ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2011
ÎNSCRIS: 28.01.11
AUG-2011

Cheia unei vacante reusite

Am ales aceasta locatie cu o saptamana inaintea plecarii noastre spre Zakynthos, dupa ce am tot cautat, dar nu am gasit nimic la acest pret, in Nei Pori. Am ajuns in Paralia in jurul orei 18, destul de obositi dupa serpentinele din Bulgaria si cele de la intrarea in Grecia, asa ca atunci cand am dat de aglomeratia din Paralia ma si vedeam carand bagajele prin toata statiunea, pt. ca doar in extremitati gaseai la acea ora un loc de parcare. Am plecat cu baiatul meu sa gasim hotelul si am fost placut impresionata cand patronul a spus ca nu este nici-o problema cu parcarea dupa ce m-a intrebat cat de mare este masina ne-a dat locul lui de parcare, chiar in fata intrarii.

Mentionez ca hotelul este excelent amplasat, pe al doilea rand de stradute dinspre plaja, in imediata vecinatate a piatetei unde se afla catedrala,fantana unde se pozeaza lumea, intr-o zona linistita, doar cu hoteluri fara magazine la parter Acest lucru ne-a permis sa apucam sa facem o baie in mare pana s-a inserat. Surpriza care m-a dat pe spate a fost ca in loc de o tripla cum ma asteptam, am primit un apartament si nu unul oarecare ci de de lux, cum mi-a mentionat tanarul de la receptie, si asta doar pt. o noapte. Sper ca pozele sa redea cat mai bine imensitatea apartamentului situat la etajul 4, le-am facut cam pe fuga.

Apartamentul era compus din doua incaperi, living si dormitor, amandoua f. spatioase, livingul cred ca avea 30 mp, iar dormitorul 18-20 mp, iar faptul ca incaperile erau f. inalte accentua senzatia de imensitate. Baia era la randul ei spatioasa, f. curata, cabina de dus mare, bideu,prosoape imaculate, cosmeticale, inclusiv betisoare pt. urechi. Balconul era f. lung avea doua iesiri una din living si una din dormitor. Imi placea ca eram deasupra celorlalte cladiri si aveai senzatia de spatiu in felul acesta, in aceasta localitate majoritatea cladirilor fiind f. apropiate. Dimineata ne-am bucurat de imaginea muntelui Olimp in zare.

Ce dadea un farmec aparte incaperii era zona de relaxare din living, mai inalta cu o treapta, in care se gasea o sofa din catifea rosie si un semineu splendid care creau o senzatie de intimitate, alaturi de tot felul de obiecte de decor raspandite prin toata camera. Si modul in care era iluminat livingul dadea un efect super.

Livingul mai avea inclusa o zona de bucatarie in stil american, cu nenumarate dulapioare si sertare, chiuveta, fierbator, minibarul era un frigider mediu incorporat, si un bar la care puteau sa ia masa sau sa sarbatoreasca ceva cel putin 8 persoane. Tot mobilierul era alb, inclusiv cel din dormitor. Tot in acest spatiu se mai afla o canapea extensibila, pt doua persoane pe care a si dormit f. bine fiul nostru. Si sofaua putea fi folosita in acest sens nu numai pt. relaxare.

Dormitorul avea un pat imens cu o multime de perne si pernute ca puteai sa dormi pe ele, un sifonier imens , o masuta de toaleta cu un uscator pt. par, unul fiind si in baie, noptiere. O lumina difuza, de veghe in tavan deasupra usii de la balcon mascata de un raft din rigips, in caz ca nu iti placea intunericul total.Asternuturi f. curate si ademenitoare pt. un somn bun. Alte obiecte care completau mediul ambiental ar fi aparatele de aer conditionat in fiecare camera fiind cate unul, tv in fiecare camera si se prindeau posturi romanesti si piesa de rezistenta un mini home cinema, cu o multime de dvd-urile pt. filme si cd-uri cu muzica greceasca, dar marturisesc ca nu am avut timp sa punem nimic, pt. ca am plecat dimineata imediat dupa micul dejun, iar seara am fost la plimbare.

Micul dejun tip continental, inclus in pretul camerei, dar cu destule produse pt. a multumii pe toata lumea se putea servii intr-o sala micuta speciala pt. asta sau pe terasa, un pater inalt, din fata hotelui unde erau niste fotolii confortabile din ratan. Holul hotelului era f. frumos amenajat cu bun gust, liftul silentios si modern, barul nu am apucat sa-l vizitam dar sigur se incadra in peisaj. Serviciile au fost f. bune, ni s-au dus bagajele in camera, la masa se umpleau imediat tavile care se goleau, vesela mi s-a parut f. curata si totul era proaspat.

Ni s-au dat informatii privind drumul chiar de catre patron care era acolo de la prima ora. Mi-ar fi placut sa mai stau in acest hotel avand parte de un pic de rasfat, si de aceea il recomand familiilor cu mai multi copii, pt ca pt. relaxare apartamentul este super pt. noi trei persoane era cam mare, dar cred ca ne puteam obisnui. Avand in vedere ca aceasta statiune este aglomerata si inghesuita acolo la etajul 4, poti sa respiri, sa te relaxezi, sa te simti in concediu, chiar daca pt. noi nu a fost decat o zi, acest apartament imi da o alta imagine despre confort in Grecia.

Trimis de teona in 07.10.11 17:15:56
Validat / Publicat: 07.10.11 18:37:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hakidiki, Thassos

VIZUALIZĂRI: 4197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dimineata de final de august

dianatanase79
    [05.04.13 12:34:45]

Imi poti spune daca toate camerele au acea mica bucatarie? As dori sa-mi trimit parintii intr-o vacanta si as vrea sa fie cat mai placuta pentru ei. Imi poti spune daca noaptea se auzea muzica de la cluburile din apropiere, era zgomot?

teonaAUTOR REVIEW
    [05.04.13 19:31:15]

@dianatanase79: Buna! Acesta era un apartament de lux dupa cum ne-au precizat ei. Pretul probabil ca este mai mare fata de restul camerelor, cred ca nu erau decat patru pe tot etajul, era ultimul etaj, aveau lift. Nu am idee daca camerele standard aveau si o minibucatarie.

Nu am avut nici-un fel de probleme de zgomot pe aceea parte nu erau decat pensiuni, iar etajul la care era situat apartamentul iti permitea libetate mai multa fiind deasupra tuturor celor din jur.

Cel mai bine ar fi sa-i contactezi si sa-i intrebi pt. ca erau foarte amabili.

Aveau si o terasa afara, un bar si un restaurant in incinta foarte moderne. Noi am avut si micul dejun inclus in pret.

Am fost f. multumiti. chiar ne-a parut rau ca nu am stat decat o noapte fiind in tranzit, ne-am simtit rasfatati.

edbica2000
    [16.04.13 22:45:00]

@dianatanase79: suite deluxe se numeste unde a stat colega de forum. Si este 1 singura in tot hotelul.

Celelalte camere nu au minibucatarie... este hotel. Aceste minibucatarii le vei gasi la vile, self catering.

dianatanase79, edbica2000, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂStrass Hotel: