparatul nu da rest, asa ca sa aveti bani la fix; daca nu, se pot schimba la receptie, dar inseamna timp in plus), nu-i place cardul meu, imi da eroare de comunicare si se sterge tot, TOT, vad negru in fata ochilor, o luam de la capat cu numaratul click-urilor, bag banii, imi da biletele, rasuflu usurata (si eu, si cei din spatele meu) si o luam inspre muzeu.

Prietena mea a luat pt mine si un audioguide, a costat 10 lei, s-a dovedit a fi insa inutil, volumul dat la maximum era insuficient pt a auzi explicatiile pe fondul galagiei din muzeu, lume multa, copii entuziasti, parinti care tipa la ei sa-i potoleasca, va imaginati atmosfera. Ca sa nu mai zic ca pentru a asculta explicatiile de la sala 6, de exemplu, trebuia sa trec prin sala 1, 2 etc pana la 6, nu puteam sari direct unde aveam nevoie (aici nu sunt f sigura ca asa e, daca gresesc imi cer scuze, s-ar putea la fel de bine sa nu fi avut eu suficienta rabdare, dupa nervii de la bilete, sa vad cum functioneaza jucaria, m-am enervat si am renuntat, din pacate ma caracterizeaza asta).

Ca sa intram in sfarsit in subiect, muzeul este deosebit de frumos, se intinde pe 3 niveluri, fauna este f bine structurata, diorame remarcabil facute, pline de realism, copiilor le-a placut mult de tot. Exista niste panouri infotouch in romana si engleza care mie personal mi s-au parut f bine facute. Sotul meu zice ca a avut ceva probleme cu unul dintre panouri, nu-i afisa inforatia dorita (numele unui animal, afisa doar poza, nu si numele), in sfarsit, sunt f sensibile, copiii apasa haotic pe ele si e posibil, desi bune initial, sa se fi stricat intre timp. Multe animale f realist impaiate, cele la care asta n-a fost posibil au fost redate din plastic, cred, de asemenea f sugestive, grupate pe specii, pe zone geografice, nu intru in detalii, dupa cum spuneam, merita vazut, nu citit. Exista si o "pestera", care pe fetita mea a impresionat-o f tare, singura sugestie era un pic de frig inauntru, ar fi facut lucrurile mult mai "reale". Partea de antropologie de la ultimul etaj este impresionanta; la parter troneaza dupa cum era de asteptat "nava-amiral"a Muzeului Antipa, celebrul schelet al elefantului fosil descoperit pe teritoriul Romaniei, elefant pe care toti parintii ni-l aminteam cu nostalgie de pe vremea excursiilor cu clasa.

O sala este dedicata insectelor, o alta sala mineralelor (unde toate mamicile ne-am oprit sa ne uitam luuung la diamante&co), ambele f frumos prezentate.

Ce credeam c-o sa vad si n-am vazut au fost promisele proiectii 3D cu dinozauri, parca asa retinusem eu ca se laudau pe vremea cand renovau muzeul, poate c-o sa fie mai incolo si asta, oricum a iesit foarte frumos, nu sunt in masura sa judec daca a meritat multele milioane de euro investite si anii de asteptare, cert este ca per total m-a impresionat, partea de excutie, ca si partea de informatii mi s-au parut aproape fara cusur. Sa nu uit, pt grupuri organizate, exista ghid gratuit, mai putin sambata si duminca :-((

Au si niste ateliere de creatie pt copii, parintii pot accesa site-ul oficial al muzeului, mi-a atras atentia ceva haios cu savantii trazniti etc, de asemenea la iesire au si un mic magazinas cu suveniruri, de unde nu te lasa copilul sa iesi pana nu lasi ceva banuti pe acolo.

Cand sa plec, socata de coada de afara (era cam 12 si jumatate), nu-mi dau seama si ies cu audioguide-ul in mana, realizez asta afara, dau sa ma intorc si nu ma mai lasa, usa pt grupuri era incuiata, la cealalta era coada si nu ma lasa lumea, cu greu imi deschid usa pt grupuri, returnez jucaria, ma intreaba o donsoara - ati lasat buletin, ceva? Nu stiu, zic, nu l-am luat eu; stiti, imi spune, noi oprim buletinul de obicei; intre timp ii atrage altcineva atentia cu o intrebare, vine alta duduie - zic: am dat audioguide-ul inapoi, nu mi-a folosit, nu se aude. Imi raspunde: pai asa e, v-am zis noi... (??!). Cautati buletinul prietenei, va rog, ii spun eu - raspuns naucitor: da' noi nu oprim buletinele aici!! In sfarsit, nu va mai plicisesc, s-a dovedit in final ca nu oprise buletinul, doar numarul de telefon... In fine, dincolo de aceste balbe, pe care le pun pe seama inceputului "in tromba", muzeul merita vizitat la orice varsta, fara ezitare va recomand asta, incercati insa in timpul saptamanii cei care puteti, sau in w-e chiar la ora deschiderii, se economiseste mult timp.

Pe final imi amintesc sa adaug doua lucruri:f cald inauntru, nu stiu sa fie garderoba, sincer n-am remarcat; atentie la acest aspect, adica cum va imbracati dvs si copii,pt ca realmente mi-a fost greu la un moment dat, eram in mana cu haina mea, cea a fetitei, geanta, caciulita, fular, rucsacelul ei, acuma nu stiu daca la aglomeratia care e e posibila sau oportuna o garderoba, doar atentie la acest aspect.

Al doilea lucru:exista o taxa pt cei care vor sa fotografieze, fie ca sunt profesionisti sau simpli vizitatori, mie mi s-a parut exorbitanta, asta insa nu oprea pe nimeni sa faca poze mai ales cu telefonul (nu ca imi place ideea, dimpotriva; doar constat).

Spor la vizitat si sper sa va placa!!

Trimis de cristina65 in 23.10.11 13:26:46
Validat / Publicat: 23.10.11 15:01:39

VIZUALIZĂRI: 5660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 24 voturi)

magdalena
[23.10.11 16:49:56]

As vrea sa stiu daca mai vizitasei inainte muzeul si impactul pe care l-a avut acum, dupa redeschidere. Eu l-am vazut inainte si vreau sa stiu daca merita sa il revad acum sau sa mai astept, tinand cont de toata nebunia de acolo.

Cat ar fi fost taxa de fotografiere?

cristina65AUTOR REVIEW
[23.10.11 17:34:31]

@magdalena: am vizitat muzeul in scoala generala, acum muuuulti ani, recent nu. In general, te mobilizezi sa (re) vizitezi acest gen de muzee cand ai copii, iar cand Antipa a intrat in renovare, fetita mea avea mai putin de trei ani, asa ca nu s-a pus problema. Stiu ca in copilarie muzeul m-a impresionat mult, dar sincer nu ai cum sa compari ce ai vazut demult, cu ochi de copil, cu ce vezi acum. Si vremurile s-au schimbat, pretentiile au crescut, intre timp am vazut atatea lucruri interesante, sigur perceptia este diferita. Sfatul meu este sa-l vezi daca ai timp, merita cu siguranta. Taxa foto este de 1000 ron (pt profesionisti, cica), cei de rand nu au voie sa faca poze decat afara.

magdalena
[23.10.11 17:43:35]

Wow! 1000 de ron??? Parca s-ar inchiria muzeul pentru sedinte foto speciale! Exorbitant...

Eu l-am vazut acum trei ani, intr-o noapte a muzeelor si as dori sa il revad, dar cred ca astept sa mai treaca o perioada de acomodare, sa mai dispara inghesuiala si sa faca si cea mica trei ani, intre timp...

silvia tudoran
[06.12.11 23:18:19]

@cristina65: tu chiar ai vorbit serios cu taxa aia de 1000 ron? Doamne!

Felicitari pentru review! E foarte bun!

cristina65AUTOR REVIEW
[06.12.11 23:37:52]

@silvia tudoran: multumesc din suflet!

Taxa e pe bune, da, da!!

[15.07.14 15:14:04]

Mutat în rubrica "Muzeul Naţional de Istorie Naturală 'Grigore Antipa', BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait).

luciaoradea
[25.03.15 00:33:31]

Da' măcar o poză, două cu telefonul ????? N-as da nici eu mia de ron pentru pozat, dar tot aș fi încercat să "fur" una cu mobilul.

cristina65, luciaoradea, magdalena, silvia tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Naţional de Istorie Naturală 'Grigore Antipa':