Descoperă Barcelona

Avatar ka2
înscris/ă în 12.04.09
SEP-2011

Barcelona - de vazut

Am fost la sf lui septembrie in Barcelona, pentru 5 nopti, dar per total au fost doar 4 zile (prima pierduta pentru ca am ajuns seara acolo, iar ultima, cu bagaje dupa noi), dar 4 zile in care se poate vedea lejer, zic eu toata Barcelona (in cazul in care ai un plan, stii ce vrei sa vezi). Evident, mai erau multe de vizitat, dar ceea ce vroiam am vazut.

Pretul poate pare cam mare la prima vedere (1500 euro), dar am facut si shopping, nu doar mancare/vizite. Cazarea a fost 410 euro (un apartament de lux, unde aveam de la storcator de fructe, pana la... pana la ce vreti voi, ca avea de toate) - dormitor, living, bucatarie - in apropiere de Torre Agbar (care si el este un punct turistic, pana la urma - "glontul" iluminat noaptea in rosu cu albastra, cu sticla pe exterior) (nu stiu daca o sa le scriu bine, dar o sa va prindeti despre ce este vorba). Daca vreti va dau site-ul de unde am luat online, cu un avans de cca. 30%.

Din start recomand metroul, fara doar-si-poate, cu toate ca eu am plecat de acasa cu trasee facute petru bus-uri :).

- de la aeroport se fac vreo 20-30 min. cu autobuzul (aerobus, parca le zic ei) si costa 5,03 euro, pana in Piata Catalunya (mai are inca vreo 3 statii, printre care si in Piata Espania)

- metroul este excelent gandit (doar ca se moare de cald in tunel, iar in tren au aer conditionat, unde poti spune linistit ca poti sa racesti :)). Sunt 8 linii/magistrale, L1, L2... L8 (se lucreaza la a 9a), pe culori (rosu, verde, galben...), iar in momentul in care intri la metrou ai toate detaliile gen: catre ce directie merge, statiile pana acolo, legaturi cu alte linii, cat timp mai ai pana soseste metroul, pe langa faptul ca se anunta statiile, mai sunt si deasupra usilor trecute statiile cu luminite (intermitenta pt statia urmatoare, iar pt statiile trecute fiind rosu clar)

- fiecare punct turistic, daca te uiti pe harta are cate o statie de metrou langa. Este de ajuns sa vezi ce culoare are "L" respectiva si gasesti imediat sa ajungi la ea. Nu am avut nevoie de autobuz!!!

- mai este bus-ul turistic, care cred ca se merita, doar ca nu l-am folosit - era 23 euro/persoana (si parca poti sa cobori si urci de cate vrei intr-o zi).

- Shopping: recomand El Corte Ingles - din Piata Catalunya (pe asta il stiu eu), care este un mall imens, 9 etaje, firme de lux (majoritatea), dar si normale. De exemplu, ceea ce nu am citit pe nicaieri, aici turistii merg la Info Point si primesc un cupon cu care mai primesc discount de inca 10%, pe langa ceea ce au ei deja. In felul acesta mi-am luat cu 50 euro un parfum, care in Duty-Free era 63, iar in magazine 83 euro. La zara, de ex. mi-am luat cu 3 zile inainte sa plec blugi cu 160 lei, acolo erau 29 euro. Mai sunt tot felul de mall-uri, dar de retinut faptul ca duminica sunt inchise mai toate (si nu cum am citit intr-un ghid turistic, cu care am plecat dupa mine, ca lunea sunt inchise magazinele). Mall MareMagnum, din port (deschis duminica) si unde se afla si Acvariul, Mall Glories (inchis duminica). Sunt foarte multe magazine de facut shopping pe o strada de langa La Rambla (promotii/discount-uri multe, unde se mai gaseste un minimall, ca sa zic asa El Triangle - inchis duminica :))

- despre hoti - la cate am citit inainte sa plec si la cate am auzit, am ajuns acolo un pic stresat la gandul asta, dar cred ca doar sa fii prea lenes/indolent/nepasator/credul - ca nu-mi vine cuvantul corect- ca sa te fure cineva. O singura data am vazut hoti intr-o statie de metrou si pe care i-am evitat facandu-ma ca intru in tren/metrou - ei au urcat la usile din fata si de dupa mine, fiind 5.

- de vizitat, fiecare merge acolo stiind exact ce vrea sa vada, dar recomand: Sagrada Familia - ceva impresionant, enorm; Camp Nou - stadion vechi, dar plin de istorie, unde platesti 22 euro/persoana dar vizitezi si vestiar oaspeti, sala conferinte, cabine comentatori, stai pe scaune unde vrei in stadion si in care sunt 2 locuri unde poti face poze (dar nu esti obligat sa le cumperi, fiind 12 euro/poza - sala de conferinte cu o cupa CL si intr-un loc unde iti prelucreaza poza, ca fiind langa Messi sau alti). Turul se termina in Shop Oficial FC Barcelona, unde gasesti de la tricouri, pana la mancare FC Barcelona. De retinut ca nu gasesti pe nicaieri foto interzis, sau taxa pt foto, ci doar ca nu ai voie cu blitz-ul. Casa La Pedrerea, unde este taxa de 14,50 euro/persoana, dar se merita in totalitate in momentul in care ajungi pe acoperis si vezi arhitectura respectiva, plus panorama. Inca un lucru aici, legea din Barcelona interzice construirea cladirilor mai mari decat un bloc de 8 etaje (parca), asta pentru a se vedea din orice punct Sagrada Familia. Parc Guell, doar sa vedeti casutele de la intrare (parca sunt din povesti, din turta dulce), casa in care a locuit o mare parte din viata Gaudi nemaivizitand-o deoarece era coada si nu mi s-a parut ceva extraordinar. Tot aici - binecunoscuta soparla, cu care daca vrei sa faci poze, stai la o coada :). Acvariul si Zoo, sunt si ele de vizitat, dar asta daca ai vazut Zoo si Acvariul de la noi :). Daca vezi Zoo din Berlin nu-ti mai recomand asa ceva :) Tot in Zoo se gaseste si Delfinariu. Intrarea la Zoo - 16,50 euro (Delfinariu inclus), iar la Acvariu - 17,50 euro (si aici se face o poza la intrare, iar daca o vrei la final platesti 8 euro. Daca mergi la Montjuic si iei telecabina, sa nu faci cum am facut eu - am luat bilet doar dus. Trebuie sa iei dus-intors si mai economiseti vreo 6-8 euro. Recomand acest loc doar pentru panorama. Superb de sus, de pe castel spre mare, oras. Pe langa Montjuic este si un "orasel" ca sa zic asa unde gasesti numai magazinase si chiar o fabrica de sticla - uni rad de asta, dar cand intri in shop si ajungi in atelier si vezi cum fac obiectele respective (pe care le au la vanzare) o sa iti schimbi parerea. Acest orasel a fost facut special pt turisti, ca sa zic asa, fiind si o taxa de 9 euro. Gasesti si restaurante. Stadionul Olimpic, pt ca tot este in zona, altfel nu as recomanda asa ceva si doar ideea ca vezi amprenta, in asfalt a Nadiei, sau ca pe acest stadion joaca Espaniol.

- de mancat/baut: recomandarea mea este sa evitati locurile foarte populate, gen La Rambla, sau langa Parc Guell, pt ca nu faceti decat sa dati niste bani mai multi pe o mancare mai putina. De exemplu, langa La Pedrera, o felie de paine (jumatate de baton), care era facuta gen pizza (chiar asa o numeau ei) costa 7,50 euro. O pizza intr-un restaurant normal, dintr-un mall, sau sa nu fie langa pct turistic era de la 7,50 euro, pana la 13 euro. Pe o bere, in Parc Guell am dat 4,50 euro (halba, la 400ml). Berea, pe la terase, era de la 1,90 euro (asta a fost cel mai putin cand am dat pe o bere), la pahar 0,33 ml. In Carrefour, de ex. o bere o iei si cu 0,40 euro. Daca mancati in camera seara/dimineata, chiar este de recomandat Carrefour, probabil ca si alte market-uri, dar nu am fost.

In cazul in care aveti intrebari, va rog nu ezitati sa mi le adresati. O sa incerc sa raspund cat mai repede posibil. In plus, imediat e descarc pozele, o sa incerc sa revin pt a posta cateva dintre ele.

P. S. : oamenii sunt civilizati, in adevaratul sens al cuvantului, nu ai probleme cu nimeni.

Impresii încărcate de ka2 in 05.10.2011 16:54:37

Validat / Publicat: 05.10.11 18:03:08

• A fost prima sa vizită/vacanţă în SPANIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Roma, Napoli, Salerno.
articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ka2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  23150 PMA (din 24 voturi) nota2

- Admin
[05.10.11 18:02:06]

Un review de debut selectat direct ca MiniGhid AmFostAcolo!

Felicitari, @ka2, si un calduros bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo! Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

- santana*
[05.10.11 20:50:39]

Pare-mi-se că glonţul ăsta este sediul societăţii de electricitate din capitala Cataluniei.

- roth
[05.10.11 21:11:04]

O destinatie placuta, o poveste la fel, un oras care are multe de oferit unui turist, dar care i-si cere dreptul de a se deschide incet, incet in fata lui.

Un loc de unde abia m-am intors, unde mai plec destul de curand si pe care am impresia ca abia incep sa il descifrez.

Fata de alte capitale, Barcelona se bucura de o istorie scurta, contemporana a-si zice, asta pentru forma actuala a ei.

Plaja care acum jumatate de secol era vis acum este considerata cea mai frumoasa plaja urbana, avantajul faptului ca e "construita" de mana omului se vede in latimea generoasa, in spectacolul oferit de palmieri.

O destinatie de concediu din punctul meu de vedere perfecta, ai mare/plaja si o megametropola pe care o poti vizita daca vrei sa faci cite o pauza.

[05.10.11 21:14:09]

[@santana]: Stiu ca este pentru birouri si este detinut de Agbar Group, care printre altele detine ceva legat de apa, in Barcelona.

- santana*
[05.10.11 21:24:49]

De electricitate am scris? Pardon! E Apanova de la ei. Ai dreptate.

- danita
[05.10.11 22:26:47]

f bun review! urmeaza sa mergem si noi si inca mai cautam un apartament de inchiriat. imi poti da mai multe detalii cu privire la cazare? eventual pe privat. multumesc

- nickro
[05.10.11 22:49:36]

Salut! Eram intersat de linkul pt. apartament. De regula, linkurile externe se dau prin mesaje private. Ca sa primesti mesaje private pe site trebuie sa-ti activezi optiunea din setari. Daca e ceva public, gen homelidays, poate poti posta si aici!

[06.10.11 12:06:05]

OK, v-am raspuns pe privat.

[06.10.11 21:33:21]

multumesc pentru impresii, saptamana viitoare decolam spre barcelona tot pentru 4 zile si chiar ne gandeam la bus dar o sa incercam metroul acum.

[07.10.11 10:00:44]

folositi metroul cu cea mai mare incredere. Va pot ajuta cu harta metrou si cu cateva puncte turistice, cu statiile de metrou la care sa coborati. Ma anunti daca vrei!

Inca ceva: m-am intors luni si acolo muream de cald, cautam trotuarul cu umbra:(Dupa 9/10 seara nu mai gasesti magazine deschise, iar o apa, ceva de mancare mai poti de la benzinarii. Vezi cum se cere apa minerala, ca altfel iti dau plata :)

[07.10.11 22:44:23]

daca nu este prea mare deranjul v as fi foarte recunoscator daca imi puteti da harta si ce mai aveti. multumesc

[10.10.11 09:25:27]

ok, astept adresa de mail

- alvaro
[10.10.11 10:02:15]

Salut k2,

Foarte util rewiew-ul tau. Am ales pentru T10,4 zile de stat prin oras.

Stii de unde putem achizitiona o excursie optionala pentru Montseratt sau de unde putem lua trenul catre manastire? Multumesc

[10.10.11 11:29:46]

am incercat sa ti scriu pe privat da nu am reusit asa ca;

dunca_c@yahoo.com

[11.10.11 10:02:01]

@alvaro: Salut! Nu stiu de unde poti achizitiona excursia respectiva (nu am fost, pt ca insemna sa pierd o zi de vizita in oras - trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa vezi in cele 4 zile, pt ca esti la limita limitei :)). Biletele T10 le poti lua din statii de metrou, peste tot sunt "aparate" de unde alegi cate calatorii si bagi banii (iti recunosc aia si fisele de 1 cent :)). Mai