ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
MAY-2011

Paraul Rece – Trei brazi - un traseu frumos uitat de turisti

Gheorghe Zamfir- Mocirita cu trifoi

Dupa mai bine 20 de ani am revenit pe un traseu drag, Paraul Rece - Trei Brazi, fiind unul din primele mele trasee la munte impreuna cu sotul meu pe vremea cand eram doar prieteni.

Paraul Rece si Trei Brazi au ca punct comun Predealul, spre amandoua pornesti de aici: 5km Predeal-Trei Brazi; 8km Predeal-Paraul Rece.

Daca ajungi la Paraul Rece ai privelisti frumoase spre Trei Brazi, Piatra Mare si Postavaru iar de la Trei Brazi spre Paraul Rece si impunatorul masiv Bucegi. Pentru ca nu ne-am putut decide niciodata care imagini sunt mai frumoase, indiferent din care parte privim, facem acest traseu (pe jos) in circuit: Predeal – Paraul Rece-Trei Brazi-Predeal. Cea mai frumoasa parte din acest circuit este traseul dintre Paraul Rece si Trei Brazi, marcat cu triunghi albastru, care poate fi parcurs intr-o ora si jumatate.

Dupa ce ne saturam de admirat privelistile de la o terasa aflata pe stanga inainte de intrare in Paraul Rece, unde ne racorim cu o bere si o inghetata, pornim pe acest traseu. Traseul pleaca din dreapta partiei de schi din Paraul Rece, pe la marginea padurii, intr-o coborare abrupta dar indulcita de poienile pline cu flori prin care trecem in timp ce coboram spre paraul Pietrosu. Candva aceasta poteca era batuta de turisti, in special tineri, iar acum iarba si florile au crescut si pe carare, semn ca tot mai putini turisti se bucura de aceste frumoase peisaje.

Dupa ce traversam podetul peste parau traseul ne urca pe celalalt versant intr-o poiana mare de unde avem privelisti frumoase la 360 de grade. De aici vedem Postavaru, Piatra Mare, Paraul Rece cu partia de schi si crestele Bucegilor dominate de Vf. Omu si crucea Caraimanului.

In acest loc atat de frumos am vazut in ultimul an, in cele trei ture pe care le-am facut pe acest traseu, cum se inalta aici o manastire. De obicei am ajuns la manastiri si am admirat si imprejurimile iar acum e prima data cand vad cum se inalta o manastire pe un traseu pe care il stiu foarte bine si am avut sentimentul ca Dumnezeu imi iese in cale.

In iunie anul trecut am vazut in lucru un drum ce ducea in poiana, in stanga traseului nostru. Au aparut cateva cladiri iar intr-o mica incapere din lemn, varuita in alb in interior si impodobita simplu, suntem indemnati sa fim mai buni, sa ne iubim aproapele, sa nu ne pierdem speranta…

Terenul din poiana a fost donat de proprietar cu dorinta expresa ca aici sa se inalte un centru ecumenic, un loc unde oricine vrea sa vina sa spuna o rugaciune indiferent de religie.

In mai anul acesta trecand prin poiana si intrand sa ascult vorbele frumoase ale preotului, care te indeamna la bunatate si iubire, am constatat ca fundatia bisericii era gata si se incepea ridicarea propiu zisa a bisericii. La inceput de octombrie constructia a ajuns aproape la acoperis.

Cred ca odata cu terminarea manastirii aceste locuri vor fi mai umblate ca niciodata. Cei care vor ajunge aici, pe langa pace sufleteasca vor descoperi si peisajele frumoase de sub crestele Bucegilor si Postavaru.

Continuand traseul spre Trei Brazi poteca ce ne poarta prin poienile inflorite alterneaza cu cea prin padure unde vara te poti racori la umbra unor stejari seculari iar toamna poti admira simfonia de culori.

Ajunsi la Trei Brazi avem panorama locurilor pe unde am trecut, a muntilor Postavaru si Piatra Mare si a poienii frumoase ce duce la cabana Poiana Secuilor.

Este un traseu usor (ceva mai greu inceputul traseului de la Paraul Rece la Paraul Pietrosu) unde ai foarte multe privelisti frumoase de admirat.

Voi atasa poze din cele trei ture facute pe acest traseu.

Carari frumoase tuturor!

Trimis de Lumis66 in 13.10.11 11:51:09
Validat / Publicat: 13.10.11 13:10:59

VIZUALIZĂRI: 12804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Paraul Rece strajuit de crestele Bucegilor - vedere de la Trei Brazi

[13.10.11 13:17:04]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.10.11 13:30:23]

Cu eleganța review-urilor tale despre munte și traseele străbătute aproape m-am obișnuit, dar acum fotografiile sunt cele care mi-au atras atenția în mod deosebit și pe care le-am apreciat cu un profund sentiment de admirație: ele se constituie într-un nou imbold de a porni la drum, căci așa peisaje frumoase se cuvine a fi admirate cu propriii ochi.

ileanaxperta*
[13.10.11 14:25:09]

Citindu-ti randurile mi-ai amintit de parcurgerea aceluiasi traseu pe o zapada ca-n povesti, cand, cu multi, multi ani in urma, fiind cu niste prieteni de familie, ne-am incumetat la acest drum. Si aveam si o sanie cu noi, din aceea, plianta, care s-a frant sub greutatea noastra (sau nu... mai degraba datorita hopurilor zapezii ) si care si-a dat obstescul sfarsit pe vaile acelea de vis frumos de iarna...

Frumoase randuri si poze pe masura! Peisajul este minunat in orice anotimp... parerea mea

[13.10.11 18:18:55]

melodia postata poate fi inlocuita/stearsa!

Lumis66AUTOR REVIEW
[14.10.11 22:38:41]

@webmaster, multumesc pentru alegerea articolului ca minighid.

A scrie despre aceste frumoase trasee este o adevarata placere pentru mine iar atunci cand vad ca ceea ce am scris starneste interesul unora de a vedea aceste locuri sau amintiri placute altora nu face dacat sa-mi dea impulsul de a scrie despre alte trasee.

@mariana. olaru, @ileanaxperta, multumesc pentru cuvintele frumoase.

@webmaster13, multumesc pentru melodie, pe Gheorghe Zamfir il ascult cu placere de cate ori am ocazia.

ionescunic
[15.10.11 04:05:30]

Eu n-am uitat niciodata acest traseu, l-am facut de cateva ori copil fiind si apoi de 2 ori dupa varsta de 20 de ani, si de fiecare data a fost o incantare.

In paralel mai exista un traseu prin padure , ce porneste din drumul spre Trei Brazi si ajunge in drumul spre Paraul Rece in locul numit "La Cracanel", daca bine tin minte.

ileanaxperta*, Lumis66, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pârâul Rece: