ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2011
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2011

Marrakech, un oras plin de viata

Capuccino - Marrakech

De cand eram mic am ramas cu amintirea melodiei care avea ca titlu orasul, canta-ta de formatia Capuccino(?)(este pe trilililu).

Testand preturi ale avioanelor, am vazut de anul trecut caci zborul spre Marrakech este accesibil. Asa ca am trecut la fapte: Zbor Cluj-Pisa cu Wizz: 15 euro. Pisa-Marrakech: 15 euro cu Ryan, iar la intoarcere Mar- Madrid cu Ryanair: 30 euro si Madrid- Cluj cu Wizz.

Perioada aleasa: sfarsitul lui septembrie, aprox 30 grade (la fel ca in Romania).

De la aterizare, din autobuzul care te duce spre centru remarci cladirile care toate sunt in aceeasi culoare roz, daciile logan culoare galben-maroniu si plantatiile de maslini, precum si faptul caci totul este foarte verde.

Cazarea am avut-o intr-un riad (Lena), 40 euro camera pe zi, cu mic dejun si piscina, intr-o atmosfera orientala.

Gasirea ei s-a facut cu ajutorul copiilor, care de la 8-9 ani isi dezvolta talentele de negociatori.

Medina este deosebita, ne-am pierdut in fiecare zi, senzatia de ameteala este accentuata de scuterele care trec razant si claxoneaza incontinuu, alaturi de vanzatorii care incearca sa te agate.

Pt ca berea lipseste complet, am facut o cura de fresh de portocale, spre fericirea vanzatorilor. Dar la 1.5 lei paharul, avantajul a fost de ambele parti!

Dupa masa, incepe spectacolul in piata Jama el Fnaa, unde lumea araba se intrepatrunde cu cea africana, spre deliciul miilor de turisti. Serpi, maimute, tobe africane, si alte zgomote se intrepatrund, realizand un cadru fascinant, pe care nu il vei gasi nicaieri in Europa.

Pe langa cele 2 palate, unde intrarea este modica (1 euro), se pot vizita gradinile Majorelle, creatie a creatorului de moda Yves S. Laurent.

Daca va simtiti obositi de atata medina, puteti sa vedeti partea noua a orasului, cu cladiri si lume moderna. Dar farmecul tot in medina este, si veti dori sa va intoarceti...

Bazarul, asa cum stim este placut si obositor, totul se negociaza, chiar daca plecati, veti fi urmariti de vanzatorii care va vor oferi pana la urma pretul vostru, cu conditia sa nu cedati prea repede.

Dupa trei zile de agitatie, am plecat in muntii atlas si in desert, dar despre astea intr-o alta relatare.

In concluzie, merita sa incercati Marakech-ul, e cel mai plin de viata oras pe care l-am vazut, mancarea e complet diferita, lumea amabila, ieftin si extrem de colorat!

Trimis de vgaby in 07.10.11 22:46:42
Validat / Publicat: 08.10.11 07:31:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 4925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina riadului, vazuta de pe terasa

webmaster15 [08.10.11 07:14:47] »

Ce alt fond sonor, sa ilustreze mai bine review-ul? Am atasat acea melodie. Auditie placuta.

vgaby [08.10.11 08:28:18] »

multumesc pt melodie!

roth [09.10.11 00:18:16] »

Marocul o destinatie la care visez de ceva vreme si se pare ca voi mai visa inca. O destinatie altfel, total diferita cum si tu ai observat. Felicitari pentru vacanta si sa nu mai zica "ardealul" ca ferice de noi Bucuresteni ca avem Baneasa cu Blue si Wizz ca uite ce destinatii si ce preturi ies si de acolo.

Am o singura nelamurire si nu pot trece la urmatorul rw daca nu inteleg ce ai vrut sa spui cu:

De la aterizare, pe autobuzul care te duce spre centru remarci cladirile care toate sunt in aceeasi culoare roz, daciile logan culoare galben-maroniu si plantatiile de maslini, precum si faptul caci totul este foarte verde.

Ce autobuze au astia don'mule? par diferite rau de ce stim. Cred ca ai vrut sa scrii "din" asa ca i-mi permit sa anunt un moderator sa repare textul.

In rest pozele sunt de vis, mai ales de la 8 la 11

vgaby [09.10.11 09:27:46] »

Am vrut sa spun: din autobuzul. Obs corecta. Gradinile Majorelle nu sunt promovate prea mult, intrarea aprox 15 lei, am citit de ele pe net intamplator, dar era multa lume care le vizita.

webmaster15 [09.10.11 14:47:34] »

Am vrut sa spun: din autobuzul

Corectat textul.

daniel_72 [29.09.12 16:56:29] »

@roth:

Buna ziua,

Sa stiti ca formularea "pe autobuz", desi aici a fost vorba doar despre o banala greseala de dactilografiere, nu este in totaliate gresita, avand ocazia sa vad in 2009 un fel de microbuz supraaglomerat cu cativa temerari circuland sus pe acoperis (asa cum circula poze pe net)

daniel_72 [29.09.12 17:00:47] »

@vgaby:

Melodia exista in mai multe variante, eu imi aduc aminte de cea interpretata de Goombay Dance Band de pe vremea copilariei mele

evrika22 [06.11.13 22:22:13] »

Nu stiu cum ati gasit bilete la Wizzair si Ryanair atit de ieftine. E bine sa stie lumea ca numai un bagaj de cala pentru Wizz se plateste 90 lei pe segment, deci 180 lei dus intors. La Ryanair cam acelasi lucru.

Daca puteti plati 200 euro sau mai mult pe bilet puteti sa plecati cu low-cost in Maroc.

roth [07.11.13 13:51:22] »

@evrika22:

de ce ar trebui sa ia cineva cu el jumatate de sifonier?

poti merge linistit cu bagaj de mana mic si e "zero " lei.

Sunt o impatimita a calatoriilor cu vanare de oferte si spun ca astfel de posibilitati de a ajunge cu bani putini dar cu ceva mai mult deranj rezultat din faptul ca zborul e fragmentat in destinatii superbe... exista!

Cine le alege pleaca pentru frumusetile locurilor respective si nu cara aiurea lucruri in bagaj.

evrika22 [08.11.13 19:01:59] »

@roth: Duc cu mine cite lucruri vreau, nu sunt genul de femeie care se simte bine imbracata cu aceleasi haine in fiecare zi.

vgaby [08.11.13 21:13:32] »

@evrika22: Buna, nu am avut bagaj de cala, doar valiza aia mica de maxim 10 kg, care in 2011 nu se taxa la Wizzair. Pentru 5 zile, vara, a fost suficient. Bilete am vanat ieftine, mi-am ales escapada cand erau cele mai ieftine bilete. Este ideal sa iti faci vacanta cand gasesti bilete ok, si nu la date fixe, daca se poate bineinteles. Oricum nu mai sunt bilete asa ieftine nic ila wizz, nici la Ryan. In acea vara Ryanair a avut 10000 de bilete la 10 euro +6 euro taxa de card!

daniel_72, evrika22, roth, vgaby
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Marrakesh: