ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2011
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 19.08.11
OCT-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani

Surprins placut de aceasta pensiune din Satic

Am organizat ca de obicei o excursie pentru grupul meu de prieteni si colegi. De data aceasta grupul a fost format din 9 familii (18 adulti si 8 copii). Tot cautand pe internet sa gasesc o locatie unde nu mai fusesem cu grupul meu, am intrat intr-o discutie cu un coleg de servici care ma indrumat catre aceasta pensiune. Stiindul pe el o persoana cu pretentii am intrat pe situl acestei pensiuni. Am fost surprins de cat de frumos era prezentata pensiunea. Asa ca am decis sa organizez excursia acolo. Dupa o discutie cu gazda pensiunii am stabilit toate conditiile necesare (pret, data rezervare, cu mancare - sau fara etc).

Primul lucru care mi-a atras atentia atunci cand am ajuns la pensiune a fost faptul ca era printre primele pensiuni care avea in realitate tot ceea ce prezentase pe situl ei. Mentionez ca pe parcursul ultimilor ani am organizat excursii pentru grupul meu la pensiuni care variau intre 3 - 5 margarete, si pot spune ca peste 80% din ele prezentau fara pic de jena lucruri pe care in realitate nu le aveau. Revenind insa la aceasta pensiune pot spune ca am luat legatura la inceput cu parintii proprietarilor (ei locuiesc acolo). Oamenii nu se implica in negocierile cu clientii (ei executa intrutotul ceea ce le spun copii lor). Seara am luat legatura cu tinerii proprietari (tineri care se vedea foarte clar ca au vizitat foarte mult si ca doresc sa isi atraga o anumita categorie de clienti). Ca mic exemplu va pot spune ca dimineata la ora 6 erau prin curte si adunau lucrurile aruncate de copii nostri, iar seara pe la ora 12.30 se invarteau prin curte sa ne ofere ceea ce aveam nevoie la gratar.

Desi la inceput nu doream sa comandam mancare de la pensiune, pe parcursul primei zile ne-am decis ca merita sa incercam sa comandam la ei. A meritat sa comandam de la ei.

Singurul lucru care ne-a deranjat a fost sa vedem cum veneau din munte camioanele cu trunchiuri de copaci (nu are legatura cu pensiunea ci cu padurarii care nu isi fac treaba lasand o tara intreaga fara paduri) lucru care ne enrva la maxim.

Si ca sa nu ma mai lungesc mentionez ca merita organizata o vacanta la aceasta pensiune. Nu sunt genul care sa faca reclame pensiunilor (pot spune ca sunt, in general, foarte critic), insa consider ca atunci cand intalnim si pe cineva care incearca sa faca ceva serios sa il si sustinem.

Sa aveti excursii cat mai placute.

Trimis de Curiosul in 11.10.11 08:01:48
Validat / Publicat: 11.10.11 09:25:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI. A mai fost în/la: Prea multe locuri pentru a sta sa le enumar aici.

VIZUALIZĂRI: 6257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Curiosul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.10.11 09:01:44]

Mutat la rubrica "Pensiunea Piatra Craiului [Satic]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

cris1982
    [11.10.11 14:42:37]

Remarc ca acest review este foarte diferit de cel anterior -- click aici.

Parca ar fi vorba de locatii diferite...

TORA INGRID
    [11.10.11 20:44:05]

O descriere a serviciilor pensiunii, spatiului de cazare si anexelor lui, imprejurimilor, drumului de acces ar fi binevenita pentru... curiosi. Despre fotografii nu mai vorbesc, ele ar spune si sustine singure cele ce afirmi. Singurul lucru... curios... intradevar este diferenta mare intre doua impresii despre aceasta pensiune, e drept ca si intervalul de timp este mare, si faptul ca insisti pe atitudinea proprietarilor, adica exact ceea ce s-a reprosat in celalt review.

Poate ai o explicatie, desigur personala. (ma gandesc ca pensiunea si-a schimbat proprietarii sau managementul sau au dat curs si solutie reclamatiilor anterioare...)

CuriosulAUTOR REVIEW
    [18.10.11 18:27:29]

Buna ziua. Scuze de intarziere.

Cand am scris acest rewieu nu am stiut ca a mai fost unu (nu stiam de existenta lui).

Eu am scris exact ceea ce sa intamplat la mine.

Rewieurile sunt diferite doarece fiecare grup a avut contact total diferit cu proprietarii.

Grupul meu nu a comunicat cu parintii proprietarei, decat minimum necesar. Iar ei au evitat cat sa putut de mult sa intervina in distractia noastra.

Si pot spune ca grupul meu a fost format din 19 adulti si 8 copii. Si nu mai cometez ce tambalau au putut realiza 8 copii (in mod special ca in una din zile a plouat si copii au trebuit sa sta in casa).

Nu mai spun ca in seara de sambata am facut karaoke la care au participat cam 12 adulti care avea "impresii de mari cantareti" si au "urlat timp de vreo 6 ore asa de tare incat sunt sigur ca am reusit sa speriem lumea si animalelel din curte .

Nu cunosteam proprietarii pensiunii (asta ca sa nu aveti vreo minima idee ca as dorii sa fac reclama), insa imi place sa cred ca sunt o persoana corecta si atunci cand cineva greseste il cert, insa cand cineva face un lucru bun il apreciez.

Referitor la fotografii, va pot spune ca am cateva sute pe putin (insa in toate apar membrii grupului care in mod sigur nu doresc sa le fie pusa poza pe forumuri.

Acum cateva zile am primit mesaj de la pensiunea respectiva in care mi se prezenta oferta de revelion. Ca parere personala pot spune ca preturile sunt foarte mari (consider ca totusi 400 ron /persoana/zi reprezinta o suma mare tinand cont ca oferta te obliga la minim 3 zile). Dar aceasta oferta de revelion nu are legatura cu modul cum am fost tratata si cum m-am simtit in perioada cat am stat la ei.

Va rog sa ma scuzati ca raspund f greu, dar eu intru aici doar cand caut sa mai plec cu grupul pe undeva si dupa ce am fost acolo.

Sa aveti plimbari placute

Piatra Craiului
    [31.10.11 17:09:58]

Buna ziua,

Sunt gazda si am vazut ca ati postat pretul pentru revelion si cred ca s-a inteles gresit. Nu stiu unde ati gasit aceasta oferta, dar la noi pe site-ul personal si pe site-urile de specialitate pe care am postat noi avem pretul de 250lei/zi/persoana, va asigur ca noi nu am postat nicaieri alt pret. Mai mult oferta este de 3 sau 4 zile la alegere.

Printre altele, va asigur ca aprecierea negativa postata anul trecut nu se refera la pensiunea noastra. Sunt date care nu sunt conforme cu realitatea, tatal meu nu stat in pensiune la acea vreme si nu a activat in domeniul marinei. Locul de joaca se intinde pe gazonul din fata casei si este de peste 300mp, iar gratarul este acel ansamblu si a fost construit odata cu casa. Sigur ese o greseala. Pe culoarul Rucar-Bran mai sunt 2-3 pensiuni cu acelasi nume.

Va multumim pentru aprecieri si va stam la dispozitie pentru orice ocazie.

Cu stima,

Gazda pensiunii

NB Piatra Craiului este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [31.10.11 18:34:03]

@Piatra Craiului: aveţi posibilitatea să scrieţi un drept la replică, în care să încercaţi să lămuriţi posibila neînţelegere legată de celălalt articol, fie scriind un articol separat, fie scriind acolo un ecou.

Sfatul nostru este să profitaţi de oportunitate.

cris1982, Curiosul, Piatra Craiului, Simini, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Piatra Craiului [Săticu de Sus]: