ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2011
ÎNSCRIS: 05.01.08
OCT-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 [ani]

Ne-am simtit foarte bine!

Bine v-am regasit!

Ne-am intors acum pe 15 octombrie din vacanta de la Kamelya. Vreau in primul rand sa le multumesc lui Cristi (pt. promptitudinea cu care mi-a raspuns solicitarilor mele) si mai ales lui Cornel (de la agentia de turism a comunitatii AmFostAcolo.ro - Alacarte Travel, nota red) care m-a ajutat sa obtin vacanta la pretul mentionat: D in conditii ultra rapide. Recomand tuturor sa apeleze la ei, am colaborat extrem de bine!!!

Zborul cu taromul a fost ok ca deobicei, transferul la hotel a durat 40 min, am fost primii pe care ne-a lasat. Avionul a ajuns pe la ora 14 si la 15:30 eram deja cazati. Serviciile tour-operatorului f. bune, s-au miscat f. repede, singura problema pe care o aveau unii turisti a fost ca asistenta turistica era in engleza sau rusa, nu si romana... si erau unii saracii pe acolo care nu stiu ce au priceput! Sincera sa fiu nu stiu daca se specifica pe undeva in ce limba va fi asistenta turstica...

Asadar, dupa ce am citit reviewurile voastre, mi-am dat seama ca e posibil sa am probleme la receptie in a obtine camera deluxe, asa cum ati patit si voi si mi-am propus sa dau spaga direct la receptie. In general in excursii eu sunt cu datul spagilor si facut ochi dulci receptionerilor si mi-a mers de fiecare data! De data asta insa... copilul a adormit in microbuz si eu eram cu el in brate pe acolo... a trebuit sa imi las sotul sa se descurce dupa ce i-am facut un scurt instructaj cum ca trebuie sa primeasca cartela si nu cheie, etc... El nu e cu datul spagilor neam! si il urmaream de la 2-3 metri de pe un scaun cu cel mic in brate. Evident nu a dat spaga... ca nu e genul... dar el are bafta deobicei... asta ma mai incuraja nitel :)) Vine intr-un final si zice hai ca am primit chiar 2 cartele :))) Suntem dusi cu masinuta la camera si acolo surpriza... aveam deluxe family room, adica 2 dormitoare, 2 televizoare, etc... imens... o camera cu un pat matrimonial imens si alta cu 2 paturi. Dressingul si el imens, voi atasa poze. Seiful mare, intra si laptopul acolo, dar nu l-am avut cu noi. M-am uitat cu atentie dupa inflitratii de apa, nu am gasit nimic, se pare ca al meu sot a avut bafta ca deobicei! Acum imi explicam de ce am primit 2 cartele :)) Minibarul reumplut zilnic cu fanta, cola, bere, apa plata si apa minerala, cate 3 din fiecare, nu stiu daca e in functie de nr. de persoane... probabil ca da, desi copilul are totusi doar 2 ani :)))

Voi da totusi o nota mai mica la categoria conditii de cazare pt. ca la capitolul curatenie a fost cam ciudat, desi le dadeam cameristelor 2-3 euro mereu. Ba nu ne puneau toate prosoapele pe motiv ca nu mai au, ba nu faceau curat pe jos, ba uitau de hartie igienica, iar de balcon nu s-au atins niciodata, decat sa ne goleasca scrumierele. A plouat si se adunase ceva apa care a baltit acolo 2 zile pana am prins o camerista si a dat aia de 2 ori cu mopul. In fine, poate ca sunt eu mai exagerata cu curatenia, nu pot sa spun ca am avut de suferit, doar ca era enervanta faza cu prosoapele si cu hartia igienica... aaaa si spalau oglinda si chiuveta cu sampoanele din sticlutele lasate pt. consum si le reumpleau cu apa sau le lasau asa jumatate. Noi nu le-am folosit si vedeam cum se termina si apoi ca au devenit diluate, aveam 3 nuante de albastru in sticlele de sampon :))))

La capitolul mancare stateau super bine, am avut de toate, fresh dimineata la micul dejun, iti puteai stoarce singur citrice (aveau 3 aparate), apoi in ultima zi au bagat un aparat mare automatizat dare facea doar suc de portocale.

Cu mancarea deci ok, nu mai detaliez ca s-a tot scris, erau multe snack-baruri cu griluri, kebab, hamburgeri, cartofi prajiti, cartofi copti, gozleme in 2 locuri, etc.

Internet exista nu numai in receptiile celor 3 hoteluri din complex, ci si la diverse baruri, prindeam inclusiv pe plaja netul de la barul din Selin. Parola era aceeasi la toate locatiile si nu se schimba.

Vremea a fost mai nasoala la inceput, am prins o zi inorata si o zi cu ploaie... asa ca piscinele s-au cam racit, dar marea calda, neasteptat de calda, asa ca am stat numai pe plaja. La aqua parc inghesuiala maxima la tobogane si copii la piscina de copii desi apa era super rece!

Plaja superba!!! Mare, lata, nisip extrem de fin, aerisita, umbrele mari sau copertine imense care tineau umbra.

Bazarul din apropiere era destul de maricel, nu am cumparat decat pt. copil chestii pt. nisip, galetusa, tractorase, d'astea... cam 2-3 euro cate un set din asta.

La receptie era afisata o statistica cu proportia nationalitatilor cazate in hotel. Cat am stat acolo am vazut si auzit germana cat cuprinde, ceea ce ne-a fost confirmat si din statistica de la receptie: 64% nemti, 11% rusi, 9% englezi si restul cate 1% diversi.

Mie mi-a placut la kamelya, dar eu sunt si fan bungalowuri si prefer corpurile astea mai mici de cladiri cu verdeata si mai retrase... poate sunt si obisnuita cu egiptul pe unde am tot bananait in ultimii ani :)) Oricum doar Selinul era mai aproape de plaja...

Pentru noi a fost alegerea cea mai buna si am prins si un pret bun, tinand cont ca s-au tot scumpit asa pe ultima suta.

Daca aveti intrebari, nu ezitati, raspund cu placere!

Trimis de Angelinne in 17.10.11 21:39:09
Validat / Publicat: 17.10.11 23:20:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: istanbul, kusadasi, antalya

VIZUALIZĂRI: 5772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu pat matrimonial
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 52
    [17.10.11 23:29:07]

rog daca se poate corecta, ca eu nu am gasit si nu cred ca mai pot... pretul e cu tot cu transport cu toate taxele incluse, cred ca am uitat sa bifez acolo ceva

[17.10.11 23:37:08]

Rezolvat

[18.10.11 18:32:52]

Buna,

Felicitari pentru vacanta reusita. Intr-adevar Complexul Kamelya e deosebit, nu poate fi o alegere gresita niciodata. Si eu am fost in acest complex de 2 ori, odata la Village-vezi impresii postate, iar in anul urmator la Selin. Ambele mi-au placut, Selinul insa este intr-o oarecare masura mai elegant, mai pretentios. Insa ceea ce conteaza acolo este faptul ca beneficiezi de aceeasi plaja-care e minunata, mi se pare cea mai frumoasa din Turcia, si de aceleasi posibilitati de relaxare si distractie.

Chiar si in acest an am dus dorul acestui complex, chiar daca ma aflam tot intr-un hotel de 5* turcesc.

Pentru informatii suplimentare legate de Selin pot sa revin cu placere; nu am facut-o pana acum pentru ca au fost in mare amintite multe aspecte din partea altor turisti.

Vacanta placuta si in noul sezon ALB

[18.10.11 18:37:46]

Daaaaaaa plaja este superbaaaaaa!!! Copilul meu e fan "nisipi" asa cum spune el, a fost foarte fericit si noi la fel!

Vacante placute si tie, acum caut sa citesc pe unde ai fost anul asta

[16.06.12 16:09:53]

@Angelinne: Buna ziua... sunt din Tg Mures si as vreau sa stiu mai multe informatii despre vacanta dumneavoastra la Kamelya... daca se poate si pe tel. nr meu este 0746 537 689

[17.06.12 00:26:08]

@Gyuszi_Sz: ce va intereseaza? va raspund cu placere

[17.06.12 20:37:31]

@Angelinne: Chiar merita sa mergem acolo???

[18.06.12 00:03:19]

@Gyuszi_Sz: eu va pot spune ca pt. mine a meritat. acum, nu stiu pretentiile voastre, daca aveti copii, etc

este un hotel bun, raportul calitate-pret mi se pare excelent, plaja este superba, nisip fin, intrare lina in mare, aerisita, mare, sezlonguri multe, umbrare mari

ca facilitati este bine ca se pot folosi toate de la toate cele 3 hoteluri din complex, doar la mesele principale esti conditionat de restaurantul hotelului in care esti cazat.

eu mi-am scris parerea in review... oricum daca aveti copii este un hotel potrivit

parerea mea este ca in turcia, pe langa o buna informare asupra hotelurilor, totul este legat de buget si pretentiile pe care le aveti.

eu l-as recomanda prietenilor, de exemplu.

cand voi mai merge in antalya voi alege altceva doar pt. ca imi place sa nu stau mereu in acelasi loc, de reprosat nu am ce sa le reprosez celor de la kamelya.

eu am fost in extrasezon (octombrie 2011) si singurul dezavantaj a fost ca piscinele nu erau incalzite si nu ne-am putut balaci si in ele, dar apa marii a fost calda-calda, buna si pt. cel mic.

mancarea este multa si de toate felurile, am cel mai sclifosit copil posibil si tot a mancat la fiecare masa, plus ca exista mancaruri pe la diverse snack-baruri (intre mese) si acolo faceau alte mancaruri decat in restaurant, deci sigur ii placea ceva!

minibarul este reumplut zilnic gratuit cu bere, sucuri la doza, apa plata, apa minerala.

hotelul este mare si numai pana descoperi toate barurile iti ia timp, deci nu ai cum sa te plictisesti... seara ne plimbam mereu pe faleza, ieseam din hotel si la 4-500 m era un bazar...

cam astea ar fi avantajele...

daca vreti sa ma intrebati ceva anume care sa va faca sa luati hotararea mai usor... astept si va raspund cu drag, asa imi este greu si nu stiu ce termene de comparatie aveti si nici pretentiile dvs.

o seara frumoasa!

[19.06.12 13:01:00]

@Angelinne: Buna Angellinne,

Impreuna cu sotul meu si fetita noastra de 2 ani si 5 luni mergem la Kamelya Holiday Village in luna iulie.

As avea cateva intrebari daca esti draguta sa-mi raspunzi. Mai folosesti acest site?

Ali

[19.06.12 15:00:18]

@aaali: Buna Ali, iti pot eu raspunde, am fost de 2 ori in Kamelya. Astept intrebarile tale

[19.06.12 15:01:35]

@aaali: si eu la fel, folosesc in continuare site-ul

asteptam intrebarile tale

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.06.12 15:11:17]

La ora asta la KAMELYA este o oferta speciala foarte buna pentru luna iulie.

Pentru 2 adulti si un copil pana la 13 ani costa 1643 euro cu zbor TAROM cu toate taxele incluse. click aici

Nici un hotel care este mai ieftin (si chiar multe mai scumpe) decat Kamelya nu se apropie macar de servicile si plaja extraordinara de acolo.

[19.06.12 15:22:18]

@ramo: Buna Ramo,

As vrea sa stiu:

-cat de departe este plaja fata de Kamelya Village? vom sta in Village. Tu unde ai stat? cam cate min faci pana la plaja?

-poti servii masa si la Selin si Fulya? am inteles ca putem beneficia de serviciile intregului complex dar nu stiu daca putem manca si servi bauturi la Fulya si Selin daca noi suntem cazati in Village

-in ce complex este aquaparkul?

-am vazut un clip pe youtube filmat la o piscina din complexul Kamelya, nu stiu daca era la Village, Fulya sau Selin, turistii asteptau sa intre la piscina, piscina era incxonjurata cu un gardulet avea porti de fier si inchise cu lacatul. Personalul hotelului deschideau portile pt ca turistii sa poata intra. era un haos total, se imbulzeau sa ocupe un sezlong. poti sa vezi si tu clipul, e postat de van8x si are 1:03min. Avand in vedere ca mergem si cu fetita noastra care are 2 ani nu vream sa stam la coada de dimineata sa ocup un sezlong. Clipul e postat in 2008, sper ca lucrurile sa se fi schimbat.

Multumesc mult si apreciez faptul ca m-ai contactat. Daca ai ceva recomandari le astept cu placere.

[19.06.12 15:38:36]

@Angelinne: Buna Angelinne,

Multumesc mult pt promptitudinea cu care ai raspuns. Am postat intrebarile lui "ramo", le poti vedea pe site.

[19.06.12 15:41:16]

@Andox: Multumesc. La ce agentie e oferta sau unde ai vazut-o?

[19.06.12 15:47:18]

@aaali: kamelya este cel mai indepartat fata de plaja... dar distanta nu este mare, in ordine... urmeaza fulya si apoi selinul care este cel mai aproape de plaja, dar repet... distanta nu este mare.

masa nu o poti servi decat la restaurantul hotelului unde esti cazat, in rest ai acces la toate barurile si piscinele celorlalte hoteluri

legat de filmuletul e pe youtube habar n-am, iti pot spune ca daca mergi cu copilul categoric vei prefera plaja care este minunata, mare, lata, lunga, cu sezlonguri care sunt suficiente pt. toate hotelurile la capacitate maxima... si in plus au si umbrele mari, groase si umbrare asa dreptunghiulare care tin umbra foarte bine

ia legatura cu andox, te poate rezolva el cu rezervarea la hotel

membrii site-ului beneficiaza de preturi speciale, nu vei gasi o oferta mai ieftina nicaieri

o zi frumoasa

daca mai ai intrebari, raspund cu drag

[19.06.12 15:53:01]

aquaparkul este aproape... nu te gandi ca cele 3 hoteluri sunt delimitate, ca nu sunt... iti pot face eu o poza cu harta hotelului ca inca o mai am, a prins baiatul meu drag de ea si se joaca cu ea, defapt inca isi aduce aminte cu drag de vacanta deacolo... si el avea 2 ani si 6 luni cand am fost la kamelya

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.06.12 15:56:48]

Uite un plan al complexului click aici

[19.06.12 16:02:38]

am atasat si eu o poza... eu am stat intr-unul din corpurile portocalii, am avut camera deluxe, celelalte din spatele restaurantului (mai galbene-bej) am impresia ca sunt camere standard

in rest poti vedea exact pe harta unde sunt toate...

daca vrei pot fotografia si conceptul de all inclusive, il am pe spatele hartii, insa nu stiu daca il vei putea descifra, este in mai multe limbi si mi-e ca poza nu o vei putea mari sa intelegi ceva... dar pot face o incercare sau imi dai un mail ceva sa iti trimit

[19.06.12 16:36:28]

@Angelinne: multumesc pt toate informatiile. am vazut planul complexului trimis de andox. este ok, nu imi trebuie poza cu conceptul all inclusive.

Angelinne, ofertele speciale pt membrii site-ului prin ce agentie de turism sunt? sunt safe? stiu ca nu poti da nume de agentii dar iti las adresa mea de mail si ma poti contacta alex_alina@vodafone. ie

[19.06.12 16:58:23]

@aaali: ai mail... da-mi un semn daca l-ai primit

daca te uiti mai tarziu pe forum o sa gasesti si pozele, dureaza putin pana se valideaza (harta si conceptul)

[19.06.12 17:01:34]

@aaali: daca citesti review-ul meu apare si numele agentiei

Sunt super-safe! Ti-am dat detalii in mail.

[19.06.12 21:10:24]

buna angelinee o intrebare... ce atmosfera au seriile din complex... m ar interesa in special noptiile... discoteci, partyuri... etc. multumesc!

[19.06.12 21:51:22]

@Gyuszi_Sz: sunt spectacole in fiecare seara la amfiteatrul in aer liber, discoteca este in hotelul Selin, dar ai acces oriunde ai fi cazat si intr-o noapte era si discoteca pe plaja

Din pacate nu am fost sa iti pot detalia atmosfera, avand copilul mic... nu m-au interesat.

[19.06.12 21:55:20]

multumesc mult... apropo oricum avem deja biletele la acest complex

ce o fii va fi... vom vedea... !!!

[20.06.12 10:30:29]

@Gyuszi_Sz: vacanta frumoasa! cand mergeti? aveti copii?

este un complex bun, iar raportul calitate-pret este super!

[20.06.12 12:34:51]

@Angelinne: 10 iulie... nu nu avem copii dar sincer cred ca am dat c am mult pe bilete... din pacate mai tarziu am observat ca site-ul Am fost acolo are in oferta aceasta vacanta...

[20.06.12 13:16:58]

@Gyuszi_Sz: asteptam impresii cand va intoarceti! vacanta frumoasa!

[20.06.12 13:43:55]

@Angelinne: Multumim...

[20.06.12 17:48:39]

Buna Ali, Cu mare intarzaiere raspund. Ma bucur insa ca ai primit atat de multe raspunsuri si ca exista activitate pentru acest hotel anii trecuti necunoscut. Eu doar voi mai completa cu unele impresii pesonale: distanta de la Village nu mi se pare mai mare fata de plaja, comparativ cu celelalte locatii din complex. oricum esti libera sa mergi spre plaja pe unde vrei, exista multe variante, scurtaturi... tu poti sa faci plaja in ce zona vrei, care va fi mai directa de la camera ta. Oricum drumul e o placere oana la faleza. Locuri cate vrei, referitor la piscina, am vazut si eu filmuletul cu aqaparcul si ma ingrozisem - acea poarta se inchide seara pentru a se face curatenie in zona respectiva, dar nu am vazut asa show-ri la intrare niciodata. Parca se deschidea la 8 dimineata si iti puteai retine locuri unde voiai, dar nu a fost nebunie niciodata. Oricum la fiecare piscina exista locuri de joaca pt. copii, nu doar la aquapark. Sincer e mai multa liniste la alte piscine, te omoara galagia rusilor si a englezilor. dar ma rog... ignor.

Mesele principale vor fi la Village dar tu si in cursul zilei poti servi snakuri si alte chestii oriunde, bauturi, cafea... Asta e cel mai fain, libertatea de miscare. Nu rata restaurantul Pescaresc. E la SELIN este Bestial de fain, fa rezervare cum ajungi, nu vei regreta.

Corpurile de la Village sunt de 2 tipuri renovate si nerenovate. Cele noi sunt f aproape de Selin si Fulya. Cele nerenovate nu cred ca sunt vandute romanilor, acelea arata jalnic si sunt mai departe de plaja. In rest cele renovate sunt minunate, si eu am stat in DELUX - vezi pozele.

Seara era spectacol, terase o groaza, multe cu muzica Life si intrarea e libera oriunde. Seri dansante la Dragon si la terasa de la Selin- e o terasa pe la etajul 7 cred, cu o panorama superba.

Va asigur ca nu veti regreta alegerea, noi am fost 2 ani-Village si Selin- si azi avem melancolia acelor veri. Anul trecut am ales Limak in BELEK, si acolo e ok pret-calitate, insa plaja ca la Kamelya nu gasesti.

Vacanta placuta si saluta Kamelya din partea mea.

aaali, Angelinne, claupin, Corina70, crioli*, cristinaff, Gyuszi_Sz*, khristina, ramo
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Aishen K Club (ex Holiday Village) [Evrenseki]: