ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2011
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.08.10
APR-2011

O vacanta frumoasa

Doream in aceasta primavara sa mergem in Egipt dar am renuntat datorita situatiei din acel moment si am ales in schimb Costa Brava, Spania, statiunea Calella, cea mai apropiata de Barcelona. Noi optasem pentru alt hotel, Amaika, dar cu cateva zile inainte de plecare am fost anuntati de agentie ca s-a modificat data plecarii cu 2 zile precum si hotelul.

In aceasta perioada in Spania nu este sezon dar vremea a fost insorita, se putea face plaja dar nu si baie in mare. Acest tip de excursii este subventionat de statul spaniol si include: transport cu avionul, 7 nopti cazare hotel de 4*, cele 3 mese, apa si vin la mese, precum si o excursie de o zi in Barcelona.

Plecarea a fost de pe Otopeni cu Taromul, zborul ireprosabil, durata zborului 3,5 ore pana la Barcelona de unde am fost preluati cu un autocar si in cca 1 ora am ajuns la hotel.

Am fost foarte multumiti de acest hotel, este foarte curat, camerele spatioase si luminoase, baia impecabila, curatenie zilnica. Hotelul nu este situat pe malul marii iar vederea catre mare este obstruata de alte hoteluri dar este la 2-3 min de plaja la care se poate ajunge trecand printr-un pasaj pe sub calea ferata. Nu este zgomot, trenurile sunt absolut silentioase, fereastra noastra dadea spre o curte interioara iar dimineata la trezire primul lucru pe care il vedeam era un palmier de care imi amintesc cu drag.

Plaja lata, curata era marginita de o faleza cu palmieri, tufe pline de flori, un loc minunat de promenada sau jogging. De asemenea hotelul e situat intr-o zona centrala, aproape de o strada plina de magazine si localuri. Gara este la cca 1 km de hotel si de acolo se poate lua trenul catre Barcelona sau alte localitati din zona. In statiune este si un parc frumos pe care va recomand sa-l vizitati.

In curtea interioara a hotelului era si o mica piscina care la acea data nu putea fi folosita deoarece era prea frig 20-25 grade celsius.

Personalul hotelului era foarte amabil, atent, prompt, profesionalist.

Restaurantul e nu foarte mare dar bine organizat, impecabil de curat, mancarea tip bufet suedez, diversificata: fructe de mare, preparate traditionale, gratar preparat la minut, mancare gatita, garnituri, salate fructe legume, prajituri, mancare dietetica, toate foarte gustoase si frumos prezentate. La masa eram serviti cu apa minerala din Pirinei si o sticla de vin.

Excursia din Barcelona a fost foarte bine organizata, am vizitat parcul Guell, Sagrada Familia, portul, centrul orasului, am avut si timp de shopping.

Din excursiile optionale am ales o zi in parcul de distractii Portaventura, a fost o zi de neuitat. Restul timpului ne-am plimbat si ne-am relaxat in statiune.

Trimis de DaniX in 07.10.11 18:10:01
Validat / Publicat: 07.10.11 19:22:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

celeste
[07.10.11 22:03:11]

Poate ne scrii un review si despre excursia la... Portaventura.

Alb
[05.02.13 00:12:38]

In ce perioada din luna aprilie ati fost?

Hotelul acesta l-am vazut la programul seniori.

Eu ma gandeam sa merg in prima saptaman din iunie, si am vazut si hotelul asta pe lista la Programul seniori. 'Chiar merita???

Oare se face baie in mare in prima saptaman din iunie?

DaniXAUTOR REVIEW
[24.03.13 14:36:04]

@Alb: Hotelul merita este bine pozitionat fata de oras si plaja, este foarte curat si mancarea este excelenta. Nu va asteptati totusi la opulenta hotelurilor din Turcia.

Ca si perioada cred ca am fost in prima parte a lunii aprilie, de paste. Vremea este de obicei cu 1-2 grade mai calduroasa decat cea de la noi de la mare.

Recomand de asemenea sa vizitati Barcelona si sa mergeti in excursiile optionale.

Plaja nu era spectaculoasa, intrarea in apa cam abrupta dar faleza OK.

Alb, celeste, DaniX
Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Hotel Les Palmeres: