ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2011
DIN: Sânnicolau Mare [TM]
ÎNSCRIS: 21.10.11
APR-2009

Orasul in care si de care m-am indragostit

Michel Delpech - Pour un flirt

Dupa cum va spuneam in zilele trecute, in vizita mea in Franta am hotarat sa vizitam si Parisul pentru 2 zile (eu fiind cazata la Bordeaux). In ultima mea detaliere am uitat sa precizez mijlocul de transport cu care am ajuns in Franta. Deci am luat avionul din Budapesta spre Bordeaux cu escala la Paris. Am rezervat un drum dus-intors care m-am costat pe undeva pe la 400 de euro (compania Air France). De conditii am fost satisfacuta. Din Bordeaux spre Paris am hotarat sa luam TGV-ul (trenul - care a costat in jur de 60 de euro de persoana- daca il rezervati din timp e mult mai ieftin). Eu va prezint varianta mea de calatorie (din Bordeaux). Ar fi fost mai simplu daca luam Wizz Air-ul Timisoara-Paris (ar fi venit cu mult, mult mai ieftin, dar astea au fost imprejurarile).

Am ajuns in Paris, in Gara de Nord, pe la ora 9 si ne-am hotarat sa o luam pe jos spre toate obiectivele turistice. Aveam noroc, pentru ca prietenul meu a mai fost de vreo 3 ori prin Paris si cam stiuse pe unde sa o luam, asa ca am economisit destul de mult timp. Am poposit pentru inceput in Jardin de Luxemburg, un parc impresionant, care in luna aprilie parca este mai splendid. Gasesti o sumedie de locuri de relaxare. Am intalnit, spre uimirea mea, foarte multi oameni in varsta care alergau si faceau Yoga. Apoi, agale am luat-o spre Sorbona, pentru ca, sa fim seriosi... esti student, esti in Paris si sa nu mergi la Sorbona e cam rusinos :). Acolo, ne-am cam impomolit insa am gasit 2 francezi binevoitori, care ne-au ajutat cum au putut pentru a ne indruma spre urmatorul obiectiv, celebra catedrala "Notre Dame". Acolo ne-am odihnit putin in fata catedralei, unde am observat niste tiganci care deranjau franezii de mama focului. Bineinteles ca prietenul meu nu se putea abtine si a inceput sa le goneasca in romana... doamnele auzind vorbele in romana... facandu-se in 2 sec nevazute. La intrare in catedrala ne-a asteptat "Cocosatul de la Notre Dame", care ne-a permis sa facem si poze cu el. Din pacate, eram in Saptamana Mare si se tineau slujbe, iar noi nu puteam vedea cum se cuvine intreaga catedrala. Apoi, ne-am indreptat agale (si obositi) spre muzeul Luvru, insa, fara sa ne documentam, era chiar marti, iar martea este inchis muzeul. In ceea ce priveste mancarea va recomand sa incercati celebrele Croissant-uri cu unt, insotite de o cafea, ori Hot-dog-urile fromage (gustos si cu bani putini). Obositi, ne-am indreptat spre hotel (despre care v-am vorbit in articolul anterior-Etap ).

Dupa cum se spune si in filmul "Midnight in Paris", dimineata, Parisul e frumos, dupa-masa e incantator, seara e feeric iar noaptea e magic, seara ne-am hotarat sa descoperim celebrul "Tour Eiffel". Norocul nostru a fost ca tocmai la ora 9 am fost in turn, atunci cand pe intreg turnul incepe un joc de lumini ce dureaza cam 10 minute. Am ramas impresionati, de peisajul unic, ce ni l-a putut oferi obscuritatea serii asupra orasului "iubirii". A fost un moment de un romantism profund si recomandam oricui sa experimenteze. Dupa ce am coborit, ne-am dorit sa ne aducem aminte de anii copilariei si nu i-am putut rezista caruselului din fata turnului, delectandu-ne apoi cu delicioase creppes (clatite) cu ciocolata si banane. Dupa asa o zi maxima in Paris, am luat metroul pana la statia Lumiere si ne-am incarcat "bateriile" pentru a doua zi. A doua zi, de dimineata, am incercat, insa fara succes sa mut "L'Arc de Triomphe", plimbandu-ne apoi pe celebrul bulevard Chapms Elysee. Apoi am reluat vizita la Luvru, cu succes, in cazul de fata. Recomand tuturor muzeul, insa atentie la timpul rezervat pentru vizitarea lui. Este enorm... Am vrut, neaparat, sa vedem Turnul si ziua, iar cu ocazia asta ne-am cumparat si cate un souvenir. Din pacate nu am mai avut timp sa vizitam Sacre Coeur. Cel mai mare regret cred ca il reprezinta acela ca nu am avut mai mult timp pentru a vizita Versailles-ul. Exista chiar si o linie de metrou care te duce pana acolo. Oricum cu urmatoarea ocazie, acesta va fi primul lucru... si, cum zice si prietenul meu, al doilea va fi Moullin Rouge. :)

Am ramas profund impresionata de acest oras plin de obiective turistice, care abia asteapta sa fie exploatate dar si de aerul acela al iubirii (frantuzesc pot spune) !

Trimis de sandrutza21 in 22.10.11 15:08:47
Validat / Publicat: 22.10.11 16:37:15

VIZUALIZĂRI: 2590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandrutza21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Jardin de Luxembourg

[22.10.11 16:54:27]

Mutat la rubrica "Excursie Paris" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[22.10.11 19:10:15]

eu trebuie sa fac treaba asta sau se face automat?

[22.10.11 19:31:26]

@sandrutza21: s-a rezolvat prin interventia lui webmaster77. Mesajul lui a fost rezultatul actiunii de mutare.

kmy
[22.10.11 23:31:04]

Ai avut o vacanta minunata, dar trebuie neaparat sa te intorci la Paris pentru ca ai ratat multe daca n-ai ajuns la Versailles si Sacre Coeur.

Eu am avut o experienta neplacuta cand am urcat in Turn. A fost atata imbulzeala, incat nu am putut admira cum trebuie frumusetea Parisului de la inaltime.

Piramida de la Louvre nu ai incercat s-o rastorni?

[23.10.11 00:46:52]

Da... imi pare nespus de rau ca nu am apucat sa exploram intreg Parisul, insa intr-o singura zi nu se prea poate vedea tot. Oricum ne-am propus sa mai mergem inca odata la anul.

P. S. Piramida de la Luvru mi-a venit sa o imburd cand am vazut ca e inchis muzeul martea (asa e, daca pleci la drum fara sa te documentezi).

[23.10.11 15:03:51]

Pour un simple rendez-vous

Je pourrais tout quitter

Quitte à faire démodé

Je pourrais me damner

Pour un seul baiser volé

Je ferais l'amoureux

Pour te câliner un peu

Je ferais des folies

Pour arriver dans ton lit

Entre tes draps

Melodia postata poate sa fie inlocuita sau stearsa!

[23.10.11 16:09:35]

multumesc!!!